Plugins - Rank Math SEO – AI SEO Tools to Dominate SEO Rankings - Stable (latest - en to tr translation catalogue (2056 entries)

en: Arabic
tr: Arapça

en: Turkish
tr: Türkçe

note: Translators: placeholder is the number of modified posts.
en: Image alt attributes successfully updated in %d posts. The process was stopped as you have used all the credits on your site.
tr: %d gönderide resim alt özellikleri başarıyla güncellendi. Sitenizdeki tüm kredileri kullandığınız için süreç durduruldu.

en: Bulk image alt generation failed.
tr: Toplu resim alternatifi oluşturma işlemi başarısız oldu.

note: Translators: placeholder is the number of modified posts.
en: Image alt attributes successfully updated in %d post. | Image alt attributes successfully updated in %d posts.
tr[0]: Resim alt özellikleri %d gönderide başarıyla güncellendi.
tr[1]: %d gönderide resim alt özellikleri başarıyla güncellendi.

en: Bulk image alt generation started. It might take few minutes to complete the process.
tr: Toplu resim alt oluşturma işlemi başladı. İşlemin tamamlanması birkaç dakika sürebilir.

en: Write Image Alt Text with AI
tr: AI ile Görsel Alternatif Metni Yazma

en: Number of Employees
tr: Çalışan Sayısı

en: Global Location Number
tr: Küresel Konum Numarası

en: NAICS Code
tr: NAICS Kodu

en: LEI Code
tr: LEI Kodu

en: ISO 6523 Code
tr: ISO 6523 Kodu

en: Founding Date
tr: Kuruluş Tarihi

en: Legal Name
tr: Yasal İsim

en: Tax ID
tr: Vergi No

en: VAT ID
tr: KDV No

en: Additional Info
tr: İlave bilgi

en: Enter the contact email address that could be displayed on search engines.
tr: Arama motorlarında görüntülenecek olan iletişim e-posta adresini girin.

en: URL of your website or your company’s website.
tr: Web siteniz veya şirketinize ait web sitesinin URL adresi.

en: Provide relevant details of your company to include in the Organization Schema.
tr: Organizasyon Şemasına dahil etmek için şirketiniz ile ilgili detayları yazın.

en: Provide a detailed description of your organization.
tr: Kuruluşunuzun ayrıntılı bir açıklamasını yazın.

en: Description:
tr: Açıklama:

en: Experience the Revolutionary AI-Powered Content Editor.
tr: Devrim Yaratan Yapay Zeka Destekli İçerik Düzenleyiciyi deneyimleyin.

en: Gain Access to 40+ Advanced AI Tools.
tr: 40'tan fazla Gelişmiş AI Aracına Erişim Kazanın.

en: Escape the Writer's Block Using AI to Write Inside WordPress.
tr: WordPress'in İçine Yazmak için AI Kullanarak Yazar Engelinden Kurtulun.

en: Engage with RankBot, Our AI Chatbot, For SEO Advice.
tr: SEO Tavsiyeleri İçin AI Chat Botumuz olan RankBot ile iletişime geçin.

note: Description of the plugin
en: Rank Math SEO is the Best WordPress SEO plugin with the features of many SEO and AI SEO tools in a single package to help multiply your SEO traffic.
tr: Rank Math SEO, SEO trafiğinizi artırmanıza yardımcı olacak birçok SEO ve AI SEO aracının özelliklerini tek bir pakette sunan En İyi WordPress SEO eklentisidir.

en: Bulk Editing Process Successfully Cancelled
tr: Toplu Düzenleme İşlemi Başarıyla İptal Edildi

en: Terminate
tr: Sonlandır

en: Cancel Content AI Bulk Editing Process
tr: Content AI Toplu Düzenleme İşlemini İptal Et

note: Translators: placeholders are the number of posts that were processed.
en: Terminate the ongoing Content AI Bulk Editing Process to halt any pending modifications and revert to the previous state. The bulk metadata has been generated for %1$d out of %1$d posts so far.
tr: Bekleyen tüm değişiklikleri durdurmak ve önceki duruma geri dönmek için devam eden Content AI Toplu Düzenleme Sürecini sonlandırın. Şimdiye kadar %1$d yayından %1$d tanesi için toplu meta veri oluşturuldu.

en: Set Schema: None
tr: Şemayı Ayarı: Yok

en: Remove redirection
tr: Yönlendirmeyi kaldır

en: Remove custom canonical URL
tr: Özel kanonik URL'yi kaldır

en: Set to follow
tr: Follow olarak ayarla

en: Set to nofollow
tr: No-follow olarak ayarla

en: Set to index
tr: Index olarak ayarla

en: Set to noindex
tr: No-index olarak ayarla

en: Cyber Monday Sale
tr: Siber Pazartesi İndirimi

en: Black Friday Sale
tr: Black Friday İndirimi

en: Anniversary Sale
tr: Yıldönümü İndirimi

en: New Year Sale
tr: Yeni Yıl İndirimi

en: Christmas Sale
tr: Noel İndirimi

en: User wallet not found.
tr: Kullanıcı cüzdanı bulunamadı.

en: Invalid API key. Please check your API key or reconnect the site and try again.
tr: Geçersiz API anahtarı. Lütfen API anahtarınızı kontrol edin veya siteye yeniden bağlanıp tekrar deneyin.

note: Translators: placeholder is the default Schema type setting.
en: Set Schema: Default (%s)
tr: Şemayı Ayarla: Varsayılan (%s)

en: Repeat Count
tr: Sayımı Tekrarla

en: Course Workload
tr: Ders Yoğunluğu

en: Course Mode
tr: Kurs Modu

en: Course Price
tr: Kurs Fiyatı

en: Course Currency
tr: Kurs Ücretinin Para Birimi

en: Course Type
tr: Kurs Türü

en: Repeat Frequency
tr: Tekrarlama Aralığı

en: This is the number of pageviews carried out by visitors from Search Engines.
tr: Bu sayı, Arama Motorlarından gelen ziyaretçilerin gerçekleştirdiği sayfa görüntüleme sayısıdır.

en: UK English
tr: Birleşik Krallık İngilizcesi

en: US English
tr: Amerikan İngilizcesi

en: Content AI Refresh Date
tr: Content AI Yenileme Tarihi

en: Content AI Credits
tr: Content AI Kredisi

en: Content AI Plan
tr: Content AI Planı

[ctx: block title]
en: AI Assistant [Content AI]
tr: Yapay Zeka Asistanı [Content AI]

[ctx: block description]
en: Generate content without any hassle, powered by Rank Math's Content AI.
tr: Rank Math'in Content AI tarafından desteklenen, sorunsuz şekilde bir içerik oluşturun.

en: Swedish
tr: İsveççe

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: Slovenian
tr: Slovence

en: Slovak
tr: Slovakça

en: Romanian
tr: Romence

en: Portuguese
tr: Portekizce

en: Polish
tr: Lehçe

en: Norwegian
tr: Norveççe

en: Lithuanian
tr: Litvanyaca

en: Latvian
tr: Letonca

en: Korean
tr: Korece

en: Japanese
tr: Japonca

en: Italian
tr: İtalyanca

en: Indonesian
tr: Endonezyaca

en: Hungarian
tr: Macarca

en: TV Enthusiasts
tr: TV Takipçileri

en: Travelers
tr: Gezginler

en: Tech Enthusiasts
tr: Teknoloji Meraklıları

en: Students
tr: Öğrenciler

en: Sports Fans
tr: Spor Tutkunları

en: Social Media Users
tr: Sosyal Medya Kullanıcıları

en: Retirees
tr: Emekliler

en: Seniors
tr: Yaşlılar

en: Professionals
tr: Profesyoneller

en: Podcast Listeners
tr: Podcast Dinleyicileri

en: Photographers
tr: Fotoğrafçılar

en: Pet Owners
tr: Evcil Hayvan sahipleri

en: Parents
tr: Ebeveynler

en: Outdoor Enthusiasts
tr: Açık Hava Meraklıları

en: Musicians
tr: Müzisyenler

en: Educators
tr: Eğitimciler

en: Designers
tr: Tasarımcılar

en: DIYers
tr: Kendin Yapcılar

en: Dancers
tr: Dansçılar

en: Crafters
tr: Zanaatkarlar

en: Cooks
tr: Aşçılar

en: Collectors
tr: Koleksiyonerler

en: Business Owners
tr: İş sahipleri

en: Bloggers
tr: Blog Yazarları

en: Bargain Hunters
tr: Pazarlıkçılar

en: Artists
tr: Sanatçılar

en: Activists
tr: Aktivistler

en: This option lets you set the default audience that usually reads your content. You can override this in individual tools.
tr: Bu seçenek, genellikle içeriğinizi okuyan varsayılan hedef kitleyi ayarlamanıza olanak tanır. Bunu bireysel araçlarda geçersiz kılabilirsiniz.

en: Default Audience
tr: Varsayılan Hedef Kitle

en: Technical
tr: Teknik

en: Empathetic
tr: Empatik

en: Emotional
tr: Duygusal

en: Descriptive
tr: Açıklayıcı

en: Creative
tr: Yaratıcı

en: Conversational
tr: Sohbete dayalı

en: Casual
tr: Gündelik

en: Argumentative
tr: Tartışmacı

en: Analytical
tr: Analitik

en: This feature enables the default primary tone or writing style that characterizes your content. You can override this in individual tools.
tr: Bu özellik, içeriğinizi karakterize eden varsayılan birincil tonu veya yazma stilini etkinleştirir. Bunu bireysel araçlarda geçersiz kılabilirsiniz.

en: Default Tone
tr: Varsayılan Ton

en: Content AI tailors keyword research to the target country for highly relevant suggestions. You can override this in individual posts/pages/CPTs.
tr: Content AI, anahtar kelime araştırmasını yüksek düzeyde alakalı öneriler için hedef ülkeye uyarlar. Bunu bireysel gönderilerde/sayfalarda/CPT'lerde geçersiz kılabilirsiniz.

en: Content AI History
tr: Content AI Geçmişi

en: Content AI Chat
tr: Content AI Sohbeti

en: Chat
tr: Sohbet

en: Content AI Editor
tr: Content AI Düzenleyici

en: Please revise the entered values in the fields as they are not secure. Make the required adjustments and try again.
tr: Lütfen alanlara girilen değerleri güvenli olmadıklarından dolayı revize ediniz. Gerekli ayarlamaları yapıp tekrar deneyin.

en: You've used up all available credits from the connected account.
tr: Bağlı hesaptaki mevcut tüm kredileri kullandınız.

en: You've used up all available credits for this domain.
tr: Bu alan adı için mevcut tüm kredileri kullandınız.

en: Oops! Too many requests in a short time. Please try again after some time.
tr: Hata! Kısa sürede çok fazla istek var. Lütfen bir süre sonra tekrar deneyin.

en: This feature is only available for Content AI subscribers.
tr: Bu özellik yalnızca Content AI aboneleri tarafından kullanılabilir.

en: Please update the Rank Math SEO plugin to the latest version to use this feature.
tr: Bu özelliği kullanmak için lütfen Rank Math SEO eklentisini en son sürüme güncelleyin.

en: Please connect your account to use the Content AI.
tr: Content AI'yi kullanmak için lütfen hesabınızı bağlayın.

note: translators: 1. Credits left 2. Buy more credits link
en: %1$s credits left this month. Credits will renew on %2$s or you can upgrade to get more credits %3$s.
tr: Bu ay %1$s kredi kaldı. Krediler %2$s tarihinde yenilenecek veya %3$s daha fazla kredi almak için yükseltme yapabilirsiniz.

en: Choose the type of posts/pages/CPTs where you want to use Content AI.
tr: Content AI'yi kullanmak istediğiniz gönderilerin/sayfaların/CPT'lerin türünü seçin.

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Greek
tr: Yunanca

en: German
tr: Almanca

en: French
tr: Fransızca

en: Finnish
tr: Fince

en: Estonian
tr: Estonya Dili

en: Dutch
tr: Flemenkçe

en: Gardeners
tr: Bahçıvanlar

en: Gaming Enthusiasts
tr: Oyun Meraklıları

en: Foodies
tr: Yemek Tutkunları

en: Fitness Enthusiasts
tr: Fitness Meraklıları

en: Fashionistas
tr: Moda Severler

en: Environmentalists
tr: Çevreciler

en: Entrepreneurs
tr: Girişimciler

en: Engineers
tr: Mühendisler

en: Subjective
tr: Öznel

en: Story-telling
tr: Hikaye-anlatma

en: Satirical
tr: Hicivsel

en: Poetic
tr: Şiirsel

en: Persuasive
tr: İkna Edici

en: Opinionated
tr: İnatçı

en: Objective
tr: Objektif

en: Credits Remaining:
tr: Kalan Kredi:

note: Translators: placeholder is the number of modified posts.
en: SEO meta successfully updated in %d posts. The process was stopped as you have used all the credits on your site.
tr: %d gönderide SEO metası başarıyla güncellendi. Sitenizdeki tüm kredileri kullandığınız için süreç durduruldu.

note: Translators: placeholder is the number of modified items.
en: SEO meta successfully updated in %d item. | SEO meta successfully updated in %d items.
tr[0]: %d öğede SEO metası başarıyla güncellendi.
tr[1]: %d öğede SEO metaları başarıyla güncellendi.

en: Bulk editing SEO meta started. It might take few minutes to complete the process.
tr: Toplu SEO metası düzenleme işlemi başladı. İşlemin tamamlanması birkaç dakika sürebilir.

en: Could not generate. Please try again later.
tr: Üretilemedi. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

en: The output was stopped as it was identified as potentially unsafe by the content filter.
tr: İçerik filtresi tarafından potansiyel olarak güvenli olmadığı tespit edildiğinden çıktı durduruldu.

en: Danish
tr: Danimarka Dili

en: Czech
tr: Çekçe

en: Chinese
tr: Çince

en: Bulgarian
tr: Bulgarca

en: This option lets you set the default language for content generated using Content AI. You can override this in individual tools.
tr: Bu seçenek, Content AI kullanılarak oluşturulan içerik için varsayılan dili ayarlamanıza olanak tanır. Bunu bireysel araçlarda geçersiz kılabilirsiniz.

en: Default Language
tr: Varsayılan Dil

en: Writers
tr: Yazarlar

en: Video Creators
tr: Video Yaratıcıları

en: Movie Buffs
tr: Film Tutkunları

en: Job Seekers
tr: İş Arayanlar

en: Investors
tr: Yatırımcılar

en: Indoor Hobbyists
tr: Ev Hobileri

en: Healthcare Professionals
tr: Profesyonel Sağlıkçılar

en: Health Enthusiasts
tr: Sağlık Meraklıları

en: General Audience
tr: Genel Kitle

en: Narrative
tr: Anlatı

en: Journalese
tr: Gazeteci

en: Informal
tr: Gayriresmi

en: Humorous
tr: Mizahi

en: Friendly
tr: Dostça

en: Formal
tr: Resmi

en: Factual
tr: Gerçek

en: Expository
tr: Açıklayıcı

en: Content Editor
tr: İçerik Editörü

en: Content AI Tools
tr: Content AI Araçları

en: AI Tools
tr: AI Araçları

en: Another bulk editing process is already running. Please try again later after the existing process is complete.
tr: Başka bir toplu düzenleme işlemi zaten çalışıyor. Lütfen mevcut işlem tamamlandıktan sonra tekrar deneyin.

en: Write SEO Title & Description with AI
tr: AI ile SEO Başlığı ve Açıklamasını Yaz

en: Write SEO Description with AI
tr: AI ile SEO Açıklaması Yaz

en: Write SEO Title with AI
tr: AI ile SEO Başlığı Yaz

note: translators: %s: Allowed tags
en: Enter your custom webmaster tags. Only %s tags are allowed.
tr: Özel web yöneticisi etiketlerinizi girin. Yalnızca %s etiketine izin verilir.

en: Custom Webmaster Tags
tr: Özel Web Yöneticisi Etiketleri

note: Translators: link to the update page.
en: Please update
tr: Lütfen güncelleyin

en: Selected roles will be excluded from the XML &amp; HTML sitemaps.
tr: Seçilen roller XML ve HTML site haritalarının dışında tutulacak.

note: Translators: link to the update page.
en: There is a new version of Content AI available! %s the Rank Math SEO plugin to use this feature.
tr: Content AI'nin yeni bir sürümü mevcut! Bu özelliği kullanmak için %s Rank Math SEO eklentisini kullanın.

en: The redirection you are trying to update may cause an infinite loop. Please check the source and destination URLs.
tr: Güncellemeye çalıştığınız yönlendirme sonsuz bir döngüye neden olabilir. Lütfen kaynak ve hedef URL'leri kontrol edin.

en: The redirection you are trying to create may cause an infinite loop. Please check the source and destination URLs. The redirection has been deactivated.
tr: Oluşturmaya çalıştığınız yönlendirme sonsuz bir döngüye neden olabilir. Lütfen kaynak ve hedef URL'leri kontrol edin. Yönlendirme devre dışı bırakıldı.

en: You cannot turn on the Beta Tester feature because site wide plugins auto-update option is disabled on your site.
tr: Sitenizde site genelinde eklentilerin otomatik güncelleme seçeneği devre dışı olduğundan Beta Tester özelliğini açamazsınız.

en: You cannot turn on auto-updates to automatically update to stable versions of Rank Math as soon as they are released, because site wide plugins auto-update option is disabled on your site.
tr: Rank Math'ın kararlı sürümleri yayınlanır yayınlanmaz otomatik olarak güncellemek için otomatik güncellemeleri açamazsınız çünkü site genelinde eklentilerin otomatik güncelleme seçeneği sitenizde devre dışıdır.

en: Site wide plugins auto-update option is disabled on your site.
tr: Site genelinde eklentilerin otomatik güncelleme seçeneği sitenizde devre dışı bırakıldı.

en: Test Connections
tr: Bağlantıları Test Et

en: The Google Search Console request failed.
tr: Google Search Console isteği başarısız oldu.

en: The Google Analytics Console request failed.
tr: Google Analytics Konsolu isteği başarısız oldu.

en: The Google Analytics request failed.
tr: Google Analytics isteği başarısız oldu.

en: Data import will not work for this service as sufficient permissions are not given.
tr: Yeterli izinler verilmediğinden veri içe aktarma işlemi bu hizmet için çalışmayacaktır.

en: Additional Profiles
tr: Ek Profiller

en: Import Social URLs of your author archive pages.
tr: Yazar arşiv sayfalarınızın Sosyal URL'lerini içe aktarın.

note: translators: Link to social setting KB article
en: Add social account information to your website's Schema and Open Graph. %s.
tr: Sosyal hesap bilgilerini web sitenizin Şemasına ve Açık Grafiğine ekleyin. %s.

en: Additional Profiles to add in the <code>sameAs</code> Schema property.
tr: <code>sameAs</code> Şema özelliğine eklenecek Ek Profiller.

en: Additional profile URLs
tr: Ek profil URL'leri

en: (No Description)
tr: (Açıklama Yok)

en: (No Title)
tr: (Başlık Yok)

en: View Issues
tr: Sorunları Görüntüle

en: Make more informed decisions & strategy
tr: Daha bilinçli kararlar ve strateji alın

en: Explore new keywords and opportunities
tr: Yeni anahtar kelimeleri ve fırsatları keşfedin

en: Evaluate strengths and weaknesses
tr: Güçlü ve zayıf yönleri değerlendirin

en: Analyze competitor websites to gain an edge
tr: Avantaj elde etmek için rakip web sitelerini analiz edin

en: Verify auto-updates are enabled for Rank Math
tr: Rank Math için otomatik güncellemelerin etkinleştirildiğini doğrulayın

en: Check the presence of sitemaps on your website
tr: Web sitenizdeki site haritalarının varlığını kontrol edin

en: Confirm if Rank Math is connected to Search Console
tr: Rank Math'ın Search Console'a bağlı olup olmadığını onaylayın

en: Confirm focus keywords are set for all your posts
tr: Odak anahtar kelimelerinin tüm yayınlarınız için ayarlandığını onaylayın

en: Check your site for SEO-friendly permalink structure
tr: SEO dostu kalıcı bağlantı yapısı için sitenizi kontrol edin

en: Check your site's visibility to search engines
tr: Sitenizin arama motorlarındaki görünürlüğünü kontrol edin

en: Confirm custom tagline is set for your site
tr: Siteniz için özel kısa açıklamanın ayarlandığını onaylayın

note: translators: 1: Date, 2: Time.
en: Last checked:
tr: Son kontrol:

en: Print
tr: Yazdır

note: Translators: placeholder is the new Rank Math label.
en: SEO Analyzer %s
tr: SEO Analiz Aracı %s

en: Competitor Analyzer
tr: Rakip Analizi

en: SEO Analyzer
tr: SEO Analizi

en: Restart SEO Analyzer
tr: SEO Analizini Yeniden Başlat

en: SEO Analysis for
tr: SEO Analizi

en: Start SEO Analyzer
tr: SEO Analizini Başlat

en: Verify the presence of focus keywords in your post titles
tr: Yazı başlıklarınızda odak anahtar kelimelerin varlığını doğrulayın

note: translators: 1: Date, 2: Time.
en: %1$s at %2$s
tr: %1$s / %2$s

en: Convert FAQ, HowTo, & Table of Contents Blocks created using Yoast. Use this option to easily move your previous blocks into Rank Math.
tr: Yoast kullanılarak oluşturulan SSS, Nasıl Yapılır ve İçindekiler Bloklarını dönüştürün. Önceki bloklarınızı kolayca Rank Math'e taşımak için bu seçeneği kullanın.

[ctx: block description]
en: Automatically generate the Table of Contents from the Headings added to this page.
tr: Bu sayfaya eklenen Başlıklardan İçindekiler Tablosunu otomatik olarak oluşturun.

[ctx: block title]
en: Table of Contents by Rank Math
tr: Rank Math'e Göre İçindekiler Tablosu

en: Blocks
tr: Bloklar

en: Select the default list style for the Table of Contents block.
tr: İçindekiler Tablosu bloğu için varsayılan liste stilini seçin.

en: Table of Contents List style
tr: İçindekiler Listesi stili

en: Table of Contents
tr: İçindekiler

en: Enter the default title to use for the Table of Contents block.
tr: İçindekiler Tablosu bloğu için kullanılacak varsayılan başlığı girin.

en: Table of Contents Title
tr: İçindekiler Başlığı

en: Take control over the default settings available for Rank Math Blocks.
tr: Rank Math Blokları için mevcut olan varsayılan ayarların kontrolünü elinize alın.

en: Are you sure you want to convert AIOSEO blocks into Rank Math blocks? This action is irreversible.
tr: AIOSEO bloklarını Rank Math bloklarına dönüştürmek istediğinizden emin misiniz? Bu eylem geri döndürülemez.

en: AIOSEO Block Converter
tr: AIOSEO Blok Dönüştürücü

en: Heading H6
tr: Başlık H6

en: Heading H5
tr: Başlık H5

en: Heading H4
tr: Başlık H4

en: Heading H3
tr: Başlık H3

en: Heading H2
tr: Başlık H2

en: Heading H1
tr: Başlık H1

en: Choose the headings to exclude from the Table of Contents block.
tr: İçindekiler bloğundan hariç tutulacak başlıkları seçin.

en: Table of Contents Exclude Headings
tr: İçindekiler Listesinde Başlıkları Hariç Tut

en: SEO Titles
tr: SEO Başlıkları

en: Show the post/term titles, or the SEO titles in the HTML sitemap.
tr: HTML site haritasında yazı/terim başlıklarını veya SEO başlıklarını göster.

en: Item Titles
tr: Öğe Başlıkları

en: Show published dates for each post & page.
tr: Her yazı ve sayfa için yayımlanma tarihlerini göster.

en: Show Dates
tr: Tarihleri Göster

en: Alphabetical
tr: Alfabetik

en: Choose how you want to sort the items in the HTML sitemap.
tr: HTML site haritasında öğeleri nasıl sıralamak istediğinizi seçin.

en: Select a page
tr: Bir sayfa seçin

note: translators: link to the selected page
en: Selected page: <a href="%s" target="_blank" class="rank-math-selected-page">%s</a>
tr: Seçilen sayfa: <a href="%s" target="_blank" class="rank-math-selected-page">%s</a>

en: Selected page:
tr: Seçilen sayfa:

en: Use this shortcode to display the HTML sitemap.
tr: HTML site haritasını göstermek için bu kısa kodu kullanın.

en: Choose how you want to display the HTML sitemap.
tr: HTML site haritasını nasıl göstermek istediğinizi seçin.

en: Enable the HTML sitemap.
tr: HTML site haritasını etkinleştir.

en: Include author archives in the HTML sitemap if it's enabled.
tr: Eğer etkinleştirildiyse yazar arşivlerini HTML site haritasına dahil et.

en: Include archive pages for terms of this taxonomy in the HTML sitemap.
tr: Bu taksonominin terimleri için arşiv sayfalarını HTML site haritasına ekleyin.

en: Include this post type in the HTML sitemap if it's enabled.
tr: Etkinleştirilmişse, bu gönderi türünü HTML site haritasına ekleyin.

en: Sort By
tr: Sırala

en: Display Format
tr: Gösterim Biçimi

en: Select the page to display the HTML sitemap. Once the settings are saved, the sitemap will be displayed below the content of the selected page.
tr: HTML site haritasının görüntüleneceği sayfayı seçin. Ayarlar kaydedildikten sonra site haritası seçilen sayfanın içeriğinin altında görüntülenecektir.

en: Include author archives in the XML sitemap.
tr: Yazar arşivlerini XML site haritasına dahil et.

en: This tab contains settings related to the HTML sitemap.
tr: Bu sekme, HTML site haritasıyla ilgili ayarları barındırmaktadır.

en: HTML Sitemap
tr: HTML Site Haritası

en: Include in HTML Sitemap
tr: HTML Site Haritasına Ekle

en: Exclusive Offer!
tr: Özel Teklif!

en: Person/Organization Name
tr: Kişi/Kuruluş Adı

en: An alternate version of your site name (for example, an acronym or shorter name).
tr: Site adınızın alternatif bir sürümü (örneğin, bir kısaltma veya daha kısa ad).

en: Website Alternate Name
tr: Web Sitesi Alternatif Adı

en: Enter the name of your site to appear in search results.
tr: Arama sonuçlarında görünecek sitenizin adını girin.

en: Website Name
tr: Web Sitesi Adı

en: Your name or company name intended to feature in Google's Knowledge Panel.
tr: Google'ın Bilgi Panelinde yer alması amaçlanan adınız veya şirket adınız.

note: translators: %1$s: general reading settings URL.
en: <strong>SEO Notice</strong>: Your site is set to No Index and will not appear in search engines. You can change the Search engine visibility <a href="%1$s">from here</a>.
tr: <strong>SEO Uyarısı</strong>: Siteniz No Index olarak ayarlandı ve arama motorlarında görünmeyecektir. Arama motoru görünürlüğünü <a href="%1$s">buradan</a> değiştirebilirsiniz.

en: Output list of terms from the primary taxonomy associated to the current post.
tr: Geçerli gönderiyle ilişkili birincil sınıflandırmadaki terimlerin çıktı listesi.

en: Primary Terms
tr: Birincil Terimler

en: Update SEO Scores
tr: SEO Skorlarını Güncelle

en: Recalculate SEO Scores
tr: SEO Skorlarını Yeniden Hesapla

en: Calculate SEO Scores
tr: SEO Skorlarını Hesapla

note: translators: start, end, total
en: Recalculating scores for posts %1$s - %2$s...
tr: %1$s - %2$s yazılarının skorları yeniden hesaplanıyor...

en: Calculated:
tr: Hesaplanan:

en: This process may take a while. Please keep this window open until the process is complete.
tr: Bu işlem biraz zaman alabilir. Lütfen işlem tamamlanana kadar bu pencereyi açık tutun.

en: Recalculating SEO Scores
tr: SEO Skorları Yeniden Hesaplanıyor

en: The SEO Scores have been recalculated successfully!
tr: SEO Skorları başarıyla yeniden hesaplandı!

en: Recalculate Scores
tr: Skorları Yeniden Hesapla

en: This tool will calculate the SEO score for the posts/pages that have a Focus Keyword set. Note: This process may take some time and the browser tab must be kept open while it is running.
tr: Bu araç, Odak Anahtar Kelime seti olan yazılar/sayfalar için SEO skorunu hesaplayacaktır. Not: Bu işlem biraz zaman alabilir ve tarayıcı sekmesi çalışırken açık tutulmalıdır.

en: <strong>Min Size: 112Χ112px</strong>.<br /> A squared image is preferred by the search engines.
tr: <strong>Min. Boyut: 112X112px</strong>.<br /> Arama motorları tarafından kare bir görsel tercih edilir.

en: PRO options are enabled.
tr: PRO seçenekleri etkin.

en: This module is available in the PRO version.
tr: Bu modül PRO sürümde mevcuttur.

en: Video Sitemap
tr: Video Site Haritası

en: <strong>Min Size: 112Χ112px</strong>.<br />A squared image is preferred by the search engines.
tr: <strong>Min. Boyut: 112X112px</strong>.<br /> Arama motorları tarafından kare bir görsel tercih edilir.

en: Make your podcasts discoverable via Google Podcasts, Apple Podcasts, and similar services with Podcast RSS feed and Schema Markup generated by Rank Math.
tr: Rank Math tarafından oluşturulan Podcast RSS beslemesi ve Şema İşaretlemesi ile podcast'lerinizi Google Podcasts, Apple Podcasts ve benzeri hizmetler aracılığıyla keşfedilebilir hale getirin.

en: For your video content, a Video Sitemap is a recommended step for better rankings and inclusion in the Video search.
tr: Video içeriğiniz için bir Video Site Haritası oluşturmak, daha iyi sıralamalar ve Video aramaya dahil edilme için önerilen bir adımdır.

en: Create a News Sitemap for your news-related content. You only need a News sitemap if you plan on posting news-related content on your website.
tr: Haberlerle ilgili içeriğiniz için bir Haberler Site Haritası oluşturun. Yalnızca web sitenizde haberlerle ilgili içerik yayınlamayı planlıyorsanız bir haberler site haritasına ihtiyacınız vardır.

en: News Sitemap
tr: Haberler Site Haritası

en: More powerful options are available in the PRO version.
tr: PRO sürümünde daha güçlü seçenekler mevcuttur.

note: translators: Link to kb article
en: Get sophisticated AI suggestions for related Keywords, Questions & Links to include in the SEO meta & Content Area. %s.
tr: SEO meta ve İçerik Alanına dahil edilecek ilgili Anahtar Kelimeler, Sorular ve Bağlantılar için gelişmiş AI önerileri alın. %s.

en: Rank Math SEO Redirection Debugger
tr: Rank Math SEO Yönlendirme Hata Ayıklayıcısı

en: Served from cache
tr: Önbellekten sunulur

en: Site Address (URL)
tr: Site Adresi (URL)

en: WordPress General Settings
tr: WordPress Genel Ayarları

note: Translators: 1 is "WordPress Address (URL)", 2 is "Site Address (URL)", 3 is a link to the General Settings, with "WordPress General Settings" as anchor text.
en: WordPress Address (URL)
tr: WordPress Adresi (URL)

note: Translators: 1 is "WordPress Address (URL)", 2 is "Site Address (URL)", 3 is a link to the General Settings, with "WordPress General Settings" as anchor text.
en: Rank Math cannot be connected because your site URL doesn't appear to be a valid URL. If the domain name contains special characters, please make sure to use the encoded version in the %1$s &amp; %2$s fields on the %3$s page.
tr: Sitenizin alan adı geçerli bir URL gibi görünmediğinden Rank Math bağlanamıyor. Alan adınız özel karakterler içeriyorsa lütfen %3$s sayfasındaki %1$s ve %2$s alanlarında kodlanmış sürümü kullandığınızdan emin olun.

en: Click here to reconnect.
tr: Yeniden bağlanmak için buraya tıklayın.

en: Seems like your site URL has changed since you connected to Rank Math.
tr: Rank Math'a bağlandığınızdan beri sitenizin URL'si değişmiş gibi görünüyor.

note: Translators: %s is the plugin name.
en: Select data to import.
tr: İçe aktarılacak veri seçin.

en: Prevent paginated pages of single pages and posts to show up in the search results. This also applies for the Blog page.
tr: Tek sayfadan oluşan sayfalandırılmış gönderilerin arama sonuçlarında görünmesini önleyin. Bu aynı zamanda Blog sayfası için de geçerlidir.

en: Noindex Paginated Single Pages
tr: Noindex Sayfalandırılmış Tek Sayfalar

en: Noindex Subpages
tr: Noindex Alt Sayfalar

note: Translators: %s is the plugin name.
en: Are you sure you want erase all traces of %s?
tr: %s adlı kullanıcının tüm izlerini silmek istediğinizden emin misiniz?

note: Translators: %s is the plugin name.
en: Are you sure you want to import data from %s?
tr: %s kaynağından veri aktarmak istediğinizden emin misiniz?

en: Please try reconnecting.
tr: Lütfen yeniden bağlanmayı deneyin.

[ctx: Schema type name in a field description]
note: Translators: %s is "Article" inside a <code> tag.
en: Article
tr: Makale

note: Translators: %s is "Article" inside a <code> tag.
en: Default rich snippet selected when creating a new post of this type. If %s is selected, it will be applied for all existing posts with no Schema selected.
tr: Bu türden yeni bir gönderi oluşturulurken seçilen varsayılan zengin içerik parçacığı. %s seçilirse, Şema seçilmeden önce mevcut tüm gönderilere uygulanacaktır.

note: translators: The settings page link
en: disable redirect attachments
tr: yönlendirme eklerini devre dışı bırak

note: translators: The settings page link
en: To configure meta tags for your media attachment pages, you need to first %s to parent.
tr: Medya eki sayfalarınıza yönelik meta etiketleri yapılandırmak için ilk önce %s öğesini üst öğeye eklemeniz gerekir.

note: translators: %1$s: opening tag of the link, %2$s: the closing tag
en: Navigate to %1$sSettings > Reading%2$s and turn off this option: "Discourage search engines from indexing this site".
tr: %1$sAyarlar > %2$s Okuma bölümüne gidin ve şu seçeneği kapatın: "Arama motorlarının bu siteyi dizine eklemesini engelleyin".

en: Base64 encode &amp; decode functions missing
tr: Base64 kodlama &amp; kod çözme işlevleri eksik

en: Base64 encode &amp; decode functions available
tr: Base64 kodlama &amp; kod çözme işlevleri mevcuttur

en: [3. Unable to Encrypt]
tr: [3. Şifrelenemiyor]

note: translators: KB Link
en: If the issue persists, please try the solution described in our Knowledge Base article: %s
tr: Sorun devam ederse lütfen Bilgi Bankası makalemizde açıklanan çözümü deneyin: %s

en: Unable to validate Rank Math SEO registration data.
tr: Rank Math SEO kayıt verileri doğrulanamıyor.

en: Ready to switch to Google Analytics 4? %s
tr: Google Analytics 4'e geçiş yapmaya hazır mısınız? %s

en: In some cases, the Analytics database tables or columns don't match with each other, which can cause database errors. This tool can fix that issue.
tr: Bazı durumlarda Analytics veritabanı tabloları veya sütunları birbiriyle eşleşmez ve bu da veritabanı hatalarına neden olabilir. Bu araç ise bu sorunu çözebilir.

en: Fix Analytics table collations
tr: Analytics tablo harmanlamalarını düzeltme

en: Fix Collations
tr: Harmanlamaları Düzelt

en: No collation mismatch to fix.
tr: Düzeltilecek harmanlama uyuşmazlığı yok.

note: translators: %1$d: number of changes, %2$s: new collation.
en: %1$d collation changed to %2$s. | %1$d collations changed to %2$s.
tr[0]: %1$d harmanlama %2$s olarak değiştirildi.
tr[1]: %1$d harmanlama %2$s olarak değiştirildi.

en: Prevents images on a page from being indexed by Google and other search engines
tr: Bir sayfadaki görsellerin Google ve diğer arama motorları tarafından dizine eklenmesini engeller

en: Data Stream
tr: Veri Akışı

en: Click here to know how
tr: Nasıl yapılacağını öğrenmek için buraya tıklayın

en: You can easily switch between modes at any point.
tr: İstediğiniz zaman modlar arasında kolayca geçiş yapabilirsiniz.

en: Note
tr: Not

en: Error: the Rank Math blog feed could not be downloaded.
tr: Hata: Rank Math blog beslemesi indirilemedi.

en: Enable this option to show Analytics Stats on the front just after the admin bar.
tr: Analitik İstatistiklerini yönetici çubuğunun hemen ardından ön tarafta göstermek için bu seçeneği etkinleştirin.

en: Frontend Stats Bar
tr: Frontend İstatistik Çubuğu

en: Database Table: Inspections
tr: Veritabanı Tablosu: Denetimler

en: Unknown error, call get_response() to find out what happened.
tr: Bilinmeyen hata, ne olduğunu öğrenmek için get_response()'u çağırın.

en: Enable this option to show the Index Status tab in the Analytics module.
tr: Analytics modülünde Index Status sekmesini göstermek için bu seçeneği etkinleştirin.

en: Enable the Index Status tab
tr: Index Status sekmesini etkinleştirin

note: Translators: Placeholder expands to number of redirections.
en: Warning: you have more than %d active redirections. Exporting them to your .htaccess file may cause performance issues.
tr: Uyarı: %d'den fazla etkin yönlendirmeniz var. Bunları .htaccess dosyanıza aktarmak performans sorunlarına neden olabilir.

en: API Key
tr: API Anahtarı

en: PHP GD or Imagick Extension missing
tr: PHP GD ya da Imagick Uzantısı eksik

en: Change Key
tr: Anahtarı Değiştir

note: Translators: %s is the words "Check Key".
en: Use the %1$s button to verify that the key is accessible for search engines. Clicking on it should open the key file in your browser and show the API key.
tr: Anahtarın arama motorları için erişilebilir olduğunu doğrulamak için %1$s düğmesini kullanın. Üzerine tıkladığınızda anahtar dosyası tarayıcınızda açılmalı ve API anahtarı gösterilmelidir.

en: Check Key
tr: Anahtarı Kontrol Et

en: API Key Location
tr: API Anahtarı Konumu

en: The IndexNow API key proves the ownership of the site. It is generated automatically. You can change the key if it becomes known to third parties.
tr: IndexNow API anahtarı sitenin sahipliğini kanıtlar. Otomatik olarak oluşturulur. Anahtarın üçüncü şahıslar tarafından öğrenilmesi durumunda değiştirebilirsiniz.

en: PHP GD or Imagick Extension installed
tr: PHP GD veya Imagick Uzantısı yüklü

en: and Many More…
tr: ve Çok Daha Fazlası...

en: SEO Email Reports
tr: SEO E-posta Raporları

en: Unlimited Websites
tr: Sınırsız Web Sitesi

en: Keyword Rank Tracker
tr: Anahtar Kelime Sıralama Takibi

en: Rank Your Content With the Power of PRO & A.I.
tr: İçeriğinizi PRO & A.I.'nin Gücüyle Sıralayın.

en: 24x7 Premium Support
tr: 7/24 Premium Destek

en: Content A.I. (Artificial Intelligence)
tr: Content A.I. (Yapay Zeka)

en: Too Many Requests
tr: Çok Fazla İstek

[ctx: URL slug placeholder]
en: hello-world
tr: merhaba-dunya

note: Translators: placeholder is human-readable time, e.g. "1 hour".
en: %s ago
tr: %s önce

note: Translators: %s is the number of URLs submitted.
en: Successfully submitted %s URL. | Successfully submitted %s URLs.
tr[0]: %s URL başarıyla gönderildi.
tr[1]: %s URL başarıyla gönderildi.

note: translators: %s: Number of pages submitted.
en: %s page submitted to IndexNow. | %s pages submitted to IndexNow.
tr[0]: %s sayfa IndexNow'a gönderildi.
tr[1]: %s sayfa IndexNow'a gönderildi.

en: History
tr: Geçmiş

en: Invalid API key.
tr: Geçersiz API anahtarı.

en: Invalid URL.
tr: Geçersiz URL.

en: Invalid request.
tr: Geçersiz istek.

en: Unknown error.
tr: Bilinmeyen hata.

en: Forbidden
tr: Yasak

en: Accepted
tr: Kabul Edildi

en: Response
tr: Yanıt

en: Manual
tr: Manuel

en: Clear History
tr: Geçmişi Temizle

en: Submit posts from these post types automatically to the IndexNow API when a post is published, updated, or trashed.
tr: Bir gönderi yayınlandığında, güncellendiğinde veya çöpe atıldığında bu gönderi türlerindeki gönderileri otomatik olarak IndexNow API'sine gönderin.

en: Auto-Submit Post Types
tr: Yazı Türlerini Otomatik Gönder

en: Too Many Requests (potential Spam).
tr: Çok Fazla İstek (potansiyel Spam).

en: The URLs don't belong to the host or the key is not matching the schema in the protocol.
tr: URL'ler ana makineye ait değil veya anahtar, protokoldeki şemayla eşleşmiyor.

en: Unprocessable Entity
tr: Varlık işlenemedi

en: The key was invalid (e.g. key not found, file found but key not in the file).
tr: Anahtar geçersiz (ör. anahtar bulunamadı, dosya bulundu ancak anahtar dosyada yok).

en: The request was invalid.
tr: İstek geçersizdi.

en: Bad Request
tr: Geçersiz İstek

en: The URL was successfully submitted to the IndexNow API, but the API key will be checked later.
tr: URL, IndexNow API'sine başarıyla gönderildi ancak API anahtarı daha sonra kontrol edilecek.

en: The URL was successfully submitted to the IndexNow API.
tr: URL, IndexNow API'sine başarıyla gönderildi.

en: Reasons
tr: Sebepler

en: Response Message
tr: Yanıt Mesajı

en: Response Code Help
tr: Yanıt Kodu Yardımı

en: Auto
tr: Otomatik

en: Insert URLs to send to the IndexNow API (one per line, up to 10,000):
tr: IndexNow API'sine gönderilecek URL'leri ekleyin (satır başına bir tane, en fazla 10.000):

en: Failed to submit URLs. See details in the History tab.
tr: URL'ler gönderilemedi. Geçmiş sekmesindeki ayrıntılara bakın.

en: Invalid URLs provided.
tr: Geçersiz URL'ler tespit edildi.

en: No URLs provided.
tr: Hiçbir URL tespit edilemedi.

en: Error submitting page to IndexNow.
tr: Sayfa IndexNow'a gönderilirken hata oluştu.

en: No submissions yet.
tr: Henüz başvuru yok.

en: Error: could not get history.
tr: Hata: geçmiş alınamadı.

en: Error: could not clear history.
tr: Hata: geçmiş temizlenemedi.

en: An error occurred while submitting the URL.
tr: URL gönderilirken bir hata oluştu.

en: The last 100 IndexNow API requests.
tr: Son 100 IndexNow API isteği.

en: Send URLs directly to the IndexNow API.
tr: URL'leri doğrudan IndexNow API'sine gönderin.

en: Instant Indexing: Submit Page
tr: Anında Dizine Ekleme: Sayfayı Gönder

en: Instant Indexing: Submit Pages
tr: Anında Dizine Ekleme: Sayfaları Gönderin

en: Internal server error.
tr: İç Sunucu Hatası.

note: Translators: placeholder is "IndexNow API".
en: Directly notify search engines like Bing & Yandex using the %s when pages are added, updated and removed, or submit URLs manually.
tr: Sayfalar eklendiğinde, güncellendiğinde ve kaldırıldığında %s kullanarak Bing ve Yandex gibi arama motorlarına doğrudan bildirimde bulunun veya URL'leri manuel olarak gönderin.

en: Too many requests.
tr: Çok fazla istek.

en: Powerful Schema Generator
tr: Güçlü Schema Oluşturucu

en: Unlimited personal websites
tr: Sınırsız kişisel web sitesi

en: Get Rank Math PRO!
tr: Rank Math PRO al!

en: Buy
tr: Satın Al

en: Take your SEO to the Next Level!
tr: SEO'nuzu Bir Sonraki Seviyeye Taşıyın!

en: Track 500 Keywords
tr: 500 Anahtar Kelimeyi İzleyin

en: 24/7 Support
tr: 7/24 Destek

en: Click here to see all the exciting features.
tr: Tüm heyecan verici özellikleri görmek için burayı tıklayın.

en: Take SEO to the Next Level!
tr: SEO'yu Bir Sonraki Seviyeye Taşıyın!

en: Free 15 Content AI Credits
tr: Ücretsiz 15 Content AI Kredisi

en: Time to read
tr: Okuma süresi

en: Written by
tr: Yazan

en: When the option is enabled and a term from this taxonomy is shared on Slack, additional information will be shown (the total number of items with this term).
tr: Bu seçenek etkinleştirildiğinde ve bu sınıflandırmadan bir terim Slack'te paylaşıldığında ek bilgiler gösterilecektir (bu terime sahip öğelerin toplam sayısı).

en: When the option is enabled and a product is shared on Slack, additional information will be shown (price).
tr: Bu seçenek etkinleştirildiğinde ve bir ürün Slack'te paylaşıldığında ek bilgiler (fiyat) gösterilecektir.

en: When the option is enabled and a product is shared on Slack, additional information will be shown (price & availability).
tr: Bu seçenek etkinleştirildiğinde ve bir ürün Slack'te paylaşıldığında ek bilgiler (fiyat ve stok durumu) gösterilecektir.

en: When the option is enabled and a page is shared on Slack, additional information will be shown (estimated time to read).
tr: Bu seçenek etkinleştirildiğinde ve bir sayfa Slack'te paylaşıldığında ek bilgiler gösterilecektir (tahmini okuma süresi).

note: Translators: Post type name.
en: When the option is enabled and a %s is shared on Slack, additional information will be shown (estimated time to read and author).
tr: Bu seçenek etkinleştirildiğinde ve Slack'te bir %s paylaşıldığında, ek bilgiler gösterilecektir (okuma ve yazma için tahmini süre).

en: When the option is enabled and an author archive is shared on Slack, additional information will be shown (name & total number of posts).
tr: Bu seçenek etkinleştirildiğinde ve bir yazar arşivi Slack'te paylaşıldığında, ek bilgiler gösterilecektir (isim ve toplam gönderi sayısı).

en: Slack Enhanced Sharing
tr: Slack Gelişmiş Paylaşım

en: Less than a minute
tr: Bir dakikadan az

en: Exclude this attachment from sitemap
tr: Bu eki site haritasından hariç tut

note: Translators: placeholder is a link to "Read more".
en: Enable this option to register a REST API endpoint that returns the HTML meta tags for a given URL. %s
tr: Belirli bir URL için HTML meta etiketlerini döndüren bir REST API uç noktasını kaydetmek için bu seçeneği etkinleştirin. %s

en: Headless CMS Support
tr: Başsız CMS Desteği

en: URL to get HTML tags for.
tr: HTML etiketlerinin alınacağı URL.

en: Click to refresh the available credits.
tr: Mevcut kredileri yenilemek için tıklayın.

en: New!
tr: Yeni!

en: Default Country
tr: Varsayılan Ülke

en: You have used all the free credits which are allowed to this domain.
tr: Bu alan adına izin verilen tüm ücretsiz kredileri kullandınız.

en: NEW!
tr: YENİ!

en: You cant access this page.
tr: Bu sayfaya erişemezsiniz.

en: United Arab Emirates
tr: Birleşik Arap Emirlikleri

en: United States Of America
tr: Amerika Birleşik Devletleri

en: Russian Federation
tr: Rusya Federasyonu

en: Nicaragua
tr: Nikaragua

en: Morocco
tr: Fas

en: Kazakhstan
tr: Kazakistan

en: Jordan
tr: Ürdün

en: Ghana
tr: Gana

en: Estonia
tr: Estonya

en: Ecuador
tr: Ekvador

en: Cyprus
tr: Güney Kıbrıs

en: Croatia
tr: Hırvatistan

en: Costa Rica
tr: Kosta Rika

en: Cambodia
tr: Kamboçya

en: Bulgaria
tr: Bulgaristan

en: Select Post Type
tr: Yazı Tipi Seçin

en: This feature is not available on the localhost.
tr: Bu özellik localhost'ta mevcut değil.

en: No data found for the researched keyword.
tr: Araştırılan anahtar kelime için veri bulunamadı.

en: Content AI is not enabled on this Post type.
tr: Bu Gönderi türünde Content AI etkin değil.

en: Sorry, only authenticated users can research the keyword.
tr: Üzgünüz, yalnızca kimliği doğrulanmış kullanıcılar anahtar kelimeyi araştırabilir.

en: Get sophisticated AI suggestions for related Keywords, Questions & Links to include in the SEO meta & Content Area. Supports 80+ Countries.
tr: SEO meta ve İçerik Alanına dahil edilecek ilgili Anahtar Kelimeler, Sorular ve Bağlantılar için gelişmiş AI önerileri alın. 80'den fazla Dili destekler.

en: Viet Nam
tr: Vietnam

en: Venezuela, Bolivarian Republic Of
tr: Venezuela, Bolivar Cumhuriyeti

en: Tunisia
tr: Tunus

en: Slovenia
tr: Slovenya

en: Slovakia
tr: Slovakya

en: Serbia
tr: Sırbistan

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic Of
tr: Makedonya, Eski Yugoslav Cumhuriyeti

en: Lithuania
tr: Litvanya

en: Latvia
tr: Letonya

en: Korea, Republic Of
tr: Güney Kore Cumhuriyeti

en: Bolivia, Plurinational State Of
tr: Bolivya Çok Uluslu Devleti

en: Bangladesh
tr: Bangladeş

en: Bahrain
tr: Bahreyn

en: Azerbaijan
tr: Azerbaycan

en: Armenia
tr: Ermenistan

en: Algeria
tr: Cezayir

en: Automatically capitalize the first character of each word in the titles.
tr: Başlıklardaki her kelimenin ilk karakterini otomatik olarak büyük harf yapın.

en: I already added
tr: Zaten ekledim

en: When a featured image or an OpenGraph Image is not set for individual posts/pages/CPTs, this image will be used as a fallback thumbnail when your post is shared on Facebook. The recommended image size is 1200 x 630 pixels.
tr: Bireysel gönderiler/sayfalar/CPT'ler için öne çıkan bir görsel veya bir OpenGraph Görseli ayarlanmadığında, bu görsel, gönderiniz Facebook'ta paylaşıldığında yedek küçük resim olarak kullanılacaktır. Önerilen resim boyutu 1200 x 630 pikseldir.

en: Rank Math could not detect if a robots.txt file exists or not because of a filesystem issue. The file contents entered here may not be applied.
tr: Rank Math, bir dosya sistemi sorunu nedeniyle robots.txt dosyasının var olup olmadığını algılayamadı. Buraya girilen dosya içerikleri uygulanmayabilir.

note: Translators: placeholders are anchor opening and closing tags.
en: If you can see the site data in your Search Console and Analytics accounts, but not here, then %1$s try reconnecting your account %2$s and make sure that the correct properties are selected in the %1$s Analytics Settings%2$s.
tr: Site verilerini Search Console ve Analytics hesaplarınızda görebiliyor ancak burada göremiyorsanız %1$s, %2$s hesabınızı yeniden bağlamayı deneyin ve %1$s Analytics Ayarlarında doğru özelliklerin seçildiğinden emin olun. %2$s.

en: It seems that there are no stats to show right now.
tr: Şu anda gösterilecek istatistik yok gibi görünüyor.

en: Uh-oh
tr: Ahh!

note: translators: help link
en: If you are new to Rank Math, %s to learn more.
tr: Rank Math'da yeniyseniz daha fazla bilgi edinmek için %s.

en: When a featured image or an OpenGraph Image is not set for individual posts/pages/CPTs, this image will be used as a fallback thumbnail when your post is shared on Facebook. <strong>The recommended image size is 1200 x 630 pixels.</strong>
tr: Bireysel gönderiler/sayfalar/CPT'ler için öne çıkan görsel veya OpenGraph Görseli ayarlanmadığında bu görsel, gönderiniz Facebook'ta paylaşıldığında yedek küçük resim olarak kullanılacaktır. <strong>Önerilen resim boyutu 1200 x 630 pikseldir.</strong>

en: Uploaded file could not be read.
tr: Yüklenen dosya okunamadı.

en: Could not check Focus Keywords in posts - the post meta table exceeds the size limit.
tr: Gönderilerdeki Odak Anahtar Kelimeleri kontrol edilemedi - gönderi meta tablosu boyut sınırını aşıyor.

note: Translators: placeholder is the number of modified posts.
en: Blocks successfully converted in %d post. | Blocks successfully converted in %d posts.
tr[0]: %d gönderide bloklar başarıyla dönüştürüldü.
tr[1]: %d gönderide bloklar başarıyla dönüştürüldü.

en: Spain
tr: İspanya

en: Add SEO Controls
tr: SEO Kontrolleri Ekle

en: Invalid term ID.
tr: Geçersiz terim kimliği.

en: Sorry, you are not allowed to edit this term.
tr: Üzgünüz, bu ögeyi düzenleme izniniz yok.

en: Average position of all the ranking keywords below 100 position.
tr: Sıralamadaki tüm anahtar kelimelerin ortalama konumu 100'ün altındadır.

en: Import Locations Settings.
tr: Konum Ayarlarını İçe Aktarın.

en: Import all the redirections you have already set up in AIO SEO Premium.
tr: AIO SEO Premium'da önceden ayarladığınız tüm yönlendirmeleri içe aktarın.

en: I already purchased
tr: Zaten satın aldım

en: Yes, I want better SEO
tr: Evet, daha iyi SEO istiyorum

en: I already upgraded
tr: Zaten yükselttim

en: No, I don't want it
tr: Hayır, istemiyorum

en: Yes, I want to learn more
tr: Evet, daha fazlasını öğrenmek istiyorum

en: Know more about the PRO version
tr: PRO sürümü hakkında daha fazla bilgi edinin

en: This action is IRREVERSIBLE.
tr: Bu eylem GERİ DÖNDÜRÜLEMEZ.

en: CAUTION:
tr: DİKKAT:

en: Email Reports
tr: E-posta Raporları

note: Translators: placeholder is the site URL.
en: Rank Math [SEO Report] - %s
tr: Rank Math [SEO Raporu] - %s

note: Translators: placeholder is "click here" as a link.
en: click here
tr: buraya tıkla

note: Translators: placeholder is "click here" as a link.
en: To update your email preferences, %s.
tr: E-posta tercihlerinizi güncellemek için %s.

note: Translators: placeholder is "rankmath.com" as a link.
en: This email was sent to you as a registered member of %s.
tr: Bu e-posta size %s'in kayıtlı üyesi olarak gönderildi.

en: External Link Icon
tr: Dış Bağlantı İkonu

en: FULL REPORT
tr: TAM RAPOR

en: Data Chart
tr: Veri Tablosu

note: Translators: don't translate the variable names between the #hashes#.
en: Last ###PERIOD_DAYS### Days
tr: Son ###PERIOD_DAYS### Gün

en: SEO Report of Your Website
tr: Web Sitenizin SEO Raporu

en: Every 30 days
tr: Her 30 günde bir

en: Email report frequency.
tr: E-posta raporu sıklığı.

en: Email Frequency
tr: E-posta Sıklığı

en: Turn on email reports.
tr: E-posta raporlarını açın.

note: Translators: Placeholders are the opening and closing tag for the link.
en: Receive periodic SEO Performance reports via email. Once enabled and options are saved, you can see %1$s the preview here%2$s.
tr: Periyodik SEO Performans raporlarını e-postayla alın. Etkinleştirildikten ve seçenekler kaydedildikten sonra %1$s önizlemeyi burada%2$s görebilirsiniz.

note: Translators: placeholder is the post type name.
en: Rank Math has detected a new post type: %1$s. You may want to check the settings of the <a href="%2$s">Titles &amp; Meta page</a> and <a href="%3$s">the Sitemap</a>.
tr: Rank Math yeni bir gönderi türü algıladı: %1$s. <a href="%2$s">Başlıklar ve Meta sayfasının</a> ve <a href="%3$s">Site Haritasının</a> ayarlarını kontrol etmek isteyebilirsiniz.

en: Learn more about Email Reports.
tr: E-posta Raporları hakkında daha fazla bilgi edinin.

en: Receive Analytics reports periodically in email.
tr: Analytics raporlarını periyodik olarak e-postayla alın.

note: Translators: Code to add support for Rank Math Breadcrumbs.
en: This option cannot be changed since your theme has added the support for Rank Math Breadcrumbs using: %s
tr: Temanız aşağıdakileri kullanarak Rank Math Breadcrumb desteğini eklediğinden bu seçenek değiştirilemez: %s

en: <b>Rank Math Warning:</b> Changing the permalinks on a live, indexed site may result in serious loss of traffic if done incorrectly. Consider adding a new redirection from the old URL format to the new one.
tr: <b>Rank Math Uyarısı:</b> Canlı, dizine eklenmiş bir sitedeki kalıcı bağlantıların değiştirilmesi, yanlış yapılması halinde ciddi trafik kaybına neden olabilir. Eski URL biçiminden yenisine yeni bir yönlendirme eklemeyi düşünün.

note: Translators: placeholder is the post type names separated with commas.
en: Rank Math has detected new post types: %1$s. You may want to check the settings of the <a href="%2$s">Titles &amp; Meta page</a>.
tr: Rank Math yeni gönderi türleri algıladı: %1$s. <a href="%2$s">Başlıklar ve Meta sayfasının</a> ayarlarını kontrol etmek isteyebilirsiniz.

note: Translators: placeholder is the post type name.
en: Rank Math has detected a new post type: %1$s. You may want to check the settings of the <a href="%2$s">Titles &amp; Meta page</a>.
tr: Rank Math yeni bir gönderi türü algıladı: %1$s. <a href="%2$s">Başlıklar ve Meta sayfasının</a> ayarlarını kontrol etmek isteyebilirsiniz.

en: Import all the redirections you have already set up in Yoast Premium.
tr: Yoast Premium'da önceden kurduğunuz tüm yönlendirmeleri içe aktarın.

en: Rank Math SEO Analyzer error:
tr: Rank Math SEO Analyzer hatası:

note: Translators: the placeholder is for the sitemap base url.
en: Since you are using an NGINX server, you may need to add the following code to your %s <strong>if your Sitemap pages are not loading</strong>. If you are unsure how to do it, please contact your hosting provider.
tr: Bir NGINX sunucusu kullandığınız için, <strong>Site Haritası sayfalarınız yüklenmiyorsa</strong> aşağıdaki kodu %s dosyanıza eklemeniz gerekebilir. Bunu nasıl yapacağınızdan emin değilseniz lütfen barındırma sağlayıcınıza başvurun.

en: Subscribe to Our YouTube Channel
tr: YouTube Kanalımıza Abone Olun

en: Earn flat 30% on every sale!
tr: Her satışta net %30 kazanın!

en: Affiliate Program
tr: Ortaklık Programı

en: Advanced Schema, Analytics and much more...
tr: Gelişmiş Schema, Analytics ve çok daha fazlası...

en: Upgrade to PRO
tr: PRO'ya Yükseltin

en: Cache deleted.
tr: Önbellek silindi.

en: Are you sure you want to disconnect Google services from your site?
tr: Sitenizden Google hizmetlerinin bağlantısını kesmek istediğinize emin misiniz?

en: You are about to delete your 90 days cache.
tr: 90 günlük önbelleğinizi silmek üzeresiniz.

en: You are about to delete all the previously imported data.
tr: Daha önce içe aktarılan tüm verileri silmek üzeresiniz.

en: Are you sure you want to do this?
tr: Bunu yapmak istediğinden emin misin?

en: No Redirections found.
tr: Hiçbir Yönlendirme bulunamadı.

en: No 404 log data found.
tr: 404 hata verisi bulunamadı.

en: No Internal Links data found.
tr: Hiçbir İç Bağlantı verisi bulunamadı.

en: SEO Analyzer data has already been cleared.
tr: SEO Analyzer verileri zaten temizlendi.

en: No Rank Math transients found.
tr: Rank Math geçici durumu bulunamadı.

note: translators: 1. separator, 2. blogname
en: Locations Sitemap %1$s %2$s
tr: Site Haritası Konumları %1$s %2$s

en: Focus Keywords of the current post
tr: Geçerli gönderinin anahtar kelimelerine odaklanın

en: Self-Hosted Analytics JS File
tr: Kendi Kendine Barındırılan Analytics JS Dosyası

en: (none)
tr: (yok)

en: Active modules
tr: Aktif modüller

en: If nothing similar is found, this behavior will be applied. <strong>Note</strong>: If the requested URL ends with <code>/login</code>, <code>/admin</code>, or <code>/dashboard</code>, WordPress will automatically redirect to respective locations within the WordPress admin area.
tr: Benzer bir şey bulunamazsa bu davranış uygulanacaktır. <strong>Not</strong>: İstenen URL <code>/login</code>, <code>/admin</code> veya <code>/dashboard</code> ile bitiyorsa WordPress otomatik olarak yönlendirme yapar WordPress yönetici alanı içindeki ilgili konumlara.

en: Rank Math Free
tr: Rank Math Ücretsiz

en: Rank Math Team
tr: Rank Math Takımı

en: If you have any questions or experience any issues – our support team is at your disposal:
tr: Herhangi bir sorunuz veya deneyiminiz varsa sorunlar - destek ekibimiz hizmetinizdedir:

en: Proudly display the calculated SEO Score as a badge on the front end. It can be disabled for specific posts in the post editor.
tr: Hesaplanan SEO Puanını ön uçta bir rozet olarak gururla gösterin. Gönderi düzenleyicideki belirli gönderiler için devre dışı bırakılabilir.

en: Show SEO Score to Visitors
tr: Ziyaretçilere SEO Skorunu Göster

note: translators: post type name
en: Choose which taxonomy you want to use with the Primary Term feature. This will also be the taxonomy shown in the Breadcrumbs when a single %1$s is being viewed.
tr: Birincil Dönem özelliğiyle hangi sınıflandırmayı kullanmak istediğinizi seçin. Bu aynı zamanda tek bir %1$s görüntülendiğinde Breadcrumbs'da gösterilen sınıflandırma olacaktır.

note: Translators: placeholders are the old and new version numbers.
en: %1$s: Old %2$s -> New %3$s | Changelog: %4$s
tr: %1$s: Eski %2$s -> Yeni %3$s | Değişiklik günlüğü:%4$s

en: Hello,
tr: Merhaba,

note: Translators: placeholder is the new admin page URL.
en: To ensure your site is always on the latest, most up-to-date version of Rank Math - we recommend logging into the admin area to update the plugin as soon as possible: %s
tr: Sitenizin her zaman Rank Math'ın en son ve en güncel sürümünde olmasını sağlamak için, eklentiyi mümkün olan en kısa sürede güncellemek üzere yönetici alanına giriş yapmanızı öneririz: %s

note: Translators: placeholder is the site URL.
en: This is an automated email to let you know that there is an update available for the Rank Math SEO plugin installed on: %s
tr: Bu, %s üzerinde kurulu olan Rank Math SEO eklentisi için bir güncelleme bulunduğunu bildiren otomatik bir e-postadır.

note: Translators: placeholder is the site title.
en: [%s] An update is available for Rank Math
tr: [%s] Rank Math için bir güncelleme mevcut

en: I already did
tr: zaten yaptım

en: No, maybe later
tr: Hayır, belki daha sonra

en: Co-founder of Rank Math
tr: Rank Math'in Kurucu Ortağı

en: Yes, you deserve it
tr: Evet, bunu hak ediyorsunuz

en: Could you please do us a BIG favor and give it a rating on WordPress.org to help us spread the word and boost our motivation?
tr: Lütfen bize BÜYÜK bir iyilik yapıp WordPress.org'da bu haberi yaymamıza ve motivasyonumuzu artırmamıza yardımcı olacak bir puan verebilir misiniz?

note: Translators: placeholder is the plugin name.
en: Hey, we noticed you've been using %s for more than a week now – that's awesome!
tr: Bir haftadan fazla süredir %s kullandığınızı fark ettik – bu harika!

en: Update Notification Email
tr: Bildirim E-postasını Güncelle

en: When auto-updates are turned off, you can enable update notifications, to send an email to the site administrator when an update is available for Rank Math.
tr: Otomatik güncellemeler kapatıldığında, Rank Math için bir güncelleme mevcut olduğunda site yöneticisine bir e-posta göndermek için güncelleme bildirimlerini etkinleştirebilirsiniz.

en: NEW
tr: YENİ

en: Warning:
tr: Uyarı:

en: Data fetching started in the background.
tr: Veri çekme arka planda başladı.

en: Data fetching cancelled.
tr: Veri çekme iptal edildi.

en: Submit URLs
tr: URL'leri Gönder

en: Instant Indexing
tr: Hemen İndeksle

en: Not Given
tr: Verilmedi

en: Given
tr: Verilmiş

note: translators: %s is the reconnect link.
en: You have not given the permission to fetch this data. Please <a href="%s">reconnect</a> with all required permissions.
tr: Bu verileri getirme izni vermediniz. Lütfen gerekli tüm izinlerle <a href="%s">yeniden bağlanın</a>.

en: Cancel Fetching
tr: Çekmeyi İptal Et

en: Table re-creation started. It might take a couple of minutes.
tr: Tablonun yeniden oluşturulmasına başlandı. Birkaç dakika sürebilir.

en: Cancel Fetch
tr: Çekmeyi İptal Et

en: Google Permission
tr: Google İzni

note: translators: Link to kb article
en: Instant Indexing module settings. %s.
tr: Anında Dizin Oluşturma modülü ayarları. %s.

en: Organization URL added in Local SEO Settings.
tr: Yerel SEO Ayarlarına kuruluş URL'si eklendi.

en: Re-create Missing Database Tables
tr: Eksik Veritabanı Tablolarını Yeniden Oluşturun

en: Check if required tables exist and create them if not.
tr: Gerekli tabloların mevcut olup olmadığını kontrol edin, yoksa oluşturun.

note: translators: Auth URL
en: It seems like the connection with your Google account & Rank Math needs to be made again. <a href="%s" class="rank-math-reconnect-google">Please click here.</a>
tr: Görünüşe göre Google hesabınız ve Rank Math arasında bağlantının yeniden kurulması gerekiyor. <a href="%s" class="rank-math-reconnect-google">Lütfen burayı tıklayın.</a>

en: Import meta information of your terms like the titles, descriptions, robots meta, OpenGraph info, etc.
tr: Başlıklar, açıklamalar, robot metaları, OpenGraph bilgileri vb. gibi terimlerinizin meta bilgilerini içe aktarın.

note: translators: reconnect link
en: There is a problem with the Google auth token. Please <a href="%1$s" class="button button-link rank-math-reconnect-google">reconnect your app</a>
tr: Google kimlik doğrulama belirteciyle ilgili bir sorun var. Lütfen <a href="%1$s" class="button button-link rank-math-reconnect-google">uygulamanızı yeniden bağlayın</a>

en: Free
tr: Ücretsiz

en: Version
tr: Sürüm

en: Database Table: Google Analytics
tr: Veritabanı Tablosu: Google Analytics

en: No token
tr: Token yok

en: Database version
tr: Veritabanı sürümü

en: Token exists
tr: Token mevcut

en: Google Refresh token
tr: Google Tokun’un Yenile

en: Plugin subscription plan
tr: Eklenti abonelik planı

en: Re-create Tables
tr: Tabloları Yeniden Oluşturun

en: Database Table: Flat Posts
tr: Veritabanı Tablosu: Düz Yazılar

en: Database Table: Redirection
tr: Veritabanı Tablosu: Yeniden Yönlendirme

en: Database Table: 404 Log
tr: Veritabanı tablosu: 404 Hata Kayıtları

en: Database Table: Keyword Manager
tr: Veritabanı Tablosu: Anahtar Kelime Yönetimi

en: Database Table: Google AdSense
tr: Veritabanı Tablosu: Google AdSense

en: Database Table: Google Search Console
tr: Veritabanı Tablosu: Google Search Console

en: Database Table: Internal Link
tr: Veritabanı Tablosu: İç Bağlantı

en: Database Table: Redirection Cache
tr: Veritabanı Tablosu: Yeniden Yönlendirme Önbelleği

en: Database Table: Internal Link Meta
tr: Veritabanı Tablosu: İç Bağlantı Metası

en: Days
tr: Günler

note: Translators: placeholder is a link to the Pro version
en: Multiple Locations are available in the %s.
tr: %s içinde birden fazla Konum mevcuttur.

note: translators: Option Description
en: Select this if you have a custom Rank Math settings file you want to use.
tr: Kullanmak istediğiniz özel bir Rank Math ayarları dosyanız varsa bunu seçin.

en: Video Settings imported successfully.
tr: Video Ayarları başarıyla içe aktarıldı.

en: Go Pro
tr: Pro Sürüme Geç

en: (opens in a new window)
tr: (yeni pencerede açılır)

en: Log Count
tr: Log Sayısı

en: View Report
tr: Raporu görüntüle

en: Last 30 Days
tr: Son 30 Gün

en: Import Video Sitemap Settings from Yoast Video Add-on.
tr: Yoast Video Eklentisinden Video Site Haritası Ayarlarını İçe Aktarın.

en: Import Video Sitemap Settings
tr: Video Site Haritası Ayarlarını İçe Aktar

en: Import News Settings from Yoast News Add-on.
tr: Yoast News Eklentisinden Haber Ayarlarını Aktarın.

en: Latest Blog Posts from Rank Math
tr: Rank Math'dan Son Blog Gönderileri

en: Rank Math Overview
tr: Rank Math Genel Bakış

en: Total number of hits received by all the Redirections.
tr: Tüm Yönlendirmeler tarafından alınan toplam isabet sayısı.

en: Total number of Redirections created in the Rank Math.
tr: Rank Math tarafından oluşturulan yönlendirmelerin toplam sayısı.

en: Total number visits received on all the 404 pages.
tr: 404 sayfanın tamamında toplam ziyaret sayısı.

en: URL Hits
tr: URL Tıklamaları

en: Total number of 404 pages opened by the users.
tr: Kullanıcılar tarafından açılan toplam 404 sayfa sayısı.

en: Search Engine Optimization by Rank Math PRO - https://rankmath.com/
tr: Rank Math PRO tarafından Arama Motoru Optimizasyonu - https://rankmath.com/

en: Total number of keywords your site ranking below 100 position.
tr: Sitenizin toplam anahtar kelime sayısı 100'ün altında.

en: Google AdSense support is only available in Rank Math Pro's Advanced Analytics module.
tr: Google AdSense desteği yalnızca Rank Math Pro'nun Gelişmiş Analiz modülünde mevcuttur.

en: Reconnect
tr: Tekrar bağla

en: Sorry, no post found for given id.
tr: Üzgünüz, verilen id için gönderi bulunamadı.

en: Enable this option only if you are not using any other plugin/theme to install Google Analytics code.
tr: Bu seçeneği yalnızca Google Analytics kodunu yüklemek için başka bir eklenti/tema kullanmıyorsanız etkinleştirin.

en: 11-50 Positions
tr: 11-50 Pozisyon

en: 4-10 Positions
tr: 4-10 Pozisyon

en: Top 3 Positions
tr: İlk 3 Pozisyon

en: Upgrade
tr: Yükseltin

en: Search Traffic
tr: Arama trafiği

en: How many times your site showed up in the search results.
tr: Sitenizin arama sonuçlarında kaç kez göründüğü.

en: This is the number of pageviews carried out by visitors from Google.
tr: Bu, Google'dan gelen ziyaretçilerin gerçekleştirdiği sayfa görüntüleme sayısıdır.

en: Posts
tr: Yazılar

en: AdSense
tr: Adsense

en: Install analytics code
tr: Analytics kodunu yükle

en: Created
tr: Oluşturuldu

en: View
tr: Görüntüleme

en: Disconnect
tr: Bağlantıyı kesin

en: Import News Settings
tr: Haber Ayarlarını Aktar

en: Import Locations Settings from Yoast plugin.
tr: Yoast eklentisinden Konum Ayarları'nı içeri aktarın.

en: News Settings imported successfully.
tr: Haber Ayarları başarıyla içeri alındı.

en: Benefits of Connecting Google Account
tr: Google Hesabı bağlamanın Avantajları

en: Connect Google Services
tr: Google Hizmetlerini Bağlayın

en: Exclude Logged-in users
tr: Oturum açmış kullanıcıları hariç tut

en: Anonymize IP addresses
tr: IP Adreslerini Anonimleştir

en: Property
tr: Emlak

note: Translators: placeholder is the KB link.
en: We do not store any of the data from your Google account on our servers, everything is processed & stored on your server. We take your privacy extremely seriously and ensure it is never misused. %s
tr: Google hesabınızdaki hiçbir veriyi sunucularımızda saklamıyoruz, her şey sunucunuzda işleniyor ve saklanıyor. Gizliliğinizi son derece ciddiye alıyoruz ve asla kötüye kullanılmamasını sağlıyoruz. %s

en: Rebuild Index
tr: İndeksleri yeniden oluştur

en: United Kingdom
tr: İngiltere

en: Ukraine
tr: Ukrayna

en: Turkey
tr: Türkiye

en: Thailand
tr: Tayland

en: Taiwan
tr: Tayvan

en: Switzerland
tr: İsviçre

en: Sweden
tr: İsveç

en: South Africa
tr: Güney Afrika

en: Singapore
tr: Singapur

en: Saudi Arabia
tr: Suudi Arabistan

en: Romania
tr: Romanya

en: Portugal
tr: Portekiz

en: Poland
tr: Polonya

en: Philippines
tr: Filipinler

en: Norway
tr: Norveç

en: Nigeria
tr: Nijerya

en: New Zealand
tr: Yeni Zelanda

en: Netherlands
tr: Hollanda

en: Mexico
tr: Meksika

en: Malaysia
tr: Malezya

en: Japan
tr: Japonya

en: Italy
tr: İtalya

en: Israel
tr: İsrail

en: Ireland
tr: İrlanda

en: Indonesia
tr: Endonezya

en: India
tr: Hindistan

en: Hungary
tr: Macaristan

en: Greece
tr: Yunanistan

en: Germany
tr: Almanya

en: France
tr: Fransa

en: Finland
tr: Finlandiya

en: Egypt
tr: Mısır

en: Denmark
tr: Danimarka

en: Czechia
tr: Çekya

en: Colombia
tr: Kolombiya

en: Chile
tr: Şili

en: Canada
tr: Kanada

en: Brazil
tr: Brezilya

en: Belgium
tr: Belçika

en: Austria
tr: Avusturya

en: Australia
tr: Avustralya

en: Argentina
tr: Arjantin

en: Worldwide
tr: Dünya çapında

note: translators: number of days
en: Storage Days: %s
tr: Depolama Günleri: %s

note: Translators: placeholder is a link to rankmath.com, with "free version" as the anchor text.
en: free version
tr: ücretsiz sürüm

en: Analytics cache cleared.
tr: Analytics önbelleği temizlendi.

en: Clear Cache
tr: Önbelleği Temizle

en: Clear analytics cache to re-calculate all the stats again.
tr: Tüm istatistikleri yeniden hesaplamak için analitik önbelleği temizleyin.

en: Purge Analytics Cache
tr: Temizleme Analitiği Önbelleği

en: Now!
tr: Şimdi!

en: Sorry, no preference found.
tr: Üzgünüz, hiçbir tercih bulunamadı.

note: translators: %s: amount of time
en: %s second | %s seconds
tr[0]: %s saniye
tr[1]: %s saniye

note: translators: %s: amount of time
en: %s minute | %s minutes
tr[0]: %s dakika
tr[1]: %s dakika

note: translators: %s: amount of time
en: %s hour | %s hours
tr[0]: %s saat
tr[1]: %s saat

note: translators: %s: amount of time
en: %s day | %s days
tr[0]: %s gün
tr[1]: %s gün

note: translators: %s: amount of time
en: %s week | %s weeks
tr[0]: %s hafta
tr[1]: %s hafta

note: translators: %s: amount of time
en: %s month | %s months
tr[0]: %s ay
tr[1]: %s ay

note: translators: %s: amount of time
en: %s year | %s years
tr[0]: %s yıl
tr[1]: %s yıl

en: Benefits of Connecting Rank Math Account
tr: Rank Math Hesabını Bağlamanın Faydaları

en: Russian
tr: Rusça

en: Delete data
tr: Verileri sil

note: translators: Link to kb article
en: See your Google Search Console, Analytics and AdSense data without leaving your WP dashboard. %s.
tr: WP kontrol panelinizden ayrılmadan Google Search Console, Analytics ve AdSense verilerinizi görün. %s.

en: Analytics Database
tr: Analytics Veritabanı

en: Learn more about the benefits of connecting your account here.
tr: Hesabınızı bağlamanın yararları hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

en: Use our revolutionary SEO Analyzer to scan your website for SEO errors
tr: Web sitenizi SEO hatalarına karşı taramak için devrim niteliğindeki SEO Analiz Aracımızı kullanın

en: Free keyword suggestions when entering a focus keyword
tr: Odaklanılan anahtar kelimeyi girerken ücretsiz anahtar kelime önerileri

en: Automatically submit sitemaps to the Google Search Console
tr: Site haritalarını otomatik olarak Google Search Console'a gönderin

en: Easily set up Google Analytics without using another 3rd party plugin
tr: Başka bir 3. parti eklenti kullanmada Google Analytics'i kolayca kurun

en: Track page and keyword rankings with the Advanced Analytics module
tr: Gelişmiş Analiz modülüyle sayfa ve anahtar kelime sıralamalarını izleyin

en: Verify site ownership on Google Search Console in a single click
tr: Tek tıklamayla Google Search Console'da site sahipliğini doğrulayın

en: Connect Your Rank Math Account
tr: Rank Math Hesabınızı Bağlayın

note: translators: Link to How to Setup Google Search Console KB article
en: Rank Math automates everything, use below button to connect your site with Google Search Console and Google Analytics. It will verify your site and submit sitemaps automatically. %s
tr: Rank Math her şeyi otomatikleştirir, sitenizi Google Arama Konsolu ve Google Analytics'e bağlamak için aşağıdaki düğmeyi kullanın. Sitenizi doğrulayacak ve site haritalarını otomatik olarak gönderecektir. %s

note: Translators: placeholder is a link to rankmath.com, with "free version" as the anchor text.
en: Enter the number of days to keep Analytics data in your database. The maximum allowed days are 90 in the %s. Though, 2x data will be stored in the DB for calculating the difference properly.
tr: Analytics verilerinin veritabanınızda tutulacağı gün sayısını girin. İzin verilen maksimum gün %s'de 90'dır. Ancak farkın doğru şekilde hesaplanması için DB'de 2x veri saklanacaktır.

en: Next data fetch on %s
tr: Sonraki veri %s tarihinde getirilecek

en: Connect Google&trade; Services
tr: Google&trade; Hizmetlerini Bağlayın

en: Post re-index in progress.
tr: Yeniden indeksleme işlemi devam ediyor.

en: Missing some posts/pages in the Analytics data? Clear the index and build a new one for more accurate stats.
tr: Analytics verilerinde bazı gönderiler/sayfalar eksik mi? Daha doğru istatistikler için dizini temizleyin ve yeni bir tane oluşturun.

en: Rebuild Index for Analytics
tr: Analytics için İndeksi Yeniden Oluşturun

en: Rank Math is importing latest data from connected Google Services, %1$s remaining.
tr: Rank Math bağlı Google Hizmetlerinden en son verileri içe aktarıyor, %1$s kaldı.

en: Sorry, no post id found.
tr: Üzgünüm, gönderi kimliği bulunamadı.

en: EDD Product
tr: EDD Ürün

en: WooCommerce Product
tr: WooCommerce Ürünü

en: Email:
tr: E-posta:

en: Telephone
tr: Telefon

en: Export Options
tr: Dışa aktarma seçenekleri

en: No valid ID found.
tr: Geçerli bir kimlik bulunamadı.

en: Fix 404 Errors
tr: 404 hatalarını düzelt

en: Modified Date
tr: Değiştirilme Tarihi

en: Published Date
tr: Yayın Tarihi

en: Organization Name
tr: Kuruluş Adı

en: Post Thumbnail
tr: Yazı Resmi

en: Post URL
tr: Yazı URL

en: Improve SEO Score
tr: SEO Puanı geliştirin

en: Import Data
tr: Verileri içe aktar

en: No schema found.
tr: Şema bulunamadı.

en: 404 Monitor Settings
tr: 404 Monitör Ayarları

en: Import Locations
tr: Konumları içeri aktar

en: Organization Logo added in Local SEO Settings.
tr: Yerel SEO Ayarlarına Organizasyon Logosu eklendi.

en: The Organization Name added in Local SEO Settings.
tr: Yerel SEO Ayarlarında eklenen Organizasyon Adı.

en: Current Post Thumbnail
tr: Geçerli Gönderi Küçük Resmi

en: URL of the current post/page
tr: Geçerli yazının/sayfanın URL'si

en: You are using the recommended WordPress version.
tr: Önerilen WordPress sürümünü kullanıyorsunuz.

en: schemas to add or update data.
tr: veri eklemek veya güncellemek için şemalar.

en: Knowledge Base Articles:
tr: Bilgi Bankası Makaleleri:

en: With the 404 monitor you can see where users and search engines are unable to find your content.
tr: 404 monitörü ile kullanıcıların ve arama motorlarının içeriğinizi nerede bulamadığını görebilirsiniz.

note: translators: WordPress Version
en: You are using the outdated WordPress, please update it to version %s or higher.
tr: Güncel olmayan WordPress kullanıyorsunuz, lütfen %s veya daha yüksek bir sürüme güncelleyin.

en: Settings Backup
tr: Ayarları Yedekle

note: translators: Link to learn about import export panel KB article
en: If you were using another plugin to add important SEO information to your website before switching to Rank Math SEO, you can import the settings and data here. %s
tr: Rank Math SEO'ya geçmeden önce web sitenize önemli SEO bilgileri eklemek için başka bir eklenti kullanıyorsanız, ayarları ve verileri buradan içe aktarabilirsiniz. %s

en: Other Plugins
tr: Diğer Eklentiler

en: Take a backup of your plugin settings in case you wish to restore them in future. Use it as backup before making substantial changes to Rank Math settings. For taking a backup of the SEO data of your content, use the XML Export option.
tr: Gelecekte geri yüklemek istemeniz durumunda, eklenti ayarlarınızın bir yedeğini alın. Rank Math ayarlarında önemli değişiklikler yapmadan önce onu yedek olarak kullanın. İçeriğinizin SEO verilerinin yedeğini almak için XML Dışa Aktarma seçeneğini kullanın.

note: Translators: placeholder is a HTTP error code.
en: HTTP %d error.
tr: HTTP %d hatası.

en: Plugin Settings
tr: Eklenti Ayarları

note: translators: Link to learn about import export panel KB article
en: Import or export your Rank Math settings, This option is useful for replicating Rank Math settings across multiple websites. %s
tr: Rank Math ayarlarınızı içe veya dışa aktarın, Bu seçenek, Rank Math ayarlarını birden çok web sitesinde çoğaltmak için kullanışlıdır. %s

en: Unexpected API response.
tr: Beklenmeyen API yanıtı.

en: PHP OpenSSL Extension missing
tr: PHP OpenSSL eklentisi eksik

en: PHP OpenSSL Extension installed
tr: PHP OpenSSL eklentisi yüklü

en: SEO Score: Ok
tr: SEO Puanı: Öyle böyle

en: Google Web Stories
tr: Google Web Hikayeleri

en: Please activate Web Stories plugin to use this module.
tr: Lütfen bu modülde web hikayelerini aktif edin.

note: Translators: placeholders are opening and closing tag for link.
en: Analyze your site by %1$s linking your Rank Math account %2$s
tr: Sitenizi %2$s Rank Math hesabınızı bağlayarak %1$s analiz edin

en: Make any Story created with the Web Stories WordPress plugin SEO-Ready with automatic support for Schema and Meta tags.
tr: Web Stories WordPress eklentisi ile oluşturulan herhangi bir Hikayeyi, Şema ve Meta etiketleri için otomatik destek ile SEO'ya Hazır hale getirin.

en: Disconnect Account
tr: Hesabınızın bağlantısını kesin

en: Connect Now
tr: Şimdi bağla

en: PHP MBstring Extension missing
tr: PHP MBstring eklentisi eksik

en: PHP MBstring Extension installed
tr: PHP MBstring eklentisi kurulu

en: Account
tr: Hesap

en: Connected
tr: Bağlandı

en: Not Connected
tr: Bağlı değil

en: Please activate the WPML String Translation plugin to convert Rank Math Setting values in different languages.
tr: Rank Math ayalarını farklı dillerde dönüştürmek için lütfen WPML String Translation eklentisini etkinleştirin.

en: Read more by following this link.
tr: Bu bağlantıyı takip ederek daha fazla bilgi edinin.

note: translators: Link to Free Account Benefits KB article
en: By connecting your free account, you get keyword suggestions directly from Google when entering the focus keywords. Not only that, get access to our revolutionary Content AI, SEO Analyzer inside WordPress that scans your website for SEO errors and suggest improvements. %s
tr: Ücretsiz hesabınızı bağlayarak, odak anahtar kelimelerini girebilir ve doğrudan Google'dan anahtar kelime önerileri alırsınız. Sadece bu değil, web sitenizi SEO hataları için tarayan ve iyileştirmeler öneren WordPress içindeki devrim niteliğindeki SEO Analyzer'a erişin. %s

note: translators: variables used to wrap the text in the strong tag.
en: The plugin is currently not connected with your Rank Math account. Click on the button below to login or register for FREE using your %1$sGoogle account, Facebook account%2$s or %1$syour email account%2$s.
tr: Eklenti şu anda Rank Math hesabınıza bağlı değil. %1$sGoogle hesabınızı, Facebook hesabınızı%2$s veya %1$se-posta hesabınızı%2$s kullanarak giriş yapmak veya ÜCRETSİZ olarak kaydolmak için aşağıdaki düğmeye tıklayın.

note: translators: post type name
en: Custom values for robots meta tag on %s.
tr: %s üzerindeki robot meta etiketi için özel değerler.

note: translators: taxonomy name
en: Custom values for robots meta tag on %s archives.
tr: %s üzerindeki robot meta etiketi için özel değerler.

note: translators: Option Description
en: Custom Mode %s
tr: Özel mod %s

note: translators: Option Description
en: For the advanced users who want to control every SEO aspect of the website. You are offered options to change everything and have full control over the website’s SEO.
tr: Web sitesinin her SEO yönünü kontrol etmek isteyen ileri düzey kullanıcılar için. Size her şeyi değiştirme ve web sitesinin SEO'su üzerinde tam kontrole sahip olma seçenekleri sunulur.

note: translators: Option Description
en: Advanced %s
tr: Gelişmiş %s

note: translators: 1. post type name 2. link translators: 1. taxonomy name 2. link
en: Change Global SEO, Schema, and other settings for %1$s. %2$s
tr: %1$s için genel SEO, şema ve diğer ayarları değiştirin. %2$s

note: translators: Link to KB article
en: Customize SEO meta settings of pages like search results, 404s, etc. %s.
tr: Arama sonuçları, 404'ler ve buna benzeyen sayfaların SEO meta ayarlarını özelleştirin.%s.

en: Video Preview
tr: Video Önizlemesi

en: Image Preview
tr: Resim Önizleme

note: translators: Option Description
en: Easy %s
tr: Kolay %s

note: translators: Link to KB article
en: Change SEO options related to the author archives. %s.
tr: Yazar arşivleriyle ilgili SEO seçeneklerini değiştirin. %s.

note: translators: Link to KB article
en: Add SEO meta and OpenGraph details to your homepage. %s.
tr: Anasayfanız için SEO Meta ve OpenGraph detayları ekleyin. %s.

en: Use the <code>[rank_math_contact_info]</code> shortcode to display contact information in a nicely formatted way. You should also claim your business on Google if you have not already.
tr: Kişi bilgilerini iyi biçimlendirilmiş bir şekilde görüntülemek için <code>[rank_math_contact_info]</code> kısa kodunu kullanın. Henüz yapmadıysanız işletmenizi Google'da da talep etmelisiniz.

note: translators: Option Description
en: For websites where you only want to change the basics and let Rank Math do most of the heavy lifting. Most settings are set to default as per industry best practices. One just has to set it and forget it.
tr: Yalnızca temel bilgileri değiştirmek ve Rank Math'ın ağır işlerin çoğunu yapmasına izin vermek istediğiniz web siteleri için. Çoğu ayar, sektördeki en iyi uygulamalara göre varsayılan olarak ayarlanmıştır. Sadece ayarlamak ve unutmak gerekir.

en: Enable Rank Math's sitemap feature, which helps search engines intelligently crawl your website's content. It also supports hreflang tag.
tr: Arama motorlarının web sitenizin içeriğini akıllıca taramasına yardımcı olan Rank Math'ın site haritası özelliğini etkinleştirin. Ayrıca hreflang etiketini de destekler.

en: The error log cannot be retrieved.
tr: Hata günlüğü alınamıyor.

en: Copy Log to Clipboard
tr: Günlüğü Panoya Kopyala

en: read here
tr: burayı oku

note: translators: %1$s: thing, %2$s: Learn more link.
en: Change Sitemap settings of %1$s. %2$s.
tr: %1$s için site haritası ayarları değiştirildi.%2$s.

note: translators: Link to kb article
en: Choose how you want Rank Math to handle your WooCommerce SEO. %s.
tr: Rank Math'ın WooCommerce SEO'nuzu nasıl ele almasını istediğinizi seçin. %s.

note: translators: Link to kb article
en: Easily create redirects without fiddling with tedious code. %s.
tr: Kodlama ile uğraşmadan kolayca yönlendirmeler oluşturun. %s.

en: The error log cannot be retrieved: Error log file is too large.
tr: Hata günlüğünüz alınamıyor: Hata günlüğü dosyanız çok büyük.

note: translators: Link to kb article
en: Change how some of the links open and operate on your website. %s.
tr: Bazı linklerin web sitenizde nasıl açıldığını ve çalıştığını düzenleyin. %s.

note: translators: Link to kb article
en: Enter verification codes for third-party webmaster tools. %s
tr: Üçüncü taraf web yöneticisi araçları için doğrulama kodlarını girin. %s

en: Image SEO
tr: Resim SEO

note: Translators: placeholder is an activate button.
en: Automatic updates are not enabled on your site. %s
tr: Siteniz için otomatik güncellemeler etkinleştirilmedi. %s

en: Easy Mode
tr: Kolay Mod

en: Advanced Mode
tr: Gelişmiş Mod

en: Conversion started. A success message will be shown here once the process completes. You can close this page.
tr: Dönüşüm başladı. İşlem tamamlandığında burada bir başarı mesajı gösterilir. Sonrasında sayfayı kapatabilirsiniz.

note: translators: 1. Link to KB article 2. Link to redirection setting scree
en: Monitor broken pages that ruin user-experience and affect SEO. %s.
tr: Kullanıcı deneyimini bozan ve SEO'yu etkileyen bozuk sayfaları izleyin. %s.

en: WordPress Dashboard > Settings > Permalinks > Product permalinks Example: default: /product/accessories/action-figures/acme/ - becomes: /accessories/action-figures/acme/
tr: WordPress Kontrol Panosu > Ayarlar > Kalıcı Bağlantıla r> Ürün kalıcı bağlantıları Örnek: varsayılan: /urun/aksesular/nitelikler/renk/ - Bu şekile gelecek: /aksesuar/nitelikler/renk/

note: translators: Link to kb article
en: Here you can set up the breadcrumbs function. %s
tr: Buradan bağlantı haritası ayarlarını yapabilirsiniz. %s

note: translators: hreflang tags documentation link
en: Rank Math generates the default Sitemaps only and WPML takes care of the rest. When a search engine bot visits any post/page, it is shown hreflang tag that helps it crawl the translated pages. This is one of the recommended methods by Google. Please %s
tr: Rank Math yalnızca varsayılan Site Haritalarını oluşturur ve geri kalanıyla WPML ilgilenir. Bir arama motoru botu herhangi bir yazıyı / sayfayı ziyaret ettiğinde, çevrilmiş sayfaları taramasına yardımcı olan hreflang etiketi gösterilir. Bu, Google tarafından önerilen yöntemlerden biridir. %s

note: translators: Link to kb article
en: Change some uncommon but essential settings here. %s.
tr: Buradan genel ayarlar dışında ki önemli ayarları değiştirebilirsin. %s.

note: translators: Redirection page url
en: Optimize for local searches and Knowledge Graph using these settings. %s.
tr: Bu kısım Yerel Aramalar ve Knowledge Graph ayarlarını optimize etmek için kullanılır. %s.

note: translators: Link to KB article
en: Change Global meta settings that take effect across your website. %s.
tr: Web sitenizde etkili olan Global meta ayarlarını değiştirin. %s.

en: Optimize WooCommerce Pages for Search Engines by adding required metadata and Product Schema which will make your site stand out in the SERPs.
tr: Sitenizi SERP'lerde öne çıkaracak gerekli meta verileri ve Ürün Şemasını ekleyerek WooCommerce Sayfalarını Arama Motorları için optimize edin.

note: translators: Link to AMP plugin
en: Install %s to make Rank Math work with Accelerated Mobile Pages. Rank Math automatically adds required meta tags in all the AMP pages.
tr: Rank Math'ın Hızlandırılmış Mobil Sayfalarla çalışmasını sağlamak için %s yükleyin. Rank Math tüm AMP sayfalarına gerekli meta etiketleri otomatik olarak ekler.

note: translators: Link to kb article
en: The Role Manager allows you to use WordPress roles to control which of your site users can have edit or view access to Rank Math's settings.
tr: Rol Yöneticisi, site kullanıcılarınızdan hangilerinin Rank Math ayarlarına düzenleme veya görüntüleme erişimine sahip olabileceğini kontrol etmek için WordPress rollerini kullanmanızı sağlar.

en: Advanced Image SEO options to supercharge your website. Automate the task of adding the ALT and Title tags to your images on the fly.
tr: Web sitenizi güçlendirmek için Gelişmiş Resim SEO seçenekleri. Resimlerinize ALT ve Başlık etiketlerini anında ekleme görevini otomatikleştirin.

en: Counts the total number of internal, external links, to and from links inside your posts. You can also see the same count in the Posts List Page.
tr: Yazılarınızın içindeki ve giden, dahili, harici bağlantıların toplam sayısını sayar. Aynı sayıyı Yazılar Listesi Sayfasında da görebilirsiniz.

en: Redirect non-existent content easily with 301 and 302 status code. This can help improve your site ranking. Also supports many other response codes.
tr: Var olmayan içeriği 301 ve 302 durum koduyla kolayca yeniden yönlendirin. Bu, site sıralamanızı yükseltmenize yardımcı olabilir. Ayrıca diğer birçok yanıt kodunu da destekler.

note: Translators: placeholder is a link to WP_DEBUG documentation.
en: If you have %s enabled, errors will be stored in a log file. Here you can find the last 100 lines in reversed order so that you or the Rank Math support team can view it easily. The file cannot be edited here.
tr: %s etkinse, hatalar bir günlük dosyasında saklanır. Burada, son 100 satırı ters sırayla bulabilirsiniz, böylece hem siz hem Rank Math destek ekibi gerekli durumlarda kolayca görüntüleyebilir. Dosya burada düzenlenemez.

en: Use the following code in your theme template files to display breadcrumbs.
tr: İçerik haritalarını görüntülemek için tema şablonu dosyalarınızda aşağıdaki kodu kullanın.

en: Dominate the search results for the local audiences by optimizing your website for Local SEO and it also helps you to aquire the Knowledge Graph.
tr: Web sitenizi Yerel SEO için optimize ederek yerel kitlelerin arama sonuçlarına hakim olun ve aynı zamanda bu Bilgi Grafiği elde etmenize de yardımcı olur.

note: translators: Link to kb article
en: Edit the contents of your .htaccess file easily. %s.
tr: .htaccess dosyanızın içeriğini kolayca düzenleyin. %s.

en: Error Log
tr: Hata Günlüğü

note: translators: something
en: Static page is set as the front page (WP Dashboard > Settings > Reading). To add SEO title, description, and meta for the homepage, please click here: %s
tr: Statik sayfa ön sayfa olarak ayarlanabilir (WP Panosu> Ayarlar> Okuma). Ana sayfaya SEO başlığı, açıklama ve meta eklemek için lütfen burayı tıklayın: %s

note: translators: Link to kb article
en: Edit your robots.txt file to control what bots see. %s.
tr: Arama botlarının sitenizi görebileceğini kontrol etmek için robots.txt dosyanızı düzenleyin. %s.

en: Edit Page:
tr: Sayfayı Düzenle:

note: translators: plugin name
en: You are not allowed to deactivate this plugin: %s.
tr: Bu eklentiyi devre dışı bırakmanıza izin verilmiyor: %s.

en: Click here to Deactivate
tr: Devre dışı bırakmak için burayı tıklayın

en: Sorry, you are not allowed to deactivate plugins for this site.
tr: Maalesef, bu site eklentileri devre dışı bırakmanıza izin verilmiyor.

note: translators: 1. Example text 2. Example text
en: Remove prefix like %1$s from product URL chosen at %2$s
tr: %2$s de seçilen ürün URL bağlantısından %1$s gibi ön eki kaldırın

note: Translators: %s is the word "nofollow" code tag and second one for the filter link
en: filter
tr: süzgeç

note: Translators: %s is the word "nofollow" code tag and second one for the filter link
en: If you are showing the SEO scores on the front end, this option will insert a %1$s backlink to RankMath.com to show your support. You can change the link & the text by using this %2$s.
tr: SEO skorlarını ön uçta gösteriyorsanız, bu seçenek desteğinizi göstermek için RankMath.com'a %1$s geri bağlantısı ekleyecektir. Bu %2$s'yi kullanarak bağlantıyı ve metni değiştirebilirsiniz.

en: Priority
tr: Öncelik

en: Automatic Updates
tr: Otomatik Güncellemeler

note: Translators: placeholder is an activate button.
en: Enable Auto Updates
tr: Otomatik Güncelleştirmeleri Etkinleştir

en: Rank Math auto-update option is enabled on your site.
tr: Siteniz için Rank Math otomatik güncelleme seçeneği etkin.

en: Enable automatic updates to ensure you are always using the latest version of Rank Math.
tr: Rank Math'ın her zaman en son sürümünü kullandığınızdan emin olmak için otomatik güncellemeleri etkinleştirin.

en: Click here to see the code.
tr: Kodu görmek için buraya tıklayın.

en: configuration file
tr: yapılandırma dosyası

en: Sorry, you are not allowed to edit this post.
tr: Üzgünüz, bu yazıyı düzenleme yetkiniz yok.

en: Sorry, you are not allowed to edit this post type.
tr: Üzgünüz, bu yazı tipini düzenleme yetkiniz yok.

en: Invalid post ID.
tr: Geçersiz yazı ID'si.

en: Sorry, you are not allowed to create/update redirection.
tr: Maalesef, yeniden yönlendirme oluşturma / güncelleme izniniz yok.

en: Online + Offline
tr: Çevrimiçi + Çevrimdışı

en: Event Attendance Mode
tr: Etkinlik Katılım Modu

en: Online Event URL
tr: Çevrimiçi Etkinlik Linki

en: No post found.
tr: Yazı bulunamadı.

note: translators: placeholders are units of time, e.g. '1 day, 8 hours and 30 minutes'
en: %1$s, %2$s and %3$s
tr: %1$s, %2$s ve %3$s

note: translators: placeholders are units of time, e.g. '1 hour and 30 minutes'
en: %1$s and %2$s
tr: %1$s ve %2$s

note: translators: %d is the number of minutes. translators: %d: minutes
en: %d minute | %d minutes
tr[0]: %d dakika
tr[1]: %d dakika

note: translators: %d is the number of hours.
en: %d hour | %d hours
tr[0]: %d saat
tr[1]: %d saat

note: translators: %d is the number of days.
en: %d day | %d days
tr[0]: %d gün
tr[1]: %d gün

en: Import and convert all compatible blocks in post contents.
tr: Yayın içeriklerindeki tüm uyumlu blokları içe aktarın ve dönüştürün.

en: Import Blocks
tr: Blokları İçeri Aktar

en: Total Time:
tr: Toplam zaman:

en: Blocks import failed.
tr: Bloklar içe aktarılamadı.

note: translators: start, end, total
en: Imported blocks from posts %1$s - %2$s out of %3$s
tr: %3$s gönderiden %1$s - %2$s arası içe aktarılan bloklar

note: translators: sitemap url
en: Your sitemap index can be found here: %s
tr: Site haritası dizininizi burada bulabilirsiniz: %s

en: Unordered
tr: Sırasız

en: Numbered
tr: Numaralı

en: No posts found to convert.
tr: Dönüştürülecek yazı bulunamadı.

en: Are you sure you want to convert Yoast blocks into Rank Math blocks? This action is irreversible.
tr: Yoast bloklarını Rank Math bloklarına dönüştürmek istediğinizden emin misin? Bu eylem geri alınamaz.

en: Convert Blocks
tr: Blokları dönüştür

en: Yoast Block Converter
tr: Yoast blok dönüştürücü

en: Convert TOC block created using AIOSEO. Use this option to easily move your previous blocks into Rank Math.
tr: AIOSEO kullanılarak oluşturulan TOC bloğunu dönüştürün. Önceki bloklarınızı kolayca Rank Math'e taşımak için bu seçeneği kullanın.

en: Import & Export
tr: İçe Aktar & Dışa Aktar

en: Roll back to this version.
tr: Bu sürüme geri dön.

en: This is the latest version of the plugin.
tr: Bu, eklentinin en son sürümüdür.

en: This is the version you are using on this site.
tr: Bu, bu sitede kullandığınız sürümdür.

en: You are using the latest version of the plugin.
tr: Eklentinin en son sürümünü kullanıyorsunuz.

note: Translators: placeholder is "Rolled Back Version:".
en: %s Auto updates will not work, please update the plugin manually.
tr: %s Otomatik güncellemeler çalışmayacak, lütfen eklentiyi manuel olarak güncelleyin.

en: Your Version
tr: Sürümünüz

note: translators: placeholder is the word "warning".
en: %s Previous versions may not be secure or stable. Proceed with caution and always create a backup.
tr: %s Önceki sürümler güvenli ya da kararlı olmayabilir. Dikkatle ilerleyin ve her zaman bir yedek alın.

en: If you are facing issues after an update, you can reinstall a previous version with this tool.
tr: Bir güncellemeden sonra sorunlarla karşılaşıyorsanız, bu araçla önceki bir sürümü yeniden kurabilirsiniz.

en: Rank Math will not auto-update because you have rolled back to a previous version. Update to the latest version manually to make this option work again.
tr: Rank Math otomatik güncellenmeyecek çünkü önceki bir sürüme geri döndünüz. Bu seçeneğin yeniden çalışması için en son sürüme manuel olarak güncelleyin.

en: Turn on auto-updates to automatically update to stable versions of Rank Math as soon as they are released. The beta versions will never install automatically.
tr: Rank Math'in kararlı sürümleri çıkar çıkmaz otomatik olarak güncellemek için otomatik güncellemeleri açın. Beta sürümleri hiçbir zaman otomatik olarak yüklenmez.

note: translators: Placeholder is version number.
en: Are you sure you want to install version %s?
tr: %s sürümünü yüklemek istediğinizden emin misiniz?

en: This update will install a beta version of Rank Math.
tr: Bu güncelleme, Rank Math'in bir beta sürümünü yükleyecek.

note: translators: Version number.
en: Install Version %s
tr: %s sürümünü kur

note: translators: Version number.
en: Install Selected Version
tr: Seçilen sürümü kur

en: Rollback Version
tr: Geri dönülecek sürüm

en: Latest Stable Version
tr: En son kararlı sürüm

en: Rollback to Previous Version
tr: Önceki sürüme geri dön

en: Auto Update Plugin
tr: Eklentiyi otomatik güncelle

en: Version Control
tr: Sürüm kontrolü

en: Database Tools
tr: Veritabanı araçları

en: Reinstalling, please wait...
tr: Yeniden kuruluyor, lütfen bekleyin...

en: Plugin rollback successful.
tr: Eklentide geri dönülme başarılı.

en: Update Now
tr: Şimdi Güncelle

en: Beta Opt-in
tr: Beta Katılımı

en: Rollback Plugin
tr: Eklentiyi Eski Sürüme Döndür

en: Installing the rollback version&#8230;
tr: Geri alma sürümünü yükleme&#8230;

note: translators: Warning.
en: %s It is not recommended to use the beta version on live production sites.
tr: %s beta sürümünün canlı prodüksiyon sitelerinde kullanılması önerilmez.

en: You can take part in shaping Rank Math by test-driving the newest features and letting us know what you think. Turn on the Beta Tester feature to get notified about new beta releases. The beta version will not install automatically and you always have the option to ignore it.
tr: En yeni özellikleri test ederek ve ne düşündüğünüzü bize bildirerek Rank Math'ı şekillendirmede yer alabilirsiniz. Yeni beta sürümleri hakkında bildirim almak için Beta Tester özelliğini açın. Beta sürümü otomatik olarak yüklenmez ve her zaman bunu göz ardı etme seçeneğiniz vardır.

note: Translators: placeholder is "Rolled Back Version:".
en: Rolled Back Version:
tr: Geri dönülen sürüm:

note: translators: Warning. translators: placeholder is the word "warning".
en: Warning:
tr: Uyarı:

en: Copied!
tr: Kopyalandı!

en: Copy System Info to Clipboard
tr: Sistem bilgisini panoya kopyala

en: System Info
tr: Sistem bilgisi

en: Schema Type
tr: Schema Türü

en: Schema (Structured Data)
tr: Schema (Yapısal Veri)

note: translators: Post type name
en: Schema Type for %s
tr: %s için schema türleri

en: Import Schemas
tr: Schema'ları içe aktar

en: Attachments
tr: Ekler

en: On-Page Schema Settings
tr: Sayfa İçi Şema Ayarları

en: Redirect Orphan Attachments
tr: Sahipsiz Ekleri Yönlendirme

en: This tab contains SEO options for BuddyPress Group pages.
tr: Bu sekme, BuddyPress Grup sayfaları için SEO seçenekleri içermektedir.

en: SEO Description
tr: SEO Açıklaması

en: Review (Unsupported)
tr: Değerlendirme (desteklenmiyor)

en: Custom or Generated SEO Title of the current post/page
tr: Geçerli yazının / sayfanın özel veya oluşturulan SEO başlığı

en: Custom or Generated SEO Description of the current post/page
tr: Yazı/Sayfa için oluşturulmuş veya özel olarak oluşturulan SEO Açıklaması.

en: No meta rows found to update.
tr: Güncellenecek meta satırı bulunamadı.

note: translators: 1. Bold text 2. Bold text
en: %1$s A filter to remove the Rank Math data from the database is present. Deactivating & Deleting this plugin will remove everything related to the Rank Math plugin. %2$s
tr: %1$s Rank Math verilerini veritabanından kaldıracak bir filtre mevcut. Bu eklentiyi devre dışı bırakmak ve silmek, Rank Math eklentisiyle ilgili her şeyi kaldıracaktır. %2$s

en: Close
tr: Kapat

note: Translators: placeholder is a link to "Read more".
en: Read more
tr: Devamını oku

en: Unable to connect Rank Math.
tr: Rank Math'e bağlanılamıyor.

en: username
tr: kullanıcı adı

en: Redirection updated successfully.
tr: Yönlendirme başarıyla güncellendi.

en: Can't update redirection.
tr: Yönlendirme güncellenemiyor.

en: Remove Schema Markup on Shop Archives
tr: Mağaza Arşivlerindeki Şema İşaretlemesini Kaldır

en: Rank Math plugin could not be connected.
tr: Rank Math eklentisi bağlanamadı.

en: Meta to add or update data.
tr: Meta ekle veya veriyi güncelle

en: Object unique id
tr: Obje eşsiz no

en: Object Type i.e. post, term, user
tr: Obje Tipi örneğin: yazı,terim,kullanıcı

en: Remove Schema Markup Data from WooCommerce Shop archive pages.
tr: Şema işaretleme verilerini WooCommerce mağaza arşiv sayfalarından kaldırın.

en: Enable the BuddyPress module for Rank Math SEO to make your BuddyPress forum SEO friendly by adding proper meta tags to all forum pages.
tr: BuddyPress forumunuzu tüm forum sayfalarına uygun meta etiketler ekleyerek SEO dostu hale getirmek için BuddyPress modülünü Rank Math SEO için etkinleştirin.

en: Clear 404 Log
tr: 404 Hata kayıtlarını temizle

en: Is the 404 error log getting out of hand? Use this option to clear ALL 404 logs generated by your website in the Rank Math 404 Monitor.
tr: 404 hata günlüğü kontrolden çıkıyor mu? Rank Math 404 Monitor'de web siteniz tarafından oluşturulan TÜM 404 günlüklerini temizlemek için bu seçeneği kullanın.

en: In some instances, the internal links data might show an inflated number or no number at all. Deleting the internal links data might fix the issue.
tr: Bazı durumlarda, iç bağlantı verileri şişirilmiş bir sayı gösterebilir veya hiç sayı göstermeyebilir. Dahili bağlantı verilerinin silinmesi sorunu çözebilir.

en: Remove transients
tr: Geçici süreleri kaldır

en: If you see any issue while using Rank Math or one of its options - clearing the Rank Math transients fixes the problem in most cases. Deleting transients does not delete ANY data added using Rank Math.
tr: Rank Math veya seçeneklerinden birini kullanırken herhangi bir sorun görürseniz - Rank Math geçici öğelerini temizlemek çoğu durumda sorunu çözer. Geçici geçişlerin silinmesi, Rank Math kullanılarak eklenen HERHANGİ bir veriyi silmez.

en: Flush SEO Analyzer Data
tr: SEO Analyzer Verilerini Temizle

en: Getting a redirection loop or need a fresh start? Delete all the redirections using this tool. Note: This process is irreversible and will delete ALL your redirection rules.
tr: Yeniden yönlendirme döngüsü mü yaşıyorsunuz veya yeni bir başlangıca mı ihtiyacınız var? Bu aracı kullanarak tüm yönlendirmeleri silin. Not: Bu işlem geri döndürülemez ve TÜM yeniden yönlendirme kurallarınızı silecektir.

en: Need a clean slate or not able to run the SEO Analyzer tool? Flushing the analysis data might fix the issue. Flushing SEO Analyzer data is entirely safe and doesn't remove any critical data from your website.
tr: Temiz bir sayfaya mı ihtiyacınız var veya SEO Analyzer aracını çalıştıramıyor musunuz? Analiz verilerini temizlemek sorunu çözebilir. SEO Analyzer verilerini temizlemek tamamen güvenlidir ve web sitenizden hiçbir kritik veriyi kaldırmaz.

en: Remove Rank Math Transients
tr: Rank Math Geçicilerini Kaldırın

en: Example Post title
tr: Örnek yazı başlığı

en: Example
tr: Örnek

en: Group Advanced Robots Meta
tr: Grubu Gelişmiş Robot Meta

en: Specify a maximum text-length, in characters, of a snippet for your page.
tr: Sayfanız için bir snippet'in karakter olarak maksimum metin uzunluğunu belirtin.

en: Specify a maximum duration in seconds of an animated video preview.
tr: Animasyonlu bir video önizlemesinin saniye cinsinden maksimum süresini belirtin.

en: Specify a maximum size of image preview to be shown for images on this page.
tr: Bu sayfadaki görüntüler için gösterilecek maksimum görüntü önizleme boyutunu belirtin.

note: translators: 1. Credits left 2. Buy more credits link
en: here
tr: burada

en: Custom Fields
tr: Özel Alanlar

en: Standard
tr: Standart

en: Large
tr: Büyük

en: Post Excerpt Only
tr: Sadece Alıntı

en: Show Blog Page
tr: Blog Sayfasını Göster

en: Show Blog Page in Breadcrumb.
tr: Blog Sayfasında Breadcrumb göster.

en: Advanced Robots Meta
tr: Gelişmiş Robot Meta

en: Homepage Advanced Robots
tr: Ana Sayfa Gelişmiş Robot

en: Author Advanced Robots
tr: Yazar Gelişmiş Robot

en: Add <code>rel="sponsored"</code>
tr: <code>rel="sponsored"</code> ekle

en: The $id variable is required.
tr: $id değişkeni gereklidir.

note: translators: variable name
en: The $%1$s is required for variable %2$s.
tr: %2$s değişkeni için $%1$s gereklidir.

en: Date Advanced Robots
tr: Tarih sayfaları için gelişmiş robots ayarları.

note: translators: post type name
en: %s Advanced Robots Meta
tr: %s Gelişmiş Robot Meta

en: List of custom fields name to include in the Page analysis. Add one per line.
tr: Sayfa analizine dahil edilecek özel alan adının listesi. Her satıra bir tane ekleyin.

note: translators: taxonomy name
en: %s Archives Advanced Robots Meta
tr: %s Arşiv Gelişmiş Robotlar Meta

note: translators: %1$s link to the customize settings, %2$s closing tag for the link
en: You have not entered a tagline yet. It is a good idea to choose one. %1$sYou can fix this in the customizer%2$s.
tr: Henüz bir slogan girmediniz. Bir tane seçmek iyi bir fikirdir. %1$s Bunu özelleştiricide düzeltebilirsiniz %2$s.

en: System Status
tr: Sistem Durumu

en: Status & Tools
tr: Durum ve Araçlar

en: Redirection rules successfully deleted.
tr: Yönlendirmeler başarıyla silindi.

en: Delete Redirections
tr: Yeniden Yönlendirmeleri Sil

en: Delete Redirections Rules
tr: Yeniden Yönlendirme Kurallarını Sil

en: Delete Internal Links
tr: Dahili Bağlantıları Sil

en: Delete Internal Links Data
tr: Dahili Bağlantı Verilerini Sil

en: Internal Links successfully deleted.
tr: Dahili bağlantılar başarıyla silindi.

en: Are you sure you want to delete all the Redirection Rules? This action is irreversible.
tr: Tüm yönlendirme kuralları'nı silmek istediğinizden emin misiniz? Bu eylem geri döndürülemez.

en: Are you sure you want to delete the 404 log? This action is irreversible.
tr: 404 günlüğünü silmek istediğinizden emin misiniz? Bu eylem geri döndürülemez.

en: Are you sure you want to delete Internal Links Data? This action is irreversible.
tr: Dahili bağlantı verilerini silmek istediğinizden emin misiniz? Bu eylem geri döndürülemez.

en: Please activate ACF plugin to use this module.
tr: Bu modülü kullanmak için lütfen ACF eklentisini etkinleştirin.

en: ACF support helps Rank Math SEO read and analyze content written in the Advanced Custom Fields. If your theme uses ACF, you should enable this option.
tr: ACF desteği Rank Math SEO'nun Gelişmiş Özel Alanlarda yazılmış içeriği okumasına ve analiz etmesine yardımcı olur. Temanız ACF kullanıyorsa, bu seçeneği etkinleştirmeniz gerekir.

en: 404 Log successfully deleted.
tr: 404 Kayıtları başarıyla silindi.

en: Clear SEO Analyzer
tr: SEO Analyzer'ı Temizle

en: SEO Analyzer data successfully deleted.
tr: SEO Analyzer verileri başarıyla silindi.

note: Translators: placeholder is the number of transients deleted.
en: %d Rank Math transient cleared. | %d Rank Math transients cleared.
tr[0]: %d Rank Math geçici durumu temizlendi.
tr[1]: %d Rank Math geçici olayları temizlendi.

en: Group Description
tr: Grup açıklaması

en: Groups
tr: Gruplar

en: Group Title
tr: Grup Başlığı

en: Group name.
tr: Grup İsmi.

en: robots.txt file is not writable.
tr: robots.txt dosyası yazılabilir değil.

en: Schema Markup
tr: Şema İşaretlemesi

en: Schema Markup
tr: Şema İşaretlemesi

en: Group Description.
tr: Grup Açıklaması.

en: Group description of the current group
tr: Geçerli grubun grup açıklaması

en: Group name of the current group
tr: Geçerli grubun grup adı

en: Custom values for robots meta tag on groups page.
tr: Gruplar sayfasındaki robot meta etiketi için özel değerler.

en: Select custom robots meta for Group archive pages. Otherwise the default meta will be used, as set in the Global Meta tab.
tr: Grup arşiv sayfaları için özel robot metalarını seçin. Aksi takdirde, genel meta sekmesinde ayarlandığı gibi varsayılan metalar kullanılır.

en: BuddyPress group description
tr: BuddyPress grup açıklaması

en: Title tag for groups
tr: Gruplar için başlık etiketi

en: Please activate BuddyPress plugin to use this module.
tr: Bu modülü kullanmak için lütfen BuddyPress eklentisini aktif hale getirin.

en: Group Robots Meta
tr: Grup Robotları Meta

en: Schema adds metadata to your website, resulting in rich search results and more traffic.
tr: Şema, web sitenize meta veriler ekleyerek zengin arama sonuçları ve daha fazla trafik sağlar.

note: Translators: placeholder is the Settings page URL.
en: <strong>Warning:</strong> your site's search engine visibility is set to Hidden in <a href="%1$s" target="_blank">Settings &gt; Reading</a>. This means that the changes you make here will not take effect. Set the search engine visibility to Public to be able to change the robots.txt content.
tr: <strong>Uyarı:</strong> Sitenizin arama motoru görünürlüğü, <a href="%1$s" target="_blank">Ayarlar &gt; Oku</a>. Bu, burada yaptığınız değişikliklerin geçerli olmayacağı anlamına gelir. Robots.txt içeriğini değiştirebilmek için arama motoru görünürlüğünü Genel olarak ayarlayın.

en: Robots Txt
tr: Robotx Txt

en: Reset Options
tr: Seçenekleri Sıfırla

en: Save Changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: Google Rich Results Test - Googlebot Smartphone
tr: Google Yapılandırılmış Veri Testi Sonuçu - Googlebot Akıllı Telefon

en: Google Rich Results (Mobile)
tr: Google Yapılandırılmış Veri Testi Sonuçuları (Cep Telefon)

en: Google Rich Results Test - Googlebot Desktop
tr: Google Rich Test Sonucu - Googlebot Masaüstü

en: Google Rich Results (Desktop)
tr: Google Rich Sonucuları - (Masaüstü)

en: Auto Update
tr: Otomatik Güncelleme

en: Enable auto update of the plugin
tr: Eklentinin otomatik güncellenmesini etkinleştir

en: Custom Term description
tr: Özel Terim açıklaması

en: Custom term value
tr: Özel terim değeri

en: Custom Term (advanced)
tr: Custom Term (gelişmiş)

en: Custom term value.
tr: Özel terim değeri.

en: Enables or disables Author Archives. If disabled, the Author Archives are redirected to your homepage. To avoid duplicate content issues, noindex author archives if you keep them enabled.
tr: Yazar Arşivlerini etkinleştirir veya devre dışı bırakır. Devre dışı bırakılırsa, Yazar Arşivleri ana sayfanıza yönlendirilir. Yinelenen içerik sorunlarından kaçınmak için, etkin tutarsanız yazar arşivlerini dizinde dizine eklemeyin.

en: Variable names can only contain alphanumeric characters, underscores and dashes.
tr: Değişken adları yalnızca alfa sayısal karakterler, alt çizgiler ve tire içerebilir.

en: The variable has already been registered.
tr: Değişken zaten kaydedildi.

note: Translators: placeholder is an example URL.
en: Enable or disable the date archives (e.g: %s). If this option is disabled, the date archives will be redirected to the homepage.
tr: Tarih arşivlerini etkinleştirin veya devre dışı bırakın (örn: %s). Bu seçenek devre dışı bırakılırsa, tarih arşivleri ana sayfaya yönlendirilecektir.

note: translators: Taxonomy name.
en: %s Description
tr: %s Açıklama

note: translators: Taxonomy name.
en: %s Title
tr: %s Başlık

en: Custom Term description.
tr: Özel terim açıklaması.

en: Custom Term title.
tr: Özel terim başlığı.

en: Please enter a valid email address.
tr: Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

en: Longitude
tr: Boylam

en: Phone number
tr: Telefon numarası

en: Shortcode
tr: Kısa kod

en: Format
tr: Biçim

en: Circle
tr: Daire

note: translators: %s is a Rank Math link.
en: Powered by %s
tr: Altyapı %s

en: Brand
tr: Marka

en: KML File
tr: KML dosyası

en: Latitude
tr: Enlem

en: Please enter a valid URL.
tr: Lütfen geçerli bir URL girin.

en: Please use the correct format.
tr: Lütfen doğru format kullanın.

en: Organization Logo
tr: Organizasyon Logosu

en: Salary
tr: Maaş

en: Site disconnected successfully.
tr: Sitenin bağlantısı başarıyla kesildi.

en: Support Us with a Link
tr: Bize link ile destek olun

note: translators: link to rankmath.com
en: Learn more about <a href="%s" target="_blank">KML File</a>.
tr: <a href="%s" target="_blank">KML dosyası</a> hakkında daha fazla şey öğren.

en: Change the styling for the front end SEO score badge.
tr: Ön yüz SEO skor rozetinin stilini değiştirin.

en: SEO Score Template
tr: SEO Skor Şablonu

en: Organization URL
tr: Kuruluş URL'si

en: SEO Score Post Types
tr: SEO Skor Yazı Türleri

en: Payroll
tr: Maaş bordrosu

en: Course Provider Name
tr: Kurs Sağlayıcı Adı

en: SEO Score Position
tr: SEO Puanı Konumu

en: Custom values for robots meta tag on date page.
tr: Tarih sayfasında robot meta etiketi için özel değerler.

note: translators: post type name
en: Date Robots Meta
tr: Tarih Sayfaları için robot metaları

en: Custom values for robots meta tag on author page.
tr: Yazarlar sayfasında robot meta etiketi için özel değerler.

en: Select custom robots meta for author page, such as <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code>, etc. Otherwise the default meta will be used, as set in the Global Meta tab.
tr: Yazar sayfası için <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code> vb. Gibi özel robot metalarını seçin. Aksi takdirde, Genel Meta sekmesinde ayarlandığı gibi varsayılan meta kullanılır.

note: translators: post type name
en: Author Robots Meta
tr: Yazar Robot Metaları

en: Please activate bbPress plugin to use this module.
tr: Bu modülü kullanmak için lütfen BuddyPress eklentisini aktif hale getirin.

en: Add proper Meta tags to your bbPress forum posts, categories, profiles, etc. Get more options to take control of what search engines see and how they see it.
tr: BbPress forum yazılarınıza, kategorilerinize, profillerinize vb. Uygun Meta etiketleri ekleyin. Arama motorlarının gördükleri ve nasıl gördüklerini kontrol altına almak için daha fazla seçenek edinin.

en: Performer URL
tr: Sanatçının URL'si

en: Performer Name
tr: Sanatçının İsmi

en: Settings could not be imported: Upload failed.
tr: Ayarlar içeri aktarılamadı: Yükleme başarısız.

en: Select Product Brand Taxonomy to use in Schema.org & OpenGraph markup.
tr: Schema.org ve OpenGraph işaretlemesinde kullanılacak ürün markası sınıflandırması'nı seçin.

en: Job Title
tr: İş ünvanı

note: translators: 1.SEO Score Shortcode 2. SEO Score function
en: Display the badges automatically, or insert the %1$s shortcode in your posts and the %2$s template tag in your theme template files.
tr: SEO Puan Rozetini otomatik olarak görüntüleyin. Gönderilerinize %1$s veya tema şablon dosyanıza bu kodu %2$s ekleyin.

en: Hiring Organization
tr: İşe Alım Organizasyonu

note: translators: link to rankmath.com
en: This KML File is generated by <a href="%s" target="_blank">Rank Math WordPress SEO Plugin</a>. It is used to provide location information to Google.
tr: Bu KML Dosya <a href="%s" target="_blank">Rank Math WordPress SEO Eklentisi</a>tarafından oluşturulur. Google'a konum bilgilerini sağlamak için kullanılır.

en: Employment Type
tr: İstihdam Tipi

en: Instructs search engines to index and show these pages in the search results.
tr: Arama motorlarına bu sayfaları dizine eklemelerini ve arama sonuçlarında göstermelerini söyler.

en: Index
tr: Dizin

en: Review analytics and sitemaps
tr: Analizleri ve site haritalarını inceleyin

note: translators: 1 is plugin name
en: Import meta data from the %1$s plugin.
tr: Eklentiden %1$s meta verileri içe aktar.

note: translators: 1 is plugin name
en: Import settings and meta data from the %1$s plugin.
tr: Eklentiden %1$s ayarları ve meta verileri içe aktar.

note: translators: 2 is link to Knowledge Base article
en: The process may take a few minutes if you have a large number of posts or pages <a href="%2$s" target="_blank">Learn more about the import process here.</a>
tr: Çok sayıda gönderi veya sayfa varsa işlem birkaç dakika sürebilir <a href="%2$s" target="_blank">Buradan içe aktarma işlemi hakkında daha fazla bilgi edinin.</a>

note: translators: 1 is plugin name
en:  %1$s plugin will be disabled automatically moving forward to avoid conflicts. <strong>It is thus recommended to import the data you need now.</strong>
tr:  %1$s Eklenti çakışmalarını önlemek için otomatik olarak ileriye doğru devre dışı bırakılacak.<strong>Bu nedenle, şimdi ihtiyacınız olan verileri içe aktarmanız önerilir.</strong>

en: Last Modified
tr: Son düzenleme

en: Last Mod.
tr: Son Mod.

note: translators: link to rankmath.com
en: This XML Sitemap is generated by <a href="%s" target="_blank">Rank Math WordPress SEO Plugin</a>. It is what search engines like Google use to crawl and re-crawl posts/pages/products/images/archives on your website.
tr: Bu XML Site Haritası <a href="%s" target="_blank">WordPress SEO eklentisi Rank Math</a> tarafından hazırlanmıştır. Google gibi arama motorlarının web sitenizdeki yayınları / sayfaları / ürünleri / görüntüleri / arşivleri taramak ve yeniden taramak için kullandığı şeydir.

en: XML Sitemap
tr: XML Site haritası

note: translators: link to rankmath.com
en: Learn more about <a href="%s" target="_blank">XML Sitemaps</a>.
tr: <a href="%s" target="_blank">XML Site Haritaları</a> hakkında daha fazla bilgi edinin.

note: translators: xsl value count
en: This XML Sitemap Index file contains <strong>%s</strong> sitemaps.
tr: Bu XML site haritası dizini dosyası <strong>%s</strong> site haritasını içeriyor.

note: translators: xsl value count
en: <a href="%s">&#8592; Sitemap Index</a>
tr: <a href="%s">&#8592; Site haritası dizini</a>

en: or
tr: ya da

note: translators: xsl value count
en: This XML Sitemap contains <strong>%s</strong> URLs.
tr: Bu XML site haritası <strong>%s</strong> URL içeriyor.

en: Search Engine Optimization by Rank Math - https://rankmath.com/
tr: Rank Math'a Göre Arama Motoru Optimizasyonu - https://rankmath.com/

en: Schema
tr: Şema

en: Thumbnail for Facebook
tr: Facebook için küçük resim

en: Image displayed when your page is shared on Facebook and other social networks. Use images that are at least 1200 x 630 pixels for the best display on high resolution devices.
tr: Sayfanız Facebook'ta ve diğer sosyal ağlarda paylaşıldığında görüntülenen resim. Yüksek çözünürlüklü cihazlarda en iyi görüntüleme için en az 1200 x 630 piksel olan görüntüleri kullanın.

en: Sorry, field is empty which is not allowed.
tr: Maalesef, alanın boş bırakılmaması gerekiyor.

en: Module state either on or off
tr: Modül durumu açık veya kapalı

en: Module slug
tr: Modül kısa ismi

note: translators: API error
en: <strong>API Error:</strong> %s
tr: <strong>API Hatası:</strong> %s

en: Your current theme doesn't support title-tag. Enable this option to rewrite page, post, category, search and archive page titles.
tr: Mevcut temanız başlık etiketini desteklemiyor. Sayfa, yazı, kategori, arama ve sayfa başlıklarını yeniden yazmak için bu seçeneği etkinleştirin.

en: Homepage Link
tr: Anasayfa bağlantısı

en: Link to use for homepage (first item) in breadcrumbs.
tr: Bağlantı haritası içinde ana sayfa (ilk öğe) için kullanılacak bağlantı.

en: Rewrite Titles
tr: Başlıkları yeniden yaz

en: Custom (use shortcode)
tr: Özel (kısa kod kullan)

en: Editor's Rating:
tr: Editörün değerlendirmesi:

en: Above Content
tr: İçeriğin üzerinde

en: Below Content
tr: İçeriğin altında

en: Above & Below Content
tr: İçeriğin üstünde ve altında

en: Your site is accessible by search engine.
tr: Sitenize arama motoru tarafından erişilebilir.

note: translators: link to general setting screen
en: Your site may not be visible to search engine.
tr: Siteniz arama motorunda görünmeyebilir.

note: translators: %1$s link to the reading settings, %2$s closing tag for the link
en: You must %1$sgo to your Reading Settings%2$s and uncheck the box for Search Engine Visibility.
tr: %1$sOkuma Ayarları'na gidip%2$s Arama motoru görünürlüğü kutusundaki işareti kaldırmalısınız.

en: Attention: Search Engines can't see your website.
tr: Dikkat: Arama motorları web sitenizi göremiyor.

en: Blog Public
tr: Herkese açık blog

note: translators: %s expands to the current page number
en: Page %s
tr: Sayfa %s

en: Price Valid Until
tr: Kadar geçerli fiyat

en: Is Pillar
tr: Sütun mu

en: Performer
tr: Performansçı

en: Not Set
tr: Ayarlanmadı

en: Time
tr: Zaman

note: translators: PHP Version
en: Rank Math requires PHP version %s or above. Please update PHP to run this plugin.
tr: Rank Math, %s veya üzeri PHP sürümü gerektirir. Lütfen bu eklentiyi çalıştırmak için PHP'yi güncelleyin.

en: Error: Nonce verification failed
tr: Hata: Uygun olmayan doğrulama başarısız oldu

note: translators: taxonomy name
en: Remove schema data from %s.
tr: Şema verilerini %s'den kaldır.

en: Facebook Admin
tr: Facebook Yönetici

en: Facebook App
tr: Facebook Uygulama

en: Remove Snippet Data
tr: Snippet Verilerini Kaldır

note: translators: post type name
en: Title for %s archive pages.
tr: Arşiv sayfaları için %s  başlık.

note: translators: post type name
en: Description for %s archive pages.
tr: Arsiv sayfaları için %s açıklama.

note: translators: post type name
en: %s Robots Meta
tr: %s Robotlar Meta

en: Noindex Search Results
tr: Noindex Arama Sonuçları

en: Prevent password protected pages & posts from getting indexed by search engines.
tr: Parola korumalı sayfaların ve yayınların arama motorları tarafından endekslenmesini önleyin.

note: translators: post type name
en: Single %s Title
tr: Tek %s Başlık

note: translators: post type name
en: Default title tag for single %s pages. This can be changed on a per-post basis on the post editor screen.
tr: Tek %s sayfalar için varsayılan başlık etiketi. Bu, posta düzenleme ekranındaki her gönderi bazında değiştirilebilir.

note: translators: post type name
en: Single %s Description
tr: Tekil %s Açıklama

note: translators: post type name
en: Default description for single %s pages. This can be changed on a per-post basis on the post editor screen.
tr: Tek %s sayfalar için varsayılan açıklama. Bu, posta düzenleme ekranındaki her gönderi bazında değiştirilebilir.

note: translators: post type name
en: %s Archive Title
tr: %s Arşiv Başlığı

note: translators: post type name
en: %s Archive Description
tr: %s Arşiv Açıklaması

note: translators: post type name
en: Select custom robots meta, such as <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code>, etc. for single %s pages. Otherwise the default meta will be used, as set in the Global Meta tab.
tr: Özel robotlar meta seç, <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code>, vb gibi. tek %s sayfalar için. Aksi takdirde, varsayılan meta, Genel Meta sekmesinde ayarlandığı gibi kullanılacaktır.

en: Link Suggestion Titles
tr: Link Öneri Başlıkları

en: Use the Focus Keyword as the default text for the links instead of the post titles.
tr: Posta Başlıkları yerine bağlantılar için Odak Anahtar Kelimesini varsayılan metin olarak kullanın.

en: Titles
tr: Başlıklar

en: Bulk Editing
tr: Toplu Düzenleme

en: Enter your complete Facebook page URL here. eg:
tr: Facebook sayfanızın URL'sini buraya girin. Örneğin:

en: Facebook Authorship
tr: Facebook Yazarlığı

note: translators: numeric user ID link
en: Enter %s. Use a comma to separate multiple IDs. Alternatively, you can enter an app ID below.
tr: Girin %s. Birden fazla kimliği ayırmak için virgül kullanın. Alternatif olarak, aşağıya bir uygulama kimliği girebilirsiniz.

note: translators: numeric app ID link
en: Enter %s. Alternatively, you can enter a user ID above.
tr: Girin %s Alternatif olarak, yukarıda bir kullanıcı kimliği girebilirsiniz.

note: translators: taxonomy name
en: Title tag for %s archives
tr: Arşivler %s için başlık etiketi

note: translators: taxonomy name
en: %s Archive Descriptions
tr: %s Arşiv Açıklaması

note: translators: taxonomy name
en: Description for %s archives
tr: Arşivler için %s Açıklama

en: Twitter Username
tr: Twitter kullanıcı adı

en: Facebook Page URL
tr: Facebook sayfa adresi

en: Primary Taxonomy
tr: Birincil taksonomi

note: translators: taxonomy name
en: Select custom robots meta, such as <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code>, etc. for %s archive pages. Otherwise the default meta will be used, as set in the Global Meta tab.
tr: %s arşiv sayfası için <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code>, vb. gibi özelleştirilmiş robot metası seçin. Aksi takdirde, varsayılan meta, genel meta sekmesinde ayarlandığı gibi kullanılacaktır.

en: Read Only
tr: Sadece okuma

en: Enter the Twitter username of the author to add <code>twitter:creator</code> tag to posts. eg: <code>RankMathSEO</code>
tr: Yayınlara <code>twitter:creator</code> etiketi eklemek için yazarın Twitter kullanıcı adını girin. Örneğin: <code> RankMathSEO </code>

note: translators: taxonomy name
en: %s Archive Titles
tr: %s Arşiv başlıkları

en: Noindex Password Protected Pages
tr: Şifre ile korunan sayfalarını indekslememe

en: Insert personal Facebook profile URL to show Facebook Authorship when your articles are being shared on Facebook. eg:
tr: Makaleleriniz Facebook'ta paylaşılırken Facebook yazarlığı'nı göstermek için kişisel Facebook profili URL'sini ekleyin. Örneğin:

note: translators: Learn more link
en: Enter alphanumeric secret ID. %s.
tr: Alfa sayısal gizli kimliği girin. %s.

note: translators: taxonomy name
en: %s Archives Robots Meta
tr: %s Arşivler Robots Meta

en: Enable Link Suggestions meta box for this post type, along with the Pillar Content feature.
tr: Sütun içeriği özelliği ile birlikte bu yazı türü için bağlantı önerileri meta kutusunu etkinleştirin.

en: Add bulk editing columns to the post listing screen.
tr: Gönderi düzenleme ekranına toplu düzenleme sütunlarını ekleyin.

en: Add the SEO Controls for the term editor screen to customize SEO options for individual terms in this taxonomy.
tr: Bu sınıflandırmadaki ayrı ayrı terimler için SEO seçeneklerini özelleştirmek amacıyla terim düzenleyici ekranı için SEO Kontrollerini ekleyin.

en: Add SEO controls for the editor screen to customize SEO options for posts in this post type.
tr: Bu gönderi türündeki gönderilerin SEO seçeneklerini özelleştirmek için editör ekranına SEO kontrolleri ekleyin.

en: Prevent all paginated pages from getting indexed by search engines.
tr: Sayfalandırılmış tüm sayfaların arama motorları tarafından dizine eklenmesini önleyin.

en: Prevent search results pages from getting indexed by search engines. Search results could be considered to be thin content and prone to duplicate content issues.
tr: Arama sonuçları sayfalarının arama motorları tarafından dizine eklenmesini önleyin. Arama sonuçları ince içerik olarak değerlendirilebilir ve yinelenen içerik sorunlarına eğilimli olabilir.

en: Remove
tr: Kaldır

en: Homepage Description for Facebook
tr: Facebook için Anasayfa Açıklaması

en: Homepage Title for Facebook
tr: Facebook için Anasayfa Başlığı

note: translators: sitename
en: I just installed @RankMathSEO #WordPress Plugin. It looks great! %s
tr: Az önce Rank Math'ı kurdum #SEO #WordPress eklentisini. Umut verici görünüyor! %s

note: translators: sitename
en: I just installed Rank Math SEO WordPress Plugin. It looks promising!
tr: Az önce Rank Math'ı kurdum SEO WordPress eklentisini. Umut verici görünüyor!

en: SEO by Rank Math
tr: Rank Math Seo su

en: Share
tr: Paylaş

note: translators: Link to kb article
en: SEO options related to featured images and media appearing in your post content. %s.
tr: Gönderi içeriğinizde öne çıkan resimler ve medya ile ilgili SEO seçenekleri. %s.

en: Edit robots.txt
tr: Düzenle robots.txt

en: Edit .htaccess
tr: Düzenle .htaccess

en: Others
tr: Diğerleri

en: Local SEO
tr: Yerel SEO

en: Social Meta
tr: Sosyal Meta

en: Homepage
tr: Anasayfa

note: translators: Link to kb article translators: Link to KB article translators: Redirection page url translators: 1. Link to KB article 2. Link to redirection setting scree translators: Learn more link. translators: %1$s: thing, %2$s: Learn more link.
en: Learn more
tr: Daha fazla bilgi edin

en: Authors
tr: Yazarlar

en: Misc Pages
tr: Çeşitli Sayfalar

en: Post Types:
tr: Gönderi Çeşitleri:

en: Failed to backup .htaccess file. Please check file permissions.
tr: .Htaccess dosyası yedeklenemedi. Lütfen dosya izinlerini kontrol edin.

en: Failed to update .htaccess file. Please check file permissions.
tr: .Htaccess dosyası güncellenemedi. Lütfen dosya izinlerini kontrol edin.

en: .htaccess file updated successfully.
tr: .htaccess dosyası başarıyla güncellendi.

en: Nofollow Image File Links
tr: Nofollow görüntü dosyası bağlantıları

en: Product
tr: Ürün

en: Your Site
tr: Siteniz

en: Ready
tr: Hazır

en: Import Author Meta
tr: Yazar Metasını İçe Aktar

en: There are no redirection to import.
tr: İçe aktarılacak yönlendirme yok.

en: Choose the panels to export.
tr: Dışa aktarılacak panelleri seçin.

en: More
tr: Daha

en: More information
tr: Daha fazla bilgi

en: Continue
tr: Devam et

note: translators: sitename
en: Your Website: %s
tr: Web siteniz: %s

en: Type here to search...
tr: Aramak için buraya yazınız...

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Active
tr: Aktif

en: Example Category
tr: Örnek Kategori

en: Current term name
tr: Mevcut terim adı

en: example search
tr: örnek arama

en: File Name
tr: Dosya Adı

en: ID of the current post/page
tr: Geçerli kimliği yazı/sayfa

en: Page
tr: Sayfa

en: Current Time
tr: Şimdiki Zaman

en: Custom field value.
tr: Özel alan değeri.

en: Starts at 1 and increments by 1.
tr: 1 ile başlar ve 1 ile artar.

en: Address:
tr: Adres:

en: Page not found
tr: Sayfa bulunamadı

en: GIF icon
tr: GIF simgesi

en: Service
tr: Hizmet

en: Contains
tr: Kapsamalar

en: End With
tr: İle biten

en: View Redirection
tr: Yönlendirmeyi Görüntüle

en: Access Time
tr: Erişim zamanı

en: Simple
tr: Basit

en: Links:
tr: Bağlantılar:

en: Phone
tr: Telefon

en: Address
tr: Adres

en: Opening Hours
tr: Açılış Saatleri

en: Opening Hours Format
tr: Açılış Saatleri Formatı

en: Status
tr: Durum

en: Redirection successfully deleted.
tr: Yönlendirme başarıyla silindi.

en: New redirection created.
tr: Yeni yönlendirme oluşturuldu.

en: &raquo; Redirect this page
tr: &raquo; Bu sayfayı yönlendir

en: No redirections found in Trash.
tr: Çöp Kutusu'nda yönlendirme bulunamadı.

en: Show more
tr: Daha fazla göster

en: From
tr: Gönderen

en: Type
tr: Tür

en: Redirecting from
tr: Yönlendirmeden

en: Add New
tr: Yeni ekle

en: Custom Url
tr: Özel URL

en: Opening Time
tr: Açılış zamanı

en: Author
tr: Yazar

en: Product SKU
tr: Ürün SKU

en: Service Type
tr: Servis Türü

en: Application Category
tr: Uygulama Kategorisi

en: Average Position
tr: Ortalama Pozisyon

en: Google oAuth is not authorized.
tr: Google oAuth yetkili değil.

en: Failed
tr: Başarısız oldu

note: translators: Post Type label
en: single %s
tr: tek %s

note: translators: Taxonomy singular label
en: %s archives
tr: %s arsivler

en: Product's price.
tr: Ürünün fiyatı.

en: Product's SKU.
tr: Ürün SKU’su.

en: Product's SKU of the current product
tr: Mevcut ürünün ürün SKU'su

en: Product's short description.
tr: Ürünün kısa açıklaması.

en: Product's brand.
tr: Ürünün markası.

en: Enable breadcrumbs function
tr: Sayfa işaretleri yolları işlevini etkinleştir

en: .htaccess file not found.
tr: .htaccess dosyası bulunamadı.

en: .htaccess file is not writable.
tr: .htaccess dosyası yazılabilir değil.

en: Homepage title tag.
tr: Ana sayfa başlık etiketi.

en: Homepage meta description.
tr: Ana sayfa meta açıklaması.

en: Date archive description.
tr: Tarih arşivi açıklaması.

en: Sitemaps
tr: Site Haritaları

en: Optimization
tr: Optimizasyon

en: Role Manager
tr: Rol Yöneticisi

en: 404 + Redirection
tr: 404 + Yönlendirme

en: Advanced Options
tr: Gelişmiş seçenekler

en: Unable to perform action this time.
tr: Bu sefer eylem gerçekleştirilemiyor.

en: Settings imported successfully.
tr: Ayarlar başarıyla içe aktarıldı.

en: Plugin deactivated successfully.
tr: Eklenti başarıyla devre dışı bırakıldı.

note: translators: start, end, total
en: Imported post meta for posts %1$s - %2$s out of %3$s
tr: Yayınlar için içe aktarılan yayın meta %1$s - %2$s dışında %3$s

note: translators: total
en: Imported term meta for %s terms.
tr: Terimler %s için içe aktarılan terim meta.

note: translators: start, end, total
en: Imported user meta for users %1$s - %2$s out of %3$s
tr: Kullanıcılar için ithal edilen kullanıcı meta %1$s - %2$s dışında of %3$s

note: translators: total
en: Imported %s redirections.
tr: Yönlendirmeleri %s içeri aktar.

en: Term meta import failed.
tr: Terim meta içeri aktarımı başarısız oldu.

en: Import AIO SEO plugin settings, global meta, sitemap settings, etc.
tr: AIO(All in One) SEO eklentisi ayarlarını, genel metaları, site haritası ayarlarını vb. İçe aktarın.

en: Import meta information of your posts/pages like the titles, descriptions, robots meta, OpenGraph info, etc.
tr: Başlıklar, açıklamalar, robots metaları, Grafiği Aç bilgileri vb. Gibi yazılarınızın/sayfalarınızın meta bilgilerini alın.

en: Plugin settings and site-wide meta data.
tr: Eklenti ayarları ve site genelinde meta veri.

en: How to Properly Setup Rank Math
tr: Rank Math Nasıl Düzgün Kurulur

en: How to Import Data from Your Previous SEO Plugin
tr: Önceki SEO Eklentinizden Nasıl Veri Alınır

en: How to Make Your Posts Pass All the Tests
tr: Yazılarınız Tüm Testleri Nasıl Başarı İle Geçer

en: Product Support
tr: Ürün Destek

en: Direct help from our qualified support team
tr: Nitelikli destek ekibimizden doğrudan yardım

en: Create Backup
tr: Yedekleme Oluştur

en: Delete
tr: Sil

en: There is no backup.
tr: Yedekleme yok.

en: Export Settings
tr: Ayarları Dışarı Aktar

en: Role Manager Settings
tr: Rol Yöneticisi Ayarları

en: Redirections
tr: Yönlendirmeler

en: Connect Your Account
tr: Hesabınızı Bağlayın

note: translators: deactivation link
en: Please keep only one SEO plugin active, otherwise, you might lose your rankings and traffic. %s.
tr: Lütfen yalnızca bir SEO eklentisini aktif tutun, aksi halde sıralamanızı ve trafiği kaybedebilirsiniz. %s.

note: translators: deactivation link
en: Please keep only one Sitemap plugin active, otherwise, you might lose your rankings and traffic. %s.
tr: Lütfen yalnızca bir Site Haritası eklentisini etkin tutun; aksi halde sıralamalarınızı ve trafiğinizi kaybedebilirsiniz. %s.

en: Completed
tr: Tamamlanan

en: Use automatic structured data to mark up content, to help Google better understand your content's context for display in Search. You can set different defaults for your posts here.
tr: İçeriği işaretlemek için Google’ın, içeriğinizin Arama’da görüntülenecek içeriğini daha iyi anlamasına yardımcı olmak için otomatik yapılandırılmış verileri kullanın. Burada yazılarınız için farklı varsayılanlar belirleyebilirsiniz.

en: Article
tr: Makale

en: News Article
tr: Haber Makalesi

en: None (Click here to set one)
tr: Yok (Birini ayarlamak için buraya tıklayın)

en: Set default values for the 404 error monitor here.
tr: Burada 404 hata monitörü için varsayılan değerleri ayarlayın.

note: translators: Link to kb article
en: The 404 monitor will let you see if visitors or search engines bump into any <code>404 Not Found</code> error while browsing your site.
tr: 404 monitör, ziyaretçilerin veya arama motorlarının sitenize göz atarken <code>404 Bulunamadı</code> hatasına çarpıp çarpmadığını görmenizi sağlar.

en: Set default values for the redirection module from here.
tr: Yönlendirme modülü için varsayılan değerleri buradan ayarlayın.

en: Learn more about Redirections.
tr: Yönlendirmeler hakkında daha fazla bilgi edinin.

en: Set up temporary or permanent redirections. Combined with the 404 monitor, you can easily redirect faulty URLs on your site, or add custom redirections.
tr: Geçici veya kalıcı yönlendirmeleri ayarlayın. 404 monitörle birlikte, hatalı URL’leri sitenize kolayca yönlendirebilir veya özel yönlendirmeler ekleyebilirsiniz.

en: SEO Tweaks
tr: SEO Tweakleri

note: translators: Link to How to Optimization KB article
en: Automate some of your SEO tasks like making external links nofollow, redirecting attachment pages, etc. %s
tr: Harici bağlantıları yapmak, takip sayfalarını yönlendirmek vb. Gibi SEO görevlerinizden bazılarını otomatikleştirin.. %s

en: Noindex Empty Category and Tag Archives
tr: Boş Kategori ve Etiket Arşivini İndexleme

en: Setting empty archives to <code>noindex</code> is useful for avoiding indexation of thin content pages and dilution of page rank. As soon as a post is added, the page is updated to <code>index</code>.
tr: Boş arşivlerin <code>noindex'e</code> ayarlanması, ince içerikli sayfaların endekslenmesini ve sayfa sıralamasının seyreltilmesini önlemek için kullanışlıdır. Bir gönderi eklenir eklenmez, sayfa <code>dizinine</code> güncellenir.

en: Automatically add <code>rel="nofollow"</code> attribute for links pointing to external image files. The attribute is dynamically applied when the content is displayed, and the stored content is not changed.
tr: Harici görüntü dosyalarına işaret eden bağlantılar için otomatik olarak <code>rel="nofollow" </code> özniteliği ekleyin. İçerik görüntülendiğinde ve depolanan içerik değiştirilmediğinde, özellik dinamik olarak uygulanır.

en: Nofollow External Links
tr: Nofollow Dış Bağlantılar

en: Automatically add <code>rel="nofollow"</code> attribute for external links appearing in your posts, pages, and other post types. The attribute is dynamically applied when the content is displayed, and the stored content is not changed.
tr: Yayınlarınızda, sayfalarınızda ve diğer yazı türlerinde görünen harici bağlantılar için <code> nofollow"</code> özniteliğini otomatik olarak ekleyin. İçerik görüntülendiğinde ve depolanan içerik değiştirilmediğinde, özellik dinamik olarak uygulanır.

en: Open External Links in New Tab/Window
tr: Dış Bağlantıları Yeni Sekmede / Pencerede Aç

note: translators: Link to How to Setup Google Search Console KB article
en: Read more about it here.
tr: Bununla ilgili daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

en: Connect Rank Math with Google Search Console to see the most important information from Google directly in your WordPress dashboard.
tr: Google'dan gelen en önemli bilgileri doğrudan WordPress panonuzda görmek için Rank Math'ı Google Arama Konsoluna bağlayın.

en: Sitemap
tr: Site Haritası

note: translators: Link to How to Setup Sitemap KB article
en: Choose your Sitemap configuration and select which type of posts or pages you want to include in your Sitemaps. %s
tr: \Site Haritası yapılandırmanızı seçin ve Site Haritalarınıza hangi tür yayınları veya sayfaları dahil etmek istediğinizi belirleyin. %s

en: XML Sitemaps help search engines index your website&#039;s content more effectively.
tr: XML Site Haritaları, arama motorlarının web sitenizin&#039;s içeriğini daha etkili bir şekilde dizine eklemesine yardımcı olur.

en: Include reference to images from the post content in sitemaps. This helps search engines index your images better.
tr: Site içeriğindeki yazı içeriğindeki resimlere referans ekleyin. Bu, arama motorlarının resimlerinizi daha iyi dizine almasına yardımcı olur.

en: Select post types to enable SEO options for them and include them in the sitemap.
tr: SEO seçeneklerini etkinleştirmek ve site haritasına eklemek için gönderi türlerini seçin.

en: Public Taxonomies
tr: Kamu Taksonomileri

en: Select taxonomies to enable SEO options for them and include them in the sitemap.
tr: SEO seçeneklerini etkinleştirmek ve site haritasına dahil etmek için taksonomileri seçin.

en: Select the type that best describes your business. If you can't find one that applies exactly, use the generic "Organization" or "Local Business" types.
tr: İşletmenizi en iyi tanımlayan türü seçin. Tam olarak geçerli olanı bulamazsanız, genel "Kuruluş" veya "Yerel İşletme" türlerini kullanın.

en: Logo for Google
tr: Google için Logo

en: Default Social Share Image
tr: Varsayılan Sosyal Paylaşım Resmi

en: Your website is compatible to run Rank Math SEO
tr: Web siteniz Rank Math SEO ile uyumludur

en: Less
tr: Az

note: translators: php version
en: Your PHP Version: %s
tr: PHP Sürümünüz: %s

en: Recommended: PHP 7.4 or later
tr: Önerilen: PHP 7.2 veya üstü

en: Rank Math is compatible with your PHP version but we recommend updating to PHP 7.4 for increased speed and security.
tr: Rank Math, PHP sürümünüzle uyumludur, ancak daha yüksek hız ve güvenlik için PHP 7.2'ye güncelleme yapmanızı öneririz.

en: This plugin is compatible with your PHP version but we recommend updating to PHP 7.4 for increased speed and security.
tr: Bu eklenti PHP sürümünüzle uyumludur, ancak daha yüksek hız ve güvenlik için PHP 7.2'ye güncelleme yapmanızı öneririz.

en: PHP DOM Extension installed
tr: PHP DOM Uzantısı yüklü

en: PHP DOM Extension missing
tr: PHP DOM Uzantısı eksik

en: PHP SimpleXML Extension installed
tr: PHP SimpleXML Uzantısı yüklü

en: PHP SimpleXML Extension missing
tr: PHP SimpleXML Uzantısı eksik

en: Your server is correctly configured to use Rank Math.
tr: Sunucunuz Rank Math'ı kullanmak için doğru şekilde yapılandırılmış.

en: Your server is correctly configured to use this plugin.
tr: Sunucunuz bu eklentiyi kullanmak için doğru şekilde yapılandırılmış.

en: The following active plugins on your site may cause conflict issues when used alongside Rank Math:
tr: Sitenizdeki şu etkin eklentiler, Rank Math ile birlikte kullanıldığında çakışma sorunlarına neden olabilir:

en: The following active plugins on your site may cause conflict issues when used alongside this plugin:
tr: Sitenizdeki şu etkin eklentiler, bu eklentinin yanında kullanıldığında çakışma sorunlarına neden olabilir:

en: Deactivate Plugin
tr: Eklentiyi Devre Dışı Bırak

en: Join FREE Facebook Group
tr: ÜCRETSİZ Facebook Grubuna Katılın

en: Get 24x7 Support
tr: 24x7 Destek Alın

en: Proceed to Help Page
tr: Yardım Sayfasına Git

en: Setup Advanced Options
tr: Gelişmiş Kurulum Ayarları

en: Proceed to Settings
tr: Ayarlar ile devam et

en: Setup Tutorial
tr: Kurulum Eğitimi

en: Knowledge Base
tr: Bilgi tabanı

en: Click here to learn how to setup Rank Math properly
tr: Rank Math'ı nasıl ayarlayacağınızı öğrenmek için buraya tıklayın

en: Search
tr: Arama

en: Homepage SEO
tr: Anasayfa SEO

en: Edit Homepage SEO Settings
tr: Ana Sayfa SEO Ayarlarını Düzenle

en: Edit default SEO settings for this post type
tr: Bu gönderi türü için varsayılan SEO ayarlarını düzenleyin

en: Edit SEO settings for this archive page
tr: Bu arşiv sayfası için SEO ayarlarını düzenle

en: SEO Settings for Date Archives
tr: Tarih Arşivleri için SEO Ayarları

en: SEO Settings for Search Page
tr: Arama Sayfası için SEO Ayarları

en: Edit SEO settings for the search results page
tr: Arama sonuçları sayfası için SEO ayarlarını düzenle

en: Mark this page
tr: Bu sayfayı işaretle

en: As NoIndex
tr: NoIndex olarak

en: As NoFollow
tr: NoFollow olarak

en: External Tools
tr: Dış Araçlar

en: Google PageSpeed
tr: Google Sayfa Hızı

en: Facebook Sharing Debugger
tr: Facebook Paylaşım Hata Ayıklama

note: translators: Search query term translators: placeholder
en: Results for %s
tr: İçin sonuçlar %s

en: Records the URLs on which visitors & search engines run into 404 Errors. You can also turn on Redirections to redirect the error causing URLs to other URLs.
tr: Ziyaretçilerin ve arama motorlarının 404 Hata ile karşılaştığı URL’leri kaydeder. URL’leri diğer URL’lere yönlendiren hatayı yeniden yönlendirmek için Yönlendirmeleri de açabilirsiniz.

en: Enable support for the structured data, which adds Schema code in your website, resulting in rich search results, better CTR and more traffic.
tr: Web sitenize meta veri ekleyen, zengin arama sonuçları ve daha fazla trafikle sonuçlanan Zengin Parçacıklar için desteği etkinleştirin.

en: AMP plugin
tr: AMP eklentisi

en: Please activate WooCommerce plugin to use this module.
tr: Bu modülü kullanmak için lütfen WooCommerce eklentisini etkinleştirin.

en: Link Counter
tr: Bağlantı Sayacı

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe

en: Title of the parent page of the current post/page
tr: Geçerli sayfanın üst sayfasının adı Yazı/Sayfa

en: Separator Character
tr: Ayırıcı karakter

en: Separator character, as set in the Title Settings
tr: Ayırıcı karakter, Başlık Ayarlarında belirtildiği gibi

en: Site Title
tr: Site Başlığı

en: Title of the site
tr: Site başlığı

en: Description of the site
tr: Site açıklaması

en: Date Modified
tr: Değiştirilme tarihi

en: Last modification date of the current post/page
tr: Güncelin son değişiklik tarihi yazı/sayfa

en: Excerpt of the current post (or auto-generated if it does not exist)
tr: Mevcut gönderiden alıntı (veya yoksa otomatik olarak oluşturulur)

en: Excerpt of the current post (without auto-generation)
tr: Mevcut gönderiden alıntı (otomatik üretim olmadan)

en: Post Tag
tr: Yazı Etiketi

en: First tag (alphabetically) associated to the current post <strong>OR</strong> current tag on tag archives
tr: Geçerli gönderiyle ilişkilendirilmiş ilk etiket (alfabetik olarak) <strong> YADA</strong>etiket arşivindeki geçerli etiket

en: Example Tag
tr: Örnek Etiket

en: Comma-separated list of tags associated to the current post
tr: Geçerli yayına ilişkin etiketlerin virgülle ayrılmış listesi

en: Example Tag 1, Example Tag 2
tr: Örnek etiket1, Örnek Etiket 2

en: Post Categories
tr: Yazı Kategorileri

en: Comma-separated list of categories associated to the current post
tr: Geçerli gönderiyle ilişkilendirilen virgülle ayrılmış kategori listesi

en: Example Category 1, Example Category 2
tr: Örnek Kategori 1, Örnek Kategori 2

en: Current Term
tr: Mevcut Terim

en: Example Term
tr: Örnek Terim

en: Term Description
tr: Terim Açıklaması

en: Current term description
tr: Mevcut terim açıklaması

en: Example Term Description
tr: Örnek terim Açıklaması

en: Search Query
tr: Arama Sorgusu

en: Search query (only available on search results page)
tr: Arama sorgusu (yalnızca arama sonuçları sayfasında kullanılabilir)

en: Display author's nicename of the current post, page or author archive.
tr: Yazarın geçerli yayın, sayfa veya yazar arşivi adının gösterilmesi.

en: Author Description
tr: Yzar Açıklaması

en: Author's biographical info of the current post, page or author archive.
tr: Yazarın mevcut yayın, sayfa veya yazar arşivi hakkındaki biyografik bilgisi.

en: Author's user ID of the current post, page or author archive.
tr: Yazarın geçerli yayının, sayfanın veya yazar arşivinin kullanıcı kimliği.

en: Page number with context (i.e. page 2 of 4). Only displayed on page 2 and above.
tr: İçeriğe sahip sayfa numarası (örneğin sayfa 2 ve 4 arasında). Sadece 2 ve üzeri sayfalarda görüntülenir.

en: Max Pages
tr: Maksimum Sayfalar

en: Max pages number
tr: Masimum sayfa numarası

en: Page Number
tr: Sayfa Numarası

en: Current page number
tr: Örnek sayfa numarası

en: Current server time
tr: Geçerli sunucu saati

en: Current Date
tr: Geçerli tarih

en: Current server date
tr: Geçerli sunucu tarihi

en: Current Day
tr: Bugün

en: Current server day
tr: Geçerli sunucu günü

en: Current Month
tr: İçinde bulunduğumuz ay

en: Current server month
tr: Geçerli sunucu ayı

en: Current server year
tr: Mevcut sunucu yılı

en: Post Type Name Singular
tr: Yayın Türü Adı Tekil

en: Name of current post type (singular)
tr: Geçerli yayın türünün adı (tekil)

en: Post Type Name Plural
tr: Yayın Türü Adı Çoğul

en: Name of current post type (plural)
tr: Geçerli yayın türünün adı (çoğul)

en: Products
tr: Ürünler

en: Custom Field (advanced)
tr: Özel Alan (gelişmiş)

en: Custom field value
tr: Özel alan değeri

en: Date Published (advanced)
tr: Yayın Tarihi (gelişmiş)

en: Publish date with custom formatting pattern.
tr: Özel biçimlendirme deseniyle tarih yayınlayın.

en: Date Modified (advanced)
tr: Değiştirme Tarihi (gelişmiş)

en: Modified date with custom formatting pattern.
tr: Özel biçimlendirme deseni ile değiştirilmiş tarih.

en: Current Time (advanced)
tr: Şimdiki Zaman (gelişmiş)

en: Current server time with custom formatting pattern.
tr: Özel biçimlendirme desenine sahip geçerli sunucu saati.

en: Categories (advanced)
tr: Kategoriler (gelilşmiş)

en: Output list of categories associated to the current post, with customization options.
tr: Özelleştirme seçenekleriyle geçerli gönderiyle ilişkilendirilen kategorilerin listesini çıkar.

en: Tags (advanced)
tr: Etiketler (gelişmiş)

en: Output list of tags associated to the current post, with customization options.
tr: Özelleştirme seçenekleriyle geçerli gönderiyle ilişkilendirilmiş etiketlerin listesini çıkar.

en: Example Tag 1 | Example Tag 2
tr: Örnek Etiket 1 | Örnek Etiket 2

en: Counter
tr: Sayaç

en: Hours:
tr: Saatler:

en: No Index
tr: Dizin Yok

en: Prevents pages from being indexed and displayed in search engine result pages
tr: Sayfaların dizine alınmasını ve arama motoru sonuç sayfalarında görüntülenmesini önler

en: Prevents search engines from following links on the pages
tr: Arama motorlarının sayfalardaki bağlantıları izlemesini önler

en: Prevents search engines from showing Cached links for pages
tr: Arama motorlarının sayfalar için Önbelleğe alınmış bağlantıları göstermesini önler

en: Prevents a snippet from being shown in the search results
tr: Snippet'in arama sonuçlarında gösterilmesini önler

en: Book
tr: Kitap

en: Course
tr: Kurs

en: Event
tr: Etkinlik

en: Job Posting
tr: İş ilanı

en: Music
tr: Müzik

en: Person
tr: Kişi

en: Software Application
tr: Yazılım uygulaması

en: 301 Permanent Move
tr: 301 Kalıcı Yönlendirme

en: 302 Temporary Move
tr: 302 Geçici Yönlendirme

en: Exact
tr: Kesin

en: Starts With
tr: İle Başlar

en: 404 Monitor Log
tr: 404 Monitör Günlüğü

en: Link Builder
tr: Bağlantı Oluşturucu

en: Site-Wide Analysis
tr: Site Genelinde Analiz

en: On-Page Analysis
tr: Sayfa İçi Analiz

en: On-Page General Settings
tr: Sayfa İçi Genel Ayarlar

en: On-Page Advanced Settings
tr: Sayfa İçi Gelişmiş Ayarlar

en: On-Page Social Settings
tr: Sayfa İçi Sosyal Ayarlar

en: Top Admin Bar
tr: Üst Yönetici Çubuğu

en: Robots Meta
tr: Robotlar Meta

en: Summary Card with Large Image
tr: Büyük Resimli Özet Kartı

en: Summary Card
tr: Özet Kartı

note: translators: delete counter
en: %d log(s) deleted.
tr: %d günlük(ler) silindi.

note: translators: delete counter
en: Log cleared - %d items deleted.
tr: Günlük temizlendi - %d öğeler silindi.

en: Overview
tr: Genel bakış

en: Bulk Actions
tr: Toplu eylemler

en: Are you sure you wish to delete all 404 error logs?
tr: Tüm 404 hata günlüğünü silmek istediğinize emin misiniz?

en: Review 404 errors on your site
tr: Sitenizdeki 404 hataları inceleyin

en: No valid id found.
tr: Geçerli bir kimlik bulunamadı.

en: The 404 error log is empty.
tr: 404 hata günlüğü boş.

en: Redirect
tr: Yönlendir

en: Referer
tr: Yönlendiren

en: User-Agent
tr: Kullanıcı-Etken

en: Hovering over a row in the list will display action links that allow you to manage the item. You can perform the following actions:
tr: Listedeki bir satırın üzerine gelindiğinde, öğeyi yönetmenizi sağlayan işlem bağlantıları görüntülenir. Aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz:

en: <strong>View Details</strong> shows details about the 404 requests.
tr: <strong>Ayrıntıları Görüntüle</strong> 404 istekleriyle ilgili ayrıntıları gösterir.

en: You can also redirect or delete multiple items at once. Selecting multiple items to redirect allows you to redirect them to a single URL.
tr: Aynı anda birden fazla öğeyi yönlendirebilir veya silebilirsiniz. Yönlendirmek için birden fazla öğe seçmek onları tek bir URL'ye yönlendirmenizi sağlar.

en: You can customize the display of this screen's contents in a number of ways:
tr: Bu ekranın içeriğinin görüntülenmesini çeşitli şekillerde özelleştirebilirsiniz:

en: You can hide/display columns based on your needs.
tr: Gereksinimlerinize göre sütunları gizleyebilir/görüntüleyebilirsiniz.

en: You can decide how many items to list per screen using the Screen Options tab.
tr: Ekran Seçenekleri sekmesini kullanarak ekran başına kaç öğenin listeleneceğine karar verebilirsiniz.

en: You can search items using the search form at the top.
tr: En üstteki arama formunu kullanarak öğeleri arayabilirsiniz.

en: You can reorder the list by clicking on the column headings.
tr: Sütun başlıklarına tıklayarak listeyi yeniden sıralayabilirsiniz.

en: If you have hundreds of 404 errors, your error log might increase quickly. Only choose this option if you have a very few 404s and are unable to replicate the 404 error on a particular URL from your end.
tr: Yüzlerce 404 hatanız varsa, hata günlüğünüz hızlı bir şekilde artabilir. Bu seçeneği yalnızca çok az 404'ünüz varsa ve belirli bir URL üzerindeki 404 hatasını kopyalayamıyorsanız seçin.

en: The Simple mode only logs URI and access time, while the Advanced mode creates detailed logs including additional information such as the Referer URL.
tr: Basit mod yalnızca URI ve erişim zamanını kaydederken, Gelişmiş mod, Referans URL gibi ek bilgiler de dahil olmak üzere ayrıntılı günlükler oluşturur.

en: Log Limit
tr: Günlük Sınırı

en: Sets the max number of rows in a log. Set to 0 to disable the limit.
tr: Bir günlükteki maksimum satır sayısını ayarlar. Sınırı devre dışı bırakmak için 0 olarak ayarlayın.

en: Exclude Paths
tr: Yolları Hariç Tut

en: Enter URIs or keywords you wish to prevent from getting logged by the 404 monitor.
tr: 404 monitör tarafından oturum açılmasını önlemek istediğiniz URI'leri veya anahtar kelimeleri girin.

en: Add another
tr: Başka birtane ekle

en: Ignore Query Parameters
tr: Sorgu Parametrelerini Yoksay

en: Turn ON to ignore all query parameters (the part after a question mark in a URL) when logging 404 errors.
tr: 404 hataları kaydederken tüm sorgu parametrelerini (bir URL’deki soru işaretinden sonraki kısım) görmezden gelmek için AÇIN.

en: Incoming Links
tr: Gelen Bağlantılar

en: Person or Company
tr: Kişi veya Şirket

en: Choose whether the site represents a person or an organization.
tr: Sitenin bir kişiyi mi yoksa bir kuruluşu mu temsil edeceğini seçin.

en: URL of the item.
tr: Öğenin URL'si.

en: Search engines may prominently display your contact phone number for mobile users.
tr: Arama motorları, mobil kullanıcılar için iletişim telefon numaranızı belirgin bir şekilde görüntüleyebilir.

en: Address Format
tr: Adres Formatı

en: Format used when the address is displayed using the <code>[rank_math_contact_info]</code> shortcode.<br><strong>Available Tags: {address}, {locality}, {region}, {postalcode}, {country}, {gps}</strong>
tr: Adres kısa kod kullanılarak görüntülendiğinde <code>[rank_math_contact_info]</code> kullanılan biçim.<br><strong>Mevcut Etiketler: {address}, {locality}, {region}, {postalcode}, {country}, {gps}</strong>

en: Select opening hours. You can add multiple sets if you have different opening or closing hours on some days or if you have a mid-day break. Times are specified using 24:00 time.
tr: Açılış saatlerini seçin. Bazı günlerde farklı açılış ve kapanış saatleriniz varsa veya gün ortası molanız varsa birden fazla set ekleyebilirsiniz. Zamanlar 24:00 zamanı kullanılarak belirtilir.

en: Add time
tr: Zaman Ekle

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Tuesday
tr: Salı

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Friday
tr: Cuma

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Sunday
tr: Pazar

en: e.g. 09:00-17:00
tr: örneğin. 09: 00-17: 00

en: Time format used in the contact shortcode.
tr: İletişim kısa kodunda Kullanılan zaman biçimi.

en: Add number
tr: Numara Ekle

en: Technical Support
tr: Teknik Destek

en: Billing Support
tr: Fatura Destek

en: Bill Payment
tr: Fatura Ödeme

en: Sales
tr: Satışlar

en: Reservations
tr: Rezervasyonlar

en: Credit Card Support
tr: Kredi Kartı Desteği

en: Baggage Tracking
tr: Bagaj Takibi

en: Roadside Assistance
tr: Yol yardımı

en: Package Tracking
tr: Paket takibi

en: The price range of the business, for example $$$.
tr: İşletmenin fiyat aralığı, örneğin $$$.

en: About Page
tr: Sayfa Hakkında

en: Select a page on your site where you want to show the LocalBusiness meta data.
tr: Sitenizde, Yerel İşletme meta verilerini göstermek istediğiniz bir sayfa seçin.

note: translators: %s expands to "Google Maps Embed API" https://developers.google.com/maps/documentation/embed
en: An API Key is required to display embedded Google Maps on your site. Get it here: %s
tr: Sitenizde yerleşik Google Haritalar'ı görüntülemek için bir API Anahtarı gerekir. Buradan alın: %s

note: translators: %s expands to "Google Maps Embed API" https://developers.google.com/maps/documentation/embed
en: Google Maps Embed API
tr: Google Haritalar Gömülü API

en: Geo Coordinates
tr: Coğrafi Koordinatlar

en: Latitude and longitude values separated by comma.
tr: Enlem ve boylam değerleri virgülle ayrılmış.

en: No valid action found.
tr: Geçerli bir eylem bulunamadı.

en: Redirection successfully activated.
tr: Yönlendirme başarıyla etkinleştirildi.

en: Redirection successfully deactivated.
tr: Yönlendirme başarıyla devre dışı bırakıldı.

en: Redirection successfully moved to Trash.
tr: Yönlendirme başarıyla Çöp Kutusu'na taşındı.

en: Redirection successfully restored.
tr: Yönlendirme başarıyla geri yüklendi.

note: translators: delete counter
en: %d redirection(s) successfully deleted.
tr: %d yönlendirme(ler) başarıyla silindi.

en: Add
tr: Ekle

en: Redirection Type
tr: Yönlendirme Türü

en: Please add at least one valid source URL.
tr: Lütfen en az bir geçerli kaynak URL ekleyin.

note: translators: source pattern
en: Invalid regex pattern: %s
tr: Geçersiz regex deseni: %s

en: Create and edit redirections
tr: Yönlendirme oluşturma ve düzenleme

en: Manage Redirections
tr: Yönlendirmeleri Yönet

en: Redirection Settings
tr: Yönlendirme Ayarları

en: Redirect the current URL
tr: Geçerli URL'yi yönlendir

en: No redirections added yet. <a href="#" class="rank-math-add-new-redirection">Add New Redirection</a>
tr: Henüz hiçbir yönlendirme eklenmedi. <a href="#" class="rank-math-add-new-redirection">Yeni Yönlendirme Ekle</a>

en: Hide details
tr: Detayları Gizle

en: Hide
tr: Gizle

en: Delete Permanently
tr: Kalıcı olarak sil

en: Edit
tr: Düzenle

en: Trash
tr: Çöp

en: To
tr: Kime

note: translators: %1$s: post type label, %2$s: edit redirection URL. translators: %1$s: term name, %2$s: edit redirection URL.
en: SEO Notice: you just changed the slug of a %1$s and Rank Math has automatically created a redirection. You can edit the redirection by <a href="%2$s">clicking here</a>.
tr: SEO Uyarı: az önce yazı kısa ismi %1$sdeğiştirdiniz ve Rank Math otomatik olarak bir yönlendirme oluşturdu. Yönlendirmeyi <a href="%2$s">buraya tıklayarak</a> düzenleyebilirsiniz.

note: translators: 1. url to new screen, 2. old trashed post permalink
en: <strong>SEO Notice:</strong> A previously published %1$s has been moved to trash. You may redirect <code>%2$s</code> to <a href="%3$s">a new url</a>.
tr: <strong>SEO Bildirimi:</strong> Daha önce yayınlanmış bir gönderi çöp kutusuna taşındı. <code>%2$s</code>Yeni<a href="%1$s"> URL’ye yeniden yönlendirebilirsiniz</a>.

en: Redirection Debugger
tr: Yönlendirme Hata Ayıklayıcı

en: Stop Redirection
tr: Yönlendirmeyi Durdur

en: Continue redirecting
tr: Yönlendirmeye devam et

en: Manage This Redirection
tr: Bu Yönlendirmeyi Yönet

en: Manage All Redirections
tr: Tüm Yönlendirmeleri Yönet

en: <strong>Note:</strong> This interstitial page is displayed only to administrators. Site visitors are redirected without delay.
tr: <strong>Not: </strong> Bu geçiş reklamı sayfası yalnızca yöneticilere gösterilir. Site ziyaretçileri gecikme olmadan yönlendirilir.

en: <strong>Edit</strong> redirection details: from/to URLs and the redirection type.
tr: <strong>Düzenle</strong> Yönlendirme ayrıntılarını: URL’ler ve yönlendirme türü.

en: <strong>Delete</strong> permanently removes the redirection.
tr: <strong>Sil</strong> yönlendirmeyi kalıcı olarak kaldırır.

en: You can also activate, deactivate, or delete multiple items at once using the Bulk Actions dropdown.
tr: Toplu Eylemler açılır menüsünü kullanarak aynı anda birden fazla öğeyi etkinleştirebilir, devre dışı bırakabilir veya silebilirsiniz.

en: Here you can set up custom redirections. It is important to choose the right type of redirection.
tr: Burada özel yönlendirmeleri ayarlayabilirsiniz. Doğru yönlendirme türünü seçmek önemlidir.

en: 301 redirections are <em>permanent</em>. The old URL will be removed in search engines and replaced by the new one, passing on SearchRank and other SEO scores. Browsers may also store the new URL in cache and redirect to it even after the redirection is deleted from the list here.
tr: 301 yönlendirmeleri <em>kalıcı</em>. Eski URL, arama motorlarında kaldırılacak ve arama motorundan ve diğer SEO puanlarından geçerek yenisi ile değiştirilecektir. Tarayıcılar ayrıca yeni URL'yi önbellekte saklayabilir ve yönlendirme buradaki listeden silindikten sonra bile yeniden yönlendirebilir.

en: Using a 302 <em>temporary</em> redirection is useful when you want to test a new page for client feedback temporarily without affecting the SEO scores of the original page.
tr: 302 <em>geçici</em> yönlendirme kullanmak, orijinal sayfanın SEO puanlarını etkilemeden geçici olarak müşteri geri bildirimleri için yeni bir sayfa test etmek istediğinizde kullanışlıdır.

en: Redirections can be exported to your .htaccess file for faster redirections, in SEO > Settings > Import/Export.
tr: Yönlendirmeler, daha hızlı yönlendirmeler için .htaccess dosyanıza aktarılabilir, SEO> Ayarlar> İçe Aktar/Dışa Aktar.

en: Default 404
tr: Varsayılan 404

en: Redirect to Homepage
tr: Ana Sayfaya Yönlendirme

en: Custom Redirection
tr: Özel Yönlendirme

en: Auto Post Redirect
tr: Otomatik Gönderi Yönlendirme

en: Extend the functionality of WordPress by creating redirects in our plugin when you change the slug of a post, page, category or a CPT. You can modify the redirection further according to your needs.
tr: Yazının kısa ismi,sayfa,katekori yada CPT değiştirildiğinde Eklentimizde yönlendirmeler oluşturarak WordPress'in işlevselliğini genişletin.Yönlendirmeyi gereksinimlerinize göre daha fazla değiştirebilirsiniz.

en: Edition
tr: Baskı

en: Course Provider
tr: Kurs Sağlayıcı

en: Course Provider URL
tr: Kurs Sağlayıcı URL'si

en: Venue Name
tr: Mekan İsmi

en: Venue URL
tr: Mekan URL

en: Event Status
tr: Etkinlik Durumu

en: Start Date
tr: Başlangıç Tarihi

en: Ticket URL
tr: Bilet URL’si

en: Entry Price
tr: Giriş ücreti

en: Currency
tr: Para birimi

en: Availability Starts
tr: Kullanılabilirlik Başlıyor

en: Stock Inventory
tr: Depo Stoğu

en: Salary Currency
tr: Maaş Para Birimi

en: Closing Time
tr: Kapanış Zamanı

en: Headline
tr: Manşet

en: Gender
tr: Cinsiyet

en: Cuisine
tr: Mutfak

en: Recipe Yield
tr: Yemek Tarifi Verimi

en: Recipe Video Thumbnail
tr: Tarif Video Küçük Resmi

en: Recipe Video Description
tr: Tarif Video Açıklama

en: Recipe Ingredients
tr: Tarif Malzemeleri

en: Recipe Instructions
tr: Tarif Talimatları

en: Serves Cuisine
tr: Mutfak Hizmeti

en: Menu URL
tr: Menü URL

en: Duration
tr: Süre

en: You are not authorized to perform this action.
tr: Bu işlemi gerçekleştirme yetkiniz yok.

en: Bad request. Please check the code.
tr: Geçersiz istek. Lütfen kodu kontrol edin.

en: Total Keywords
tr: Toplam anahtar kelimeler

en: Total Clicks
tr: Toplam Tıklamalar

en: Total Impressions
tr: Toplam İzlenimler

en: Not a valid settings founds to delete cache.
tr: Önbellek silmek için geçerli ayarlar bulunamadı.

note: translators: database size
en: Size: %s
tr: Boyut: %s

en: SEO Analysis for this page
tr: Bu sayfa için SEO Analizi

en: Passed Tests
tr: Başarılı Testler

en: How to fix
tr: Nasıl düzeltilir

en: OK
tr: Tamam

en: Warning
tr: Uyarı

en: Info
tr: Bilgi

en: Advanced SEO
tr: Gelişmiş SEO

en: Performance
tr: Performans

en: Security
tr: Güvenlik

note: translators: link to general setting screen
en: Your theme may display the Site Tagline, and it can also be used in SEO titles &amp; descriptions. Set it to something unique. You can change it by navigating to <a href="%s">Settings &gt; General</a>.
tr: Temanız Site Etiketi'ni görüntüleyebilir ve ayrıca SEO başlıklarında da kullanılabilir. açıklamaları. Benzersiz bir şeye ayarla. <a href="%s">Ayarlar & gt; Genel</a>.

en: Most WordPress themes place your site's tagline in a prominent position (inside header tags near the top of the page).  Using the right tagline can give your site an SEO boost.
tr: Çoğu WordPress teması, sitenizin etiket satırını belirgin bir konuma yerleştirir (sayfanın üst kısmına yakın başlık etiketlerinin içinde).  Doğru tagline kullanmak sitenize SEO desteği verebilir.

en: Unfortunately, the standard WordPress tagline is "Just Another WordPress site."  That's pretty sloppy looking, and it does nothing for your SEO.  In fact, it's actually a security risk - it makes it easy for hackers with a WordPress exploit to locate your site with an automated search.
tr: Ne yazık ki, standart WordPress Sloganı "Başka bir  WordPress sitesi" dir. Bu oldukça özensiz görünümlü ve SEO için hiçbir şey yapmaz. Aslında, bu bir güvenlik riskidir - WordPress'ten yararlanan bilgisayar korsanlarının sitenizi otomatik bir arama ile bulmasını kolaylaştırır.

note: translators: link to general setting screen
en: Changing your tagline is very easy.  Just head on over to <a target="_blank" href="%1$s">Settings - General</a> in WordPress's admin menu (on the left), or click on the link in this sentence.
tr: Sloganınızı değiştirmek çok kolaydır. WordPress admin menüsünde (solda) <a target="_blank" href="%1$s">Ayarlar - Genel</a> bölümüne gidin veya bu cümle içindeki bağlantıya tıklayın.

en: The tagline is the second option.  Choose a tagline that summarizes your site in a few words.  The tagline is also a good place to use your main keyword.
tr: Slogan, ikinci seçenektir. Sitenizi birkaç kelimeyle özetleyen bir slogan seçin. Slogan, ana anahtar kelimenizi kullanmak için de iyi bir yerdir.

en: The standard permalink structure is pretty ugly - WordPress generates offputting URLs like: http://www.yoursite.com/?p=99
tr: Standart kalıcı bağlantı yapısı oldukça çirkin - WordPress http://www.yoursite.com/?p=99 gibi URL'lerin netleştirilmemesini sağlıyor

en: It's not very kind on the eyes, and it does nothing for your site's SEO.  In fact, it can hurt it - Google's bot is quite cautious about crawling pages that look auto-generated.
tr: Bu gözler üzerinde çok nazik değil ve sitenizin SEO için hiçbir şey yapmaz. Aslında, onu incitebilir - Google'ın botu otomatik olarak oluşturulan sayfalara göz atma konusunda oldukça dikkatli.

note: translators: link to permalink setting screen
en: Fortunately, it's very easy to fix.  Just hop on over to <a target="_blank" href="%1$s">Settings - Permalinks</a>.  Then chose the "Post Name" option.
tr: Neyse ki, düzeltmesi çok kolay. Sadece <a target="_blank" href="%1$s">Ayarlar - Kalıcı bağlantı</a> 'lara atlayın. Ardından "Yazı Adı" seçeneğini seçin.

en: This looks nice for readers - and it gets your keywords into the URL (keywords in the URL is a ranking factor).
tr: Bu, okuyucular için iyi görünüyor - ve anahtar kelimelerinizi URL’ye getirir (URL’deki anahtar kelimeler bir sıralama faktörüdür)

en: Setting focus keywords for your posts allows Rank Math to analyse the content.
tr: Yayınlarınız için odak anahtar kelimeleri ayarlamak, Rank Math'ın içeriği analiz etmesini sağlar.

en: Post Titles Missing Focus Keywords
tr: Yazı Başlıkları Kayıp Odak Anahtar Kelimeler

en: Make sure the focus keywords you set for the posts appear in their titles.
tr: Yayınlar için belirlediğiniz odak anahtar kelimelerinin başlıklarında göründüğünden emin olun.

en: HTML Page Titles play a large role in Google's ranking algorithm.  When you add a Focus Keyword to a post or page, Rank Math will check to see that you used the keyword in the title.  If it finds any posts or pages that are missing the keyword in the title, it will tell you here.
tr: HTML Sayfa Başlıkları, Google’ın sıralama algoritmasında büyük bir rol oynar.  Bir yayına veya sayfaya bir Odaklama Anahtar Kelime eklediğinizde, Rank Math anahtar kelimeyi başlıkta kullanıp kullanmadığınızı kontrol eder.  Başlığında anahtar sözcüğü eksik olan herhangi bir yazı veya sayfa bulursa, size burada söyleyecektir.

en: Fixing the issue is simple - just edit the post/page and add the focus keyword(s) to the title.
tr: Sorunu çözmek basittir - sadece yazı/sayfayı düzenleyin ve odak anahtar kelimelerini başlığa ekleyin.

en: XML sitemaps are a special type of text file that tells search engines about the structure of your site. They're a list of all the resources (pages and files) you would like the search engine to index. You can assign different priorities, so certain pages will be crawled first. Before XML sitemaps, search engines were limited to indexing the content they could find by following links. That's still an important feature for search engine spiders, but XML sitemaps have made it easier for content creators and search engines to collaborate.
tr: XML site haritaları, arama motorlarına sitenizin yapısı hakkında bilgi veren özel bir metin dosyası türüdür. Arama motorunun dizine eklemesini istediğiniz tüm kaynakların (sayfaların ve dosyaların) listesi. Farklı öncelikler atayabilirsiniz, böylece ilk önce belirli sayfalar taranacaktır. XML site haritalarından önce arama motorları, bağlantıları izleyerek bulabilecekleri içeriği dizine eklemeye sınırlı kalıyordu. Bu, arama motoru örümcekleri için hala önemli bir özelliktir, ancak XML site haritaları, içerik oluşturucuların ve arama motorlarının birlikte çalışmasını kolaylaştırmıştır.

en: If you don't have an XML sitemap, the best option is to install a plugin that creates sitemaps for you. That way you'll know the sitemap will always be up-to-date. Plugins can also automatically ping the search engines when the XML file is updated. The Rank Math WordPress plugin gives you complete control over your site's XML sitemaps. You can control the settings for each page as you write or edit it, and Rank Math will ping Google as soon as you submit your edits. This results in fast crawls and indexing.
tr: XML site haritanız yoksa, en iyi seçenek sizin için site haritaları oluşturan bir eklenti yüklemektir. Bu şekilde, site haritasının her zaman güncel olacağını bileceksiniz. Eklentiler ayrıca XML dosyası güncellendiğinde arama motorlarına otomatik olarak ping atabilir. Rank Math WordPress eklentisi, sitenizin XML site haritaları üzerinde tam kontrol sağlar. Yazarken veya düzenlerken her sayfanın ayarlarını kontrol edebilirsiniz ve Rank Math, düzenlemelerinizi gönderir göndermez Google’a ping gönderecektir. Bu hızlı tarayıcılar ve indeksleme ile sonuçlanır.

en: Your Site Tagline is set to a custom value.
tr: Site Slogan'ınız özel bir değere ayarlanmış.

en: Permalinks are set to a custom structure but the post titles do not appear in the permalinks.
tr: Kalıcı bağlantılar özel bir yapıya ayarlanır, ancak yazı başlıkları kalıcı bağlantılarda görünmez.

note: translators: permalink structure
en: Post permalink structure is set to %s.
tr: Kalıcı bağlantı sonrası yapı %s.

en: Google Search Console has been linked.
tr: Google Arama Konsolu bağlandı.

en: All published posts have focus keywords set.
tr: Yayınlanan tüm yayınlarda odak anahtar kelimeler ayarlanmış.

note: translators: post type links
en: There are %s with no focus keyword set.
tr: Odak anahtar kelimesi %s ayarlanmamış.

en: Focus keywords appear in the titles of published posts where it is set.
tr: Odak anahtar kelimeleri, ayarlandığı yayınlanmış yayınların başlıklarında görünür.

note: translators: post type links
en: There are %s published posts where the primary focus keyword does not appear in the post title.
tr: Focus anahtar sözcüğünün yazı başlığında görünmediği yayınlanmış yayınlar %s var.

note: translators: post ID count
en: +%d More...
tr: + %d Daha...

en: Your site has one or more sitemaps.
tr: Sitenizin bir veya birden fazla site haritası var.

en: No sitemaps found.
tr: Site haritaları bulunamadı.

en: Selected page: %s
tr: Seçilen sayfa: %s

en: Change URL
tr: URL'yi değiştir

en: Start Page Analysis
tr: Başlangıç Sayfası Analizi

en: Analysing Page&hellip;
tr: Analiz Sayfa&yardım;

en: This tab contains General settings related to the XML sitemaps.
tr: Bu sekme, XML site haritalarıyla ilgili ayarları içerir.

note: translators: Learn more link.
en: Set the sitemap options for author archive pages. %s.
tr: Yazar arşiv sayfaları için site haritası seçeneklerini ayarlayın. %s.

en: attachments
tr: ek dosyalar

en: your product pages
tr: ürün sayfalarınız

note: translators: Post Type Sitemap Url translators: Taxonomy Sitemap Url
en: Sitemap URL: %s
tr: Site haritası URL'si: %s

en: Please note that this will add the attachment page URLs to the sitemap, not direct image URLs.
tr: Bunun, doğrudan URL’leri değil, ek sayfa URL’lerini site haritasına ekleyeceğini unutmayın.

en: Taxonomies:
tr: Taksonomiler:

note: translators: Taxonomy singular label
en: your product %s pages
tr: ürün %s sayfalarınız

note: Translators: placeholder is the post type names separated with commas.
en: Rank Math has detected new post types: %1$s. You may want to check the settings of the <a href="%2$s">Titles &amp; Meta page</a> and <a href="%3$s">the Sitemap</a>.
tr: Yeni gönderi türü(leri) (%1$s), tespit ettik, ve <a href="%2$s">Başlıklar &amp; Meta sayfa</a>ve <a href="%3$s">Site Haritası</a> ayarlarını kontrol etmek istersiniz.

note: translators: 1. separator, 2. blogname
en: XML Sitemap %1$s %2$s
tr: XML Site Haritası %1$s %2$s

en: Exclude User Roles
tr: Kullanıcı Rollerini Hariç Tut

en: Exclude Users
tr: Kullanıcıları Hariç Tut

en: Add user IDs, separated by commas, to exclude them from the sitemap.
tr: Site haritasından çıkarmak için virgülle ayrılmış kullanıcı kimlikleri ekleyin.

en: Links Per Sitemap
tr: Site Haritası Başına Linkler

en: Max number of links on each sitemap page.
tr: Her site haritası sayfasındaki maksimum bağlantı sayısı.

en: Images in Sitemaps
tr: Site Haritalarındaki Görüntüler

en: Include reference to images from the post content in sitemaps. This helps search engines index the important images on your pages.
tr: Site içeriğindeki yayın içeriğindeki resimlere referans ekleyin. Bu, arama motorlarının sayfalarınızdaki önemli görselleri dizine eklemesine yardımcı olur.

en: Include Featured Images
tr: Öne Çıkan Görüntüleri Dahil Et

en: Include the Featured Image too, even if it does not appear directly in the post content.
tr: Doğrudan Gönderi içeriğinde görünmese bile, Öne Çıkan Görüntüyü de ekleyin.

en: Enter post IDs of posts you want to exclude from the sitemap, separated by commas. This option **applies** to all posts types including posts, pages, and custom post types.
tr: Site haritasından hariç tutmak istediğiniz yayınların kimliklerini, virgüllerle ayrılmış olarak girin. Bu seçenek ** geçerlidir ** gönderiler, sayfalar ve özel gönderi türleri dahil tüm gönderi türleri.

en: Exclude Terms
tr: Şartları Hariç Tut

en: Add term IDs, separated by comma. This option is applied for all taxonomies.
tr: Virgülle ayrılmış terim kimlikleri ekleyin. Bu seçenek tüm taksonomiler için uygulanır.

en: Include in Sitemap
tr: Site Haritasına Dahil Et

en: Include this post type in the XML sitemap.
tr: Bu gönderi türünü XML site haritasına ekleyin.

en: Image Custom Fields
tr: Görüntü Özel Alanları

en: Insert custom field (post meta) names which contain image URLs to include them in the sitemaps. Add one per line.
tr: Site haritalarına eklemek için resim URL’leri içeren özel alan (gönderi meta) adları ekleyin. Her satıra bir tane ekleyin.

en: Include archive pages for terms of this taxonomy in the XML sitemap.
tr: XML site haritasına bu taksonomi şartları için arşiv sayfalarını ekleyin.

en: Include archive pages of terms that have no posts associated.
tr: İlişkilendirilmiş gönderi içermeyen terim arşiv sayfalarını ekleyin.

en: Variable
tr: Değişken

en: Google Search Console
tr: Google Arama Konsolu

en: Homepage Meta Description
tr: Ana sayfa meta açıklaması

en: Date Archive Description
tr: Tarih arşivi açıklaması

en: Permalinks are set to the default value. <em>Pretty permalinks</em> are disabled.
tr: Kalıcı bağlantılar varsayılan değere ayarlanmış <em>Güzel kalıcı bağlantılar</em> devre dışı

en: Product's short description of the current product
tr: Ürünler mevcut ürünün kısa açıklaması

en: Remove base
tr: Tabanı kaldır

en: Remove category base
tr: Kategori tabanını kaldır

en: Remove prefix from category URL.
tr: Kategori URL’sinden ön eki kaldır.

en: Remove parent slugs from category URL.
tr: Ana Yazı Kısa isimleri kategori URL’sinden kaldırın.

en: Remove WooCommerce generator tag from the source code.
tr: WooCommerce generator etiketini kaynak kodundan kaldırın.

en: Turning off breadcrumbs will hide breadcrumbs inserted in template files too.
tr: Sayfa işaret yollarını kapatmak, şablon dosyalarına eklenen Sayfa işaret yollarını da gizler.

en: Format the label used for archive pages.
tr: Arşiv sayfaları için kullanılan etiketi biçimlendirin.

en: Search Results Format
tr: Arama Sonuçları Biçimi

en: Format the label used for search results pages.
tr: Arama sonuçları sayfalarında kullanılan etiketi biçimlendirin.

en: I understand the risks and I want to edit the file
tr: Riskleri anlıyorum ve dosyayı düzenlemek istiyorum

en: Redirect attachments without a parent post to this URL. Leave empty for no redirection.
tr: Bir üst gönderi olmadan ekleri bu URL'ye yönlendirin. Yeniden yönlendirme yapmamak için boş bırakın.

en: RSS Before Content
tr: İçerikten Önce RSS

en: Featured image of the article.
tr: Makalenin öne çıkan görüntüsü.

note: translators: Yandex webmaster link
en: Enter your Yandex verification HTML code or ID. Learn how to get it: %s
tr: Yandex doğrulama HTML kodunuzu veya kimliğinizi girin. Buradan al: %s

note: translators: Pinterest webmaster link
en: Enter your Pinterest verification HTML code or ID. Learn how to get it: %s
tr: Pinterest doğrulama HTML kodunuzu veya kimliğinizi girin. Buradan al: %s

en: Norton Safe Web Verification ID
tr: Norton Safe Web Doğrulama Kimliği

note: translators: Norton webmaster link
en: Enter your Norton Safe Web verification HTML code or ID. Learn how to get it: %s
tr: Norton Safe Web doğrulama HTML kodunuzu veya kimliğinizi girin. Buradan al: %s

note: translators: Norton webmaster link
en: Norton Ownership Verification Page
tr: Norton Sahiplik Doğrulama Sayfası

en: Author Archives
tr: Yazar Arşivleri

en: Change the <code>/author/</code> part in author archive URLs.
tr: Yazar arşiv URL'lerinde <code>/yazar/</code> kısmını değiştirin.

en: Author Archive Title
tr: Yazar Arşiv Başlığı

en: Title tag on author archives. SEO options for specific authors can be set with the meta box available in the user profiles.
tr: Yazar arşivlerinde başlık etiketi. Belirli yazarlar için SEO seçenekleri, kullanıcı profillerinde bulunan meta kutusuyla ayarlanabilir.

en: Author Archive Description
tr: Yazar Arşiv Açıklaması

en: Author archive meta description. SEO options for specific author archives can be set with the meta box in the user profiles.
tr: Yazar arşiv meta açıklaması. Belirli yazar arşivleri için SEO seçenekleri, kullanıcı profillerindeki meta kutu ile ayarlanabilir.

en: Add SEO Controls for user profile pages. Access to the Meta Box can be fine tuned with code, using a special filter hook.
tr: Kullanıcı profili sayfaları için SEO Meta Kutusu ekleyin. Meta Kutusuna erişim, özel bir filtre kancası kullanarak, kodla hassas şekilde ayarlanabilir.

en: Default values for robots meta tag. These can be changed for individual posts, taxonomies, etc.
tr: Robotlar meta etiketi için varsayılan değerler. Bunlar bireysel yazılar, taksonomiler, vb. İçin değiştirilebilir.

en: You can use the separator character in titles by inserting <code>%separator%</code> or <code>%sep%</code> in the title fields.
tr: Ayırıcı karakterini <code>%separator%</code> or <code>%sep%</code> başlık alanlarına ekleyerek başlıklarda kullanabilirsiniz.

en: Capitalize Titles
tr: Başlıkları büyük harfle yaz

en: Homepage Robots Meta
tr: Anasayfa Robotlar Meta

en: Select custom robots meta for homepage, such as <code>nofollow</code>, <code>noarchive</code>, etc. Otherwise the default meta will be used, as set in the Global Meta tab.
tr: Ana sayfa için özel robotlar meta seç. <code>Nofollow</code>, <code> noarchive</code>, vb. Aksi takdirde, varsayılan meta, Genel Meta sekmesinde ayarlandığı gibi kullanılacaktır.

en: Custom
tr: Özel

en: Custom values for robots meta tag on homepage.
tr: Ana sayfada robot meta etiketi için özel değerler.

en: Title of your site when shared on Facebook, Twitter and other social networks.
tr: Facebook, Twitter ve diğer sosyal ağlarda paylaşıldığında sitenizin başlığı.

en: Description of your site when shared on Facebook, Twitter and other social networks.
tr: Facebook, Twitter ve diğer sosyal ağlarda paylaşıldığında sitenizin açıklaması.

en: Homepage Thumbnail for Facebook
tr: Facebook için küçük resim

en: Date Archives
tr: Tarih Arşivleri

en: Search Results Title
tr: Arama Sonuçları Başlığı

en: Title tag on search results page.
tr: Arama sonuçları sayfasındaki başlık etiketi.

en: 404 Title
tr: 404 Başlık

en: Title tag on 404 Not Found error page.
tr: Başlık etiketi 404 bulunamadı Hata sayfası.

en: Once Weekly
tr: Haftada bir

en: Rank Math WordPress SEO plugin
tr: Rank Math WordPress SEO eklentisi

en: Enabled
tr: Etkin

en: Disabled
tr: Devre dışı

en: Bing Webmaster Tools
tr: Bing Webmaster Araçları

en: A link to your site, with your site's name and description as anchor text.
tr: Site isminin ve açıklamasının bağlantı metni olarak kullanıldığı, sitenize giden bir bağlantı.

en: A link to your site, with your site's name as anchor text.
tr: Site isminin bağlantı metni olarak kullanıldığı, sitenize giden bir bağlantı.

en: A link to the post, with the title as anchor text.
tr: Başlığın bağlantı metni olarak kullanıldığı, yazı sayfasına bir bağlantı.

en: A link to the archive for the post author, with the authors name as anchor text.
tr: Yazarın isminin bağlantı metni olarak kullanıldığı, arşiv sayfasına bir bağlantı.

en: Exclude Posts
tr: Yazıları hariç tut

en: Complete
tr: Tamamla

en: Permalink Structure
tr: Kalıcı bağlantı yapısı

en: Site Tagline
tr: Site sloganı

en: Items
tr: Ürünler

en: Operating System
tr: İşletim Sistemi

en: Keywords
tr: Anahtar kelimeler

en: Product Price
tr: Ürün Fiyatı

en: Availability
tr: Uygunluk

en: End Date
tr: Bitiş tarihi

en: Empty Trash
tr: Çöpü boşalt

en: All
tr: Tümü

en: Move to Trash
tr: Çöpe Taşı

en: Deactivate
tr: Etkisizleştir

en: Activate
tr: Etkinleştir

en: Google Maps API Key
tr: Google Maps API Anahtarı

en: Contact Page
tr: İletişim Sayfası

en: Select Page
tr: Sayfa seç

en: Price Range
tr: Fiyat Aralığı

en: Emergency
tr: Acil durum

en: Customer Service
tr: Müsteri hizmetleri

en: Phone Number
tr: Telefon

en: URL
tr: Link

en: Name
tr: Ad

en: Organization
tr: Kuruluş

en: External Links
tr: Dış bağlantılar

en: Internal Links
tr: İç bağlantılar

en: Mode
tr: Biçim

en: Clear Log
tr: Kayıtları temizle

en: Available Actions
tr: Yapılabilecek işlemler

en: Screen Content
tr: Ekran içeriği

en: 410 Content Deleted
tr: 410 İçerik silindi

en: 307 Temporary Redirect
tr: 307 Geçici yönlendirme

en: Restaurant
tr: Restoran

en: Any
tr: Herhangi bir

en: No Snippet
tr: Kod parçacığı yok

en: No Image Index
tr: Görsel indeksi yok

en: No Archive
tr: Arşiv yok

en: SEO Settings
tr: SEO ayarları

en: Webmaster Tools
tr: Web yöneticisi araçları

en: Images
tr: Görseller

en: Links
tr: Linkler

en: Post Formats
tr: Yazı biçimleri

en: Post ID
tr: Yazı ID

en: Author ID
tr: Yazar no

en: Post Category
tr: Yazı kategorisi

en: Post Tags
tr: Gönderi etiketleri

en: Post Excerpt
tr: Gönderi özeti

en: Date Published
tr: Yayınlanma tarihi

en: Post Title
tr: Yazı Başlığı

note: translators: %1$d: current page number, %2$d: max pages.
en: Page %1$d of %2$d
tr: Sayfa %1$d / %2$d

en: Documentation
tr: Belgeler

en: Inactive
tr: Etkin olmayan

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Facebook Debugger
tr: Facebook hata ayıklama

note: translators: %s: product tag
en: Products tagged &ldquo;%s&rdquo;
tr: Ürünler &ldquo;%s&rdquo; olarak etiketlendi

en: Getting Started
tr: Başla

en: Start Import
tr: İçe aktarımı başlat

en: Clean
tr: Temizle

en: Export
tr: Dışa aktar

en: Titles &amp; Metas
tr: Başlıklar &amp; metalar

en: Restore
tr: Geri al

en: Import Settings
tr: İçe aktarma Ayarları

note: translators: Link to kb article translators: Link to social setting KB article translators: Link to How to Optimization KB article
en: Learn More
tr: Daha Fazlasını Öğrenin

en: Import
tr: İçe aktar

en: Requirements
tr: Gereklilikler

en: Save and Continue
tr: Kaydet ve devam et

en: Search Console
tr: Arama konsolu

en: Focus Keywords
tr: Odak anahtar kelimeler

en: Focus Keyword
tr: Odak anahtar kelime

en: Focus Keyword of the current post
tr: Geçerli yayının odak anahtar kelimesi

en: Site Description
tr: Site açıklaması

note: translators: Archive title translators: placeholder
en: Archives for %s
tr: Arşivler için %s

en: Alt attribute format
tr: Alt nitelik biçimi

note: translators: php version
en: Your PHP Version: %s | Recommended version: 7.4 | Minimal required: 7.2
tr: PHP Sürümünüz: %s | Önerilen sürüm: 7.2 | Gerekli minimum sürüm: 5.4

en: Titles &amp; Meta
tr: Başlıklar ve Meta

en: SEO Titles &amp; Meta
tr: SEO başlıkları ve Meta

note: translators: Redirection page url
en: Redirection Manager
tr: Yönlendirme yöneticisi

en: Redirections Manager
tr: Yönlendirme yöneticisi

en: Please enable Redirections module.
tr: Lütfen yönlendirmeler modülünü etkinleştirin.

en: Redirect Attachments
tr: Ekleri yeniden yönlendirme

en: Your site is ready!
tr: Siteniz hazır!

en: Your site is now optimized.
tr: Siteniz optimize edildi.

en: You have not linked Google Search Console yet.
tr: Henüz Google arama konsolu'nu bağlamadınız.

en: Deactivating Plugins...
tr: Eklentileri devre dışı bırakma ...

note: Translators: placeholder is the KB link.
en: Learn more.
tr: Daha fazla bilgi edinin.

en: 404 Error: page not found
tr: 404 Hata: Sayfa bulunamadı

en: Current Year
tr: Şimdiki yıl

en: Last Accessed
tr: Son erişim

en: Date Posted
tr: Gönderilme tarihi

en: Product Brand
tr: Ürün markası

en: Product Currency
tr: Ürün para birimi

en: Product In-Stock
tr: Ürün stokta

en: Preparation Time
tr: Hazırlanma zamanı

en: Cooking Time
tr: Pişirme süresi

en: Total Time
tr: Toplam zaman

en: Recipe Video Name
tr: Tarif video adı

en: Skip Step
tr: Adımı atla

en: Article Type
tr: Makale türü

en: Blog Post
tr: Blog gönderisi

en: Setup Wizard - Rank Math
tr: Kurulum sihirbazı - Rank Math

note: translators: number of rows
en: Data Rows: %s
tr: Veri satırları: %s

en: Price Currency
tr: Para birimi

en: SEO Score
tr: SEO Puanı

en: Warnings
tr: Uyarılar

en: Failed Tests
tr: Başarısız testler

en: Ticket Support
tr: Destek Talebi

en: Title tag on day/month/year based archives.
tr: Gün/ay/yıl bazlı arşivlerde başlık etiketi.

en: Titles & Meta Settings
tr: Başlıklar ve meta ayarları

en: Public Post Types
tr: Genel Yazı Türleri

en: Settings import failed.
tr: Ayarların içe aktarması başarısız oldu.

en: No plugin detected with importable data.
tr: İçe aktarılabilir veri içeren eklenti tespit edilemedi.

en: Title of the current post/page
tr: Geçerli başlık gönderi/sayfa

en: Post Title of parent page
tr: Üst sayfanın yazı başlığı

en: Play icon
tr: Oynatma simgesi

en: Import Redirections
tr: Yönlendirmeleri İçeri Aktar

en: Import Term Meta
tr: Terim Meta İçeri Aktar

en: Import data like category, tag, and CPT meta data from SEO.
tr: Kategori, etiket ve CPT meta verileri gibi verileri Yoast SEO'dan içeri aktar.

en: Import meta information like titles, descriptions, focus keyword, robots meta, etc., of your author archive pages.
tr: Yazar arşiv sayfalarınızın başlıkları, açıklamaları, odak anahtar kelimesini, robots meta vb. meta bilgilerini içeri aktarın.

en: Please select a file to import.
tr: Lütfen içeri aktarılacak bir dosya seçin.

en: Import Post Meta
tr: Gönderi metasını içe aktar

en: Import meta information of your posts/pages like the focus keyword, titles, descriptions, robots meta, OpenGraph info, etc.
tr: Odak anahtar kelimesi, başlıklar, açıklamalar, robots meta, OpenGraph bilgisi vb. gibi yazılarınızın/sayfalarınızın meta bilgilerini alın.

en: Product's price of the current product
tr: Mevcut ürünün ürün fiyatı

en: Import plugin settings, global meta, sitemap settings, etc.
tr: Eklenti ayarlarını, genel meta, site haritası ayarlarını vb, içeri aktarın.

en: Importing:
tr: İçeri aktarma:

en: Skip, Don't Import Now
tr: Atla, Şimdi İçeri Aktarma

en: Add missing ALT attributes
tr: Eksik ALT(alternatif metin) niteklik ekle

note: translators: link to title setting screen
en: Default rich snippet selected when creating a new product.
tr: Yeni bir ürün oluştururken varsayılan rich snippet seçili.

en: 404 Monitor
tr: 404 Monitör

en: Import SEO Settings
tr: SEO Ayarlarını İçeri Aktar

en: Include Images
tr: Görselleri Dahil Et

en:  Remove parent slugs
tr: Üst yazı kısa isimlerini kaldır

en: Import all Schema data for Posts, Pages, and custom post types.
tr: Gönderiler, sayfalar ve özel gönderi türleri için tüm şema verilerini içe aktarın.

en: Posts meta import failed.
tr: Yayınların meta içeri aktarma işlemi başarısız oldu.

en: User meta import failed.
tr: Kullanıcı meta içeri aktarması başarısız oldu.

en: Post Author
tr: Yazıyı Yazan

en: Twitter Card Type
tr: Twitter kart türü

en: Setup Rank Math
tr: Rank Math Kurulumu

en: Understand all the capabilities of Rank Math
tr: Rank Math'ın tüm yeteneklerini öğrenin

en: Search the Knowledge Base for answers to your questions:
tr: Sorularınızın cevapları için bilgi merkezinde arama yapın:

en: Rank Math Knowledge Base
tr: Rank Math bilgi merkezi

note: translators: Post Type Singular Name translators: Taxonomy Singular Name
en: SEO Settings for %s
tr: %s İçin SEO ayarları

en: Google PageSpeed Insights
tr: Google Sayfa Hızı Insights

en: Next steps&hellip;
tr: Sonraki adımlar&hellip;

en: Let us know a few things about your site&hellip;
tr: Siteniz hakkında birkaç şey öğrenmemize izin verin&hellip;

en: Debug Redirections
tr: Hata Ayıklama Yönlendirmeleri

en: Please resolve the issues above to be able to use all features of Rank Math plugin. If you are not sure how to do it, please contact your hosting provider.
tr: Rank Math eklentisinin tüm özelliklerini kullanabilmek için lütfen yukarıdaki sorunları çözün. Bunu nasıl yapacağınızdan emin değilseniz, lütfen hosting sağlayıcınıza görüşün.

en: Please resolve the issues above to be able to use all SEO features. If you are not sure how to do it, please contact your hosting provider.
tr: Lütfen tüm SEO özelliklerini kullanabilmek için yukarıdaki sorunları çözün. Bunu nasıl yapacağınızdan emin değilseniz, lütfen hosting sağlayıcınıza görüşün.

en: Date Archive Title
tr: Arşiv Tarih Başlığı

en: You can import SEO settings from the following plugins:
tr: SEO ayarlarını aşağıdaki eklentilerden içeriye aktarabilirsiniz:

note: translators: Google article snippet doc link
en: Google does not allow Person as the Publisher for articles. Organization will be used instead. You can read more about this <a href="%s" target="_blank">here</a>.
tr: Google, Kişilerin makaleler için yayıncı olarak izin yayınlamasına vermesine izin vermez. Bunun yerine organizasyon kullanılacak. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi <a href="%s" target="_blank">burada</a> bulabilirsiniz.

en: Default rich snippet selected when creating a new post of this type.
tr: Bu türden yeni bir yayın oluştururken varsayılan rich snippet seçili.

en: Rank Math Dashboard
tr: Rank Math Pano

en: 451 Content Unavailable for Legal Reasons
tr: 451 Yasal sebeplerden kullanılamayan içerik

note: translators: countdown seconds
en: Redirecting in %s seconds...
tr: %s saniye içinde yeniden yönlendiriliyor...

en: Set capabilities here.
tr: Burada yetenekleri ayarlayın.

en: No known conflicting plugins found.
tr: Bilinen çakışan bir eklenti bulunamadı.

en: You can import settings in the next step.
tr: Bir sonraki adımda ayarları içeri aktarabilirsiniz.

en: Recipe
tr: Tarif

en: First category (alphabetically) associated to the current post <strong>OR</strong> current category on category archives
tr: Geçerli gönderiyle ilişkilendirilen ilk kategori (alfabetik olarak) <strong> YA DA </strong>kategori arşivlerinde mevcut kategori

en: <strong>Redirect</strong> takes you to the Redirections manager to redirect the 404 URL.
tr: <strong>Yönlendirme</strong> 404 URL’sini yönlendirmek için Yönlendirmeler yöneticisine yönlendirir.

en: <strong>Delete</strong> permanently removes the item from the list.
tr: <strong>Sil</strong> öğeyi listeden kalıcı olarak kaldırır.

en: <strong>Activate/Deactivate</strong> redirections. Deactivated redirections do not take effect on your site.
tr: <strong>Devreye al/Devreden çıkar</strong> Yönlendirmeleri. Devre dışı bırakılan yönlendirmeler sitenizde geçerli değildir.

en: This option will replace the "?p=99" part of the URL with the post's title, like this: http://www.yoursite.com/my-amazing-post-title/
tr: Bu seçenek, URL’nin "?p=99" bölümünü yazının başlığının yerine koyacaktır: http://www.yoursite.com/my-amazing-post-title/

en: OpenGraph Thumbnail
tr: OpenGraph Küçük Resmi

note: translators: Google Search Console Link
en: Search Console Verification Page
tr: Arama konsolu doğrulama sayfası

note: translators: Bing webmaster link
en: Enter your Bing Webmaster Tools verification HTML code or ID. Get it here: %s
tr: Bing web yöneticisi araçları doğrulama HTML kodunuzu veya kimliğinizi girin. Buradan alın:  %s

note: translators: Bing webmaster link
en: Bing Webmaster Verification Page
tr: Bing web yöneticisi doğrulama sayfası

note: translators: Baidu webmaster link
en: Baidu Webmaster Tools
tr: Baidu web yöneticisi araçları

note: translators: Baidu webmaster link
en: Enter your Baidu Webmaster Tools verification HTML code or ID. Learn how to get it: %s
tr: Baidu web yöneticisi araçları doğrulama HTML kodunuzu veya kimliğinizi girin. Buradan al: %s

en: Yandex Verification ID
tr: Yandex doğrulama kimliği

note: translators: Yandex webmaster link
en: Yandex.Webmaster Page
tr: Yandex.Webmaster sayfası

en: Pinterest Verification ID
tr: Pinterest doğrulama kimliği

note: translators: Pinterest webmaster link
en: Pinterest Account
tr: Pinterest hesabı

en: Available variables
tr: Kullanılabilir Değişkenler

en: Product's brand of the current product
tr: Mevcut ürünün markası

en: Export to Nginx config file
tr: Nginx yapılandırma dosyasını dışarı aktar

en: Display the Debug Console instead of being redirected. Administrators only.
tr: Yeniden yönlendirilmek yerine hata ayıklama konsolu'nu görüntüleyin. Sadece yöneticiler için.

en: Fallback Behavior
tr: Geri dönüş davranışı

en: Export to .htaccess
tr: .Htaccess'i dışarı aktar

en: Event Type
tr: Etkinlik türü

en: Hits
tr: Tıklamalar

en: Homepage Title
tr: Ana sayfa başlık

en: Include Empty Terms
tr: Boş koşulları dahil et

note: translators: variables used to wrap the text in the strong tag.
en: You have successfully activated Rank Math. If you find the plugin useful, %1$s feel free to recommend it to your friends or colleagues %2$s.
tr: Rank Math'ı başarıyla etkinleştirdiniz. %1$s Eklentiyi yararlı bulursanız, arkadaşlarınıza veya iş arkadaşlarınıza tavsiye etmekten çekinmeyin %2$s.

en: Start Wizard
tr: Kuruluma Başla

en: Post Formats Archive
tr: Yazı biçimleri arşivleri

en: Online Documentation
tr: Çevrimiçi Dökümantasyon

en: As Pillar Content
tr: Önemli İçerik Olarak

en: Site-wide analysis
tr: Site çaplı analiz

en: Remove Generator Tag
tr: Oluşturucu Etiketi Kaldır

en: Archive Format
tr: Arşiv Biçimi

en: Hide Post Title
tr: Yazı Başlığını Gizle

en: Settings File
tr: Ayar Dosyası

note: translators: Link to learn about import export panel KB article
en: Learn more about the Import/Export options.
tr: İçeri aktarma / Dışarı aktarma seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

en: Import settings by locating settings file and clicking "Import settings".
tr: Ayarlar dosyasını bulup "Ayarları içe aktar"a tıklayarak ayarları içe aktarın.

en: Add content before each post in your site feeds.
tr: Site beslemelerinizdeki her gönderiden önce içerik ekleyin.

en: RSS After Content
tr: İçerik Sonrası RSS

en: Analysing Website&hellip;
tr: Web siteniz analiz ediliyor&hellip;

en: Author Base
tr: Yazar Tabanı

en: Contents are locked because a robots.txt file is present in the root folder.
tr: Kök klasörde robots.txt dosyası bulunduğundan içerikler kilitlendi.

en: Show Category(s)
tr: Kategoriyi(leri) Göster

en: 404 label
tr: 404 etiketi

note: translators: link to permalink setting screen
en: For the best SEO results, use a custom permalink structure, preferably one that includes the post title (<code>%%postname%%</code>). You can change it by navigating to <a href="%s">Settings &gt; Permalinks</a>
tr: En iyi SEO sonuçları için, tercihen yazı başlığını içeren özel bir kalıcı bağlantı yapısı kullanın (<code>%%yazı-adı%%</code>). <a href="%s">Ayarlar &gt; Kalıcı bağlantılar</a>Konumuna giderek değiştirebilirsiniz

en: Analytics
tr: İstatistikler

en: Expiry Posted
tr: Bitiş Tarihi

en:  To
tr:  İçin

en: Redirection Hits
tr: Yeniden Yönlendirme Isabetleri

en: Redirection Count
tr: Yeniden Yönlendirme Sayısı

en: File Name of the attachment
tr: Ek dosyanın adı

en: Automatically add a <code>target="_blank"</code> attribute to external links appearing in your posts, pages, and other post types. The attributes are applied when the content is displayed, which does not change the stored content.
tr: Yayınlarınızda, sayfalarınızda ve diğer yazı türlerinde görünen harici bağlantılara otomatik olarak <code>target="_blank"</code> bir özellik ekleyin. Özellikler görüntülendiğinde, depolanan içeriği değiştirmeyen nitelikler uygulanır.

en: Let Rank Math analyze your website and your website's content using 28+ different tests to provide tailor-made SEO Analysis to you.
tr: Rank Math'ın size özel SEO Analizi sağlamak için 28'den fazla farklı test kullanarak web sitenizi ve web sitenizin içeriğini analiz etmesine izin verin.

en: Log item successfully deleted.
tr: Günlük öğesi başarıyla silindi.

en: Not found
tr: Bulunamadı

en: Update data manually
tr: Verileri manuel olarak güncelle

en: Show Homepage Link
tr: Anasayfa Bağlantısını Göster

en: Homepage label
tr: Anasayfa etiketi

en: Hide Taxonomy Name
tr: Sınıflandırma Adını Gizle

en: Title attribute format
tr: Başlık özelliği formatı

en: Strip Category Base
tr: Şerit Kategori Tabanlı

note: translators: Google Search Console Link
en: Enter your Google Search Console verification HTML code or ID. Learn how to get it: %s
tr: Google Search Console doğrulama HTML kodunuzu veya kimliğinizi girin. Nasıl alacağınızı öğrenin: %s

en: Response Code
tr: Cevap Kodu

en: Unpublish when expired
tr: Süresi dolduğunda yayından kaldır

en: Fetching in Progress
tr: Çekme işlemi devam ediyor

en: Analyze this Page
tr: Bu sayfayı analiz edin

en: Rank Math allows you to set a focus keyword for every post and page you write - the option is in the "Meta Box", which appears under the text editor in the screen where you write and edit content.
tr: Rank Math, yazdığınız her yazı ve sayfa için bir odak anahtar kelimesi belirlemenize olanak tanır; bu seçenek, içeriği yazdığınız ve düzenlediğiniz ekrandaki metin düzenleyicinin altında görünen "Meta Kutusu"ndadır.

en: Rank Math uses these focus keywords to analyze your on-page content.  It can tell if you've done a good job of optimizing your text to rank for these keywords.
tr: Rank Math, sayfa içeriğinizi analiz etmek için bu odak anahtar kelimelerini kullanır. Metninizi bu anahtar kelimeler için sıralamaya göre optimize etme konusunda iyi bir iş çıkarıp çıkarmadığınızı anlayabilir.

en: Of course, if you don't give Rank Math a focus keyword to work with, it can't give you any useful feedback.
tr: Tabii ki, Rank Math'e üzerinde çalışacağı odak anahtar kelimeyi vermezseniz, size herhangi bir yararlı geri bildirim sağlayamaz.

en: Fixing this issue is easy - just edit the post, and set a Focus Keyword.  Then follow Rank Math's analysis to improve your rankings.
tr: Bu sorunu düzeltmek kolaydır - sadece gönderiyi düzenleyin ve bir Odaklama Anahtar Kelimesi belirleyin. Ardından sıralamalarınızı iyileştirmek için Rank Math analizini takip edin.

note: translators: link to plugin setting screen
en: Register at Google Search Console and verificate your site by adding the code to <a href="%1$s">Settings &gt; Verificate Tools</a>, then navigate to <a href="%2$s">Settings &gt; Search Console</a> to authenticate and link your site.
tr: Google Search Console'a kaydolun ve kodu <a href="%1$s">Ayarlar > Doğrulama Araçları</a>'na ekleyerek sitenizi doğrulayın, ardından <a href="%2$s">Ayarlar >'a gidin Sitenizin kimliğini doğrulamak ve bağlamak için Search Console</a>'u kullanın.

en: Google's Search Console is a vital source of information concerning your rankings and click-through rates.  Rank Math can import this data, so you don't have to log into your Google account to get the data you need.
tr: Google Search Console, sıralamalarınız ve tıklama oranlarınızla ilgili hayati bir bilgi kaynağıdır. Rank Math bu verileri içe aktarabilir, böylece ihtiyacınız olan verileri almak için Google hesabınıza giriş yapmanıza gerek kalmaz.

note: translators: link to plugin search console setting screen
en: You can integrate the Google Search Console with Rank math in the <a href="%1$s" target="_blank">Search Console tab</a>. of Rank Math's General Settings menu.
tr: Rank Math'ın Genel Ayarlar menüsündeki <a href="%1$s" target="_blank">Search Console sekmesinde</a> Google Search Console'u Rank Math ile entegre edebilirsiniz.

note: translators: Link to Search Console KB article
en: Read <a href="%1$s" target="_blank">this article</a> for detailed instructions on setting up your Google Webmaster account and getting Rank Math to work with the Google Search Console.
tr: Google Web Yöneticisi hesabınızı kurma ve Rank Math'ın Google Search Console ile çalışmasını sağlamayla ilgili ayrıntılı talimatlar için <a href="%1$s" target="_blank">bu makaleyi</a> okuyun.

en: Your Site Tagline is set to the default value <em>Just another WordPress site</em>.
tr: Site Sloganı <em>Başka bir WordPress sitesi</em> varsayılan değerine ayarlanmıştır.

en: default: /product-category/accessories/action-figures/ - changed: /accessories/action-figures/
tr: varsayılan: /urun-kategorisi/aksesuarlar/aksiyon-figürleri/ - değiştirildi: /aksesuar/aksiyon-figurleri/

en: default: /product-category/accessories/action-figures/ - changed: /product-category/action-figures/
tr: varsayılan: /urun-kategorisi/aksesuarlar/aksiyon-figurleri/ - değiştirildi: /urun-kategorisi/aksiyon-figurleri/

en: Separator character or string that appears between breadcrumb items.
tr: İçerik haritası öğeleri arasında görünen ayırıcı karakter veya dize.

en: Display homepage breadcrumb in trail.
tr: Ana sayfadaki breadcrumb'ı path'de görüntüle.

en: Label used for homepage link (first item) in breadcrumbs.
tr: Breadcrumbs'da ana sayfa bağlantısı (ilk öğe) için kullanılan etiket.

en: Prefix Breadcrumb
tr: Breadcrumb Öneki

en: Prefix for the breadcrumb path.
tr: Breadcrumb için önek.

en: Label used for 404 error item in breadcrumbs.
tr: Breadcrumbs'da 404 hata maddesi için kullanılan etiket.

en: Hide Post title from Breadcrumb.
tr: Gönderi başlığını Breadcrumb'dan gizle.

en: If category is a child category, show all ancestor categories.
tr: Kategori bir alt kategori ise, tüm üst kategorileri gösterin.

en: Hide Taxonomy Name from Breadcrumb.
tr: Taksonomi Adını Breadcrumb'dan Gizle.

en: Add <code>alt</code> attributes for <code>images</code> without <code>alt</code> attributes automatically. The attribute is dynamically applied when the content is displayed, and the stored content is not changed.
tr: <code>alt</code> öznitelikleri olmayan <code>images</code> için <code>alt</code> özniteliklerini otomatik olarak ekleyin. Öznitelik, içerik görüntülendiğinde dinamik olarak uygulanır ve depolanan içerik değiştirilmez.

en: Format used for the new <code>alt</code> attribute values.
tr: Yeni <code>alt</code> öznitelik değerleri için kullanılan biçim.

en: Add missing TITLE attributes
tr: Eksik BAŞLIK niteliklerini ekleyin

en: Add <code>TITLE</code> attribute for all <code>images</code> without a <code>TITLE</code> attribute automatically. The attribute is dynamically applied when the content is displayed, and the stored content is not changed.
tr: <code>BAŞLIK</code> özniteliği olmayan tüm <code>images</code> için <code>BAŞLIK</code> özniteliğini otomatik olarak ekleyin. Öznitelik, içerik görüntülendiğinde dinamik olarak uygulanır ve depolanan içerik değiştirilmez.

en: Format used for the new <code>title</code> attribute values.
tr: Yeni <code>başlık</code> nitelik değerleri için kullanılan biçim.

note: translators: Link to kb article
en: Remove /category/ from category archive URLs. %s <br>E.g. <code>example.com/category/my-category/</code> becomes <code>example.com/my-category</code>
tr: Kategori arşiv URL'lerinden /category/ öğesini kaldırın. %s <br>Örneğin <code>example.com/category/my-category/</code>, <code>example.com/my-category</code> olur

note: translators: Link to kb article
en: Redirect all attachment page URLs to the post they appear in. For more advanced redirection control, use the built-in %s.
tr: Tüm ek sayfa URL'lerini göründükleri gönderiye yönlendirin. Daha gelişmiş yeniden yönlendirme kontrolü için yerleşik %s'yi kullanın.

en: Nofollow Domains
tr: Nofollow Alan Adları

en: Only add <code>nofollow</code> attribute for the link if target domain is in this list. Add one per line. Leave empty to apply nofollow for <strong>ALL</strong> external domains.
tr: Yalnızca hedef alan adı bu listedeyse bağlantı için <code>nofollow</code> özniteliği ekleyin. Her satıra bir tane ekleyin. <strong>TÜM</strong> harici alan adlarına nofollow uygulamak için boş bırakın.

en: Nofollow Exclude Domains
tr: Nofollow Hariç Tutulan Alan Adları

en: The <code>nofollow</code> attribute <strong>will not be added</strong> for the link if target domain is in this list. Add one per line.
tr: <code>nofollow</code> özniteliği <strong>hedef etki alanı bu listede ise bağlantı için eklenmeyecektir</strong>. Her satıra bir tane ekleyin.

en: Automatically add <code>target="_blank"</code> attribute for external links appearing in your posts, pages, and other post types to make them open in a new browser tab or window. The attribute is dynamically applied when the content is displayed, and the stored content is not changed.
tr: Gönderilerinizde, sayfalarınızda ve diğer gönderi türlerinde görünen harici bağlantıların yeni bir tarayıcı sekmesinde veya penceresinde açılmasını sağlamak için <code>target="_blank"</code> özniteliğini otomatik olarak ekleyin. Öznitelik, içerik görüntülendiğinde dinamik olarak uygulanır ve depolanan içerik değiştirilmez.

en: Add content after each post in your site feeds.
tr: Site beslemelerinizdeki her gönderiden sonra içerik ekleyin.

en: Card type selected when creating a new post. This will also be applied for posts without a card type selected.
tr: Yeni bir gönderi oluştururken seçilen kart türü. Bu, kart türü seçili olmayan gönderiler için de uygulanacaktır.

en: Image displayed when your homepage is shared on Facebook and other social networks. Use images that are at least 1200 x 630 pixels for the best display on high resolution devices.
tr: Ana sayfanız Facebook ve diğer sosyal ağlarda paylaşıldığında görüntülenen görüntü. Yüksek çözünürlüklü cihazlarda en iyi görüntü için en az 1200 x 630 piksel olan görseller kullanın.

en: Publication date of the current post/page <strong>OR</strong> specified date on date archives
tr: Geçerli yazının/sayfanın yayın tarihi <strong>VEYA</strong> tarih arşivlerinde belirtilen tarih

en: Leave the field empty to let WordPress handle the contents dynamically. If an actual robots.txt file is present in the root folder of your site, this option won't take effect and you have to edit the file directly, or delete it and then edit from here.
tr: WordPress'in içeriği dinamik olarak işlemesine izin vermek için alanı boş bırakın. Sitenizin kök klasöründe gerçek bir robots.txt dosyası mevcutsa bu seçenek geçerli olmaz ve dosyayı doğrudan düzenlemeniz veya silip buradan düzenlemeniz gerekir.

en: Be careful when editing the htaccess file, it is easy to make mistakes and break your site. If that happens, you can restore the file to its state <strong>before the last edit</strong> by replacing the htaccess file with the backup copy created by Rank Math in the same directory (<em>.htaccess_back_xxxxxx</em>) using an FTP client.
tr: Htaccess dosyasını düzenlerken dikkatli olun, hata yapmanız ve sitenizi bozmanız kolaydır. Böyle bir durumda, htaccess dosyasını Rank Math tarafından aynı dizinde oluşturulan yedek kopyayla (<em>.htaccess_back_xxxxxx</em>) değiştirerek dosyayı <strong>son düzenlemeden önceki</strong> durumuna geri yükleyebilirsiniz. ) bir FTP istemcisi kullanarak.

en: Default
tr: Varsayılan Değer

en: Breadcrumbs
tr: Gezinti bağlantıları

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Description
tr: Açıklama

en: Next
tr: Sonraki

en: Setup Wizard
tr: Kurulum Sihirbazı

en: Help
tr: Yardım

en: Modules
tr: Modüller

en: Facebook profile URL
tr: Facebook profil adresi

en: Link Title
tr: Bağlantı Başlığı

en: Link inserted.
tr: Bağlantı eklendi.

en: Link selected.
tr: Bağlantı seçildi.

en: (no title)
tr: (başlık yok)

en: On
tr: Açık

en: Off
tr: Kapalı

en: Copy Link URL to Clipboard
tr: Bağlantı Adresini Panoya Kopyala

en: Import &amp; Export
tr: İçeri & Dışarı Aktar

en: Are you sure you want to delete this backup?
tr: Bu yedeği silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to restore this backup? Your current configuration will be overwritten.
tr: Bu yedeği geri yüklemek istediğinize emin misiniz? Mevcut ayarlarınızın üzerine yazılacaktır.

en: Backup restored successfully.
tr: Yedek başarıyla geri yüklendi.

note: translators: Backup formatted date translators: Snapshot formatted date
en: Backup: %s
tr: Yedek: %s

en: Backup created successfully.
tr: Yedek başarıyla oluşturuldu.

en: Unable to create backup this time.
tr: Bu defa yedek oluşturulamadı.

en: Action not allowed.
tr: Eyleme izin verilmedi.

en: General Settings
tr: Genel Ayarlar

en: Search Options
tr: Arama Seçenekleri

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: General
tr: Genel

en: SEO Desc
tr: SEO Açıklaması

en: SEO Details
tr: SEO Detayları

en: Focus Keyword Not Set
tr: Odak Anahtar Kelime Ayarlanmadı

en: SEO Score: Bad
tr: SEO Puanı: Kötü

en: SEO Score: Good
tr: SEO Puanı: İyi

en: Sitemap Settings
tr: Sitemap Ayarları

en: None
tr: Yok

note: translators: plugin url
en: Thank you for using <a href="%s" target="_blank">Rank Math</a>
tr: Kullandığın için teşekkürler <a href="%s" target="_blank">Rank Math</a>

note: translators: Plugin name
en: Cleanup of %s data successfully done.
tr: Verilerin temizlenmesi %s başarıyla yapıldı.

note: translators: Plugin name
en: Cleanup of %s data failed.
tr: Verilerin temizlenmesi %s başarısız oldu.

en: No backup key found to delete.
tr: Silinecek yedek anahtar bulunamadı.

en: Backup successfully deleted.
tr: Yedekleme başarıyla silindi.

en: No backup key found to restore.
tr: Geri yüklemek için bir yedekleme anahtarı bulunamadı.

en: Settings successfully imported. Your old configuration has been saved as a backup.
tr: Ayarlar başarıyla alındı. Eski yapılandırmanız yedek olarak kaydedildi.

en: No settings found to be imported.
tr: Alınacak ayar bulunamadı.

en: The featured image should be at least 200 by 200 pixels to be picked up by Facebook and other social media sites.
tr: Öne çıkan görsel, Facebook ve diğer sosyal medya siteleri tarafından alınabilmesi için en az 200 x 200 piksel olmalıdır.

en: Link Suggestions
tr: Bağlantı Önerileri

en: Click on the button to copy URL or insert link in content. You can also drag and drop links in the post content.
tr: URL'yi kopyalamak veya içeriğe bağlantı eklemek için düğmeyi tıklayın. Ayrıca yazı içeriğindeki bağlantıları sürükleyip bırakabilirsiniz.

en: Articles noindexed
tr: Makaleler indekslenmedi

en: SEO Title
tr: SEO Başlık

en: Save
tr: Kaydet

en: Pillar Content
tr: Sütun İçeriği

en: Rank Math Product Registration
tr: Rank Math Ürün Kaydı

en: Return to dashboard
tr: Kontrol paneline dön

en: This field is required.
tr: Bu alan gereklidir.

en: Account Successfully Connected
tr: Hesap başarıyla bağlandı

en: You have successfully activated Rank Math.
tr: Rank Math'ı başarıyla etkinleştirdiniz.

en: Location
tr: Konum

en: Input Data From:
tr: Veri Girişi:

note: translators: sitename
en: %1$s is a&hellip;
tr: %1$s bir&yardımcı;

en: Basic SEO
tr: Temel SEO

en: Price
tr: Fiyat

en: Deactivated
tr: Devre dışı

en: Webshop
tr: Sanal mağaza

en: In stock
tr: Stokta

en: Alternative Text
tr: Alternatif metin

en: Keyword
tr: Anahtar kelime

en: Cancel
tr: Vazgeç

en: Settings could not be imported:
tr: Ayarlar içe aktarılamadı:

en: Twitter username (without @)
tr: Twitter kullancı adı (@ işareti olmadan)

en: Dashboard
tr: Pano

en: Help &amp; Support
tr: Yardım ve Destek

en: Add Link
tr: Bağlantı ekle

en: Update
tr: Güncelleme

en: Insert/edit link
tr: Ekleme/düzenleme bağlantısı

en: Add <code>rel="nofollow"</code>
tr: <code>rel="nofollow"</code> Ekle

en: No matches found.
tr: Hiçbir sonuç bulunamadı.

en: Backup does not exist.
tr: Yedek mevcut değil.

en: We can't show any link suggestions for this post. Try selecting categories and tags for this post, and mark other posts as Pillar Content to make them show up here.
tr: Bu yayın için herhangi bir bağlantı önerisi gösteremiyoruz. Bu yayın için kategori ve etiket seçmeyi deneyin ve diğer yayınları burada görünmelerini sağlamak için sütun içeriği olarak işaretleyin.

en: Skip Now
tr: Şimdi atla

en: Connect FREE Account
tr: ÜCRETSİZ Hesabınızı Bağlayın

en: Insert Link in Content
tr: İçeriğe bağlantı ekle

en: Other Business Website
tr: Diğer iş web sitesi

en: Business Type
tr: İş türü

en: Personal Blog
tr: Kişisel blog

en: Community Blog/News Site
tr: Topluluk blogu / Haber sitesi

en: Small Business Site
tr: Küçük işletme sitesi

en: Other Personal Website
tr: Diğer kişisel web siteleri

en: Personal Portfolio
tr: Kişisel portföy

en: Title
tr: Başlık

en: The canonical URL you entered does not seem to be a valid URL. Please double check it in the SEO meta box &raquo; Advanced tab.
tr: Girdiğiniz kanonik URL geçerli bir URL gibi görünmüyor. Lütfen SEO meta kutusu veya gelişmiş sekmesinde kontrol edin.

en: Are you sure you want to import settings into Rank Math? Don't worry, your current configuration will be saved as a backup.
tr: Ayarları Rank Math 'a aktarmak istediğinizden emin misiniz? Endişelenmeyin, geçerli yapılandırmanıza yedek olarak kaydedilecektir.

en: Calories
tr: Kalori

en: $title variable required
tr: $title değişkeni gereklidir

en: Variable Required
tr: Değişken Gerekli

en: $id variable required
tr: $id değişkeni gerekli

en: No items found.
tr: Hiç bir öğe bulunamadı.
